نمایش پست تنها
قدیمی 24-05-2011, 03:21 PM   #1
neda
(کاربر طلایی)
 
neda آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 648   (نمایش پست ها)
تشکر: 3
20 بار در 16 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
I Category سراب و خطای دید


سراب و خطای دیدسراب ناشي از امواج گرمايي

تصاوير مشکي رنگ عناصر واقعي در افق هستند. رنگها، افق را در پشت پيچش امواج اشعه هاي گرمايي بالارونده نشان ميدهد. ذهن شما ممکن است اين تصاوير را مانند درختان نخل ببيند.

تصاويري را که مي بينيد (درختان نخل) همان سراب است.
جريانات گرم هوا مانند آئينه اي عمل ميکنند که تصوير آسمان را بازتابش کرده و از فاصله دور مانند آب و امواج آب به نظر ميرسند.

سراب ناشي از انعکاس نور


تصوير يک سراب در دوردست به خاطر نوريست که بازتابانده ميشود. اين اتفاق در درجه حرارت هاي متفاوت رخ ميدهد. در مثال بالا هوا خنک و فشرده است پيکان ها هواي گرم شده که از زمين داغ بلند ميشوند را نشان ميدهند. تصوير شيء دوردست (که ميتواند ابر، کوه و غيره باشد) توسط مقادير مختلف هوا بازتابانده شده و روي زمين در نقطه B به شکل آب ديده ميشود. در روزهاي تابستاني ميتوانيد اين تصاوير را به صورت سطوحي مرطوب در اتوبانها مشاهده کنيد.

خطاهاي ديد

(فريب هاي ناشي از درخشش نور خورشيد)
شرايط آب و هوايي و تابشي نور خورشيد ميتواند شما را در مشاهده تصاوير و برداشتي که از آنها در ذهن داريد فريب دهد.

* نور خورشيد قوي در آسماني با پوشش ابري کم سبب ايجاد نور روشن خيره کننده اي در طول روز ميشود.

* گاهي اوقات نور، بينايي محدودي را ايجاد ميکند درنتيجه برداشت شما در محاسبه مسافت کاملاً اشتباه ميشود. در اين شرايط فاصله ها را کمتر از مقدار واقعي آنها تخمين مي زنيد. اگر به سوي هدفي خاص در حرکت هستيد اين مسأله اهميت پيدا ميکند زيرا فاصله تا هدف را کمتر از واقعيت محاسبه خواهيد کرد.

* قدرت ديد تحت تأثير امواج گرمايي که از سطح بلند ميشوند و ايجاد سراب ميکنند، قرار ميگيرد. وقتي که به خورشيد نگاه ميکنيد و از دوربين دو چشمي استفاده ميکنيد اين تغيير شکل از هر زمان ديگر بيشتر است. بهترين مشاهده در زمان طلوع و يا غروب خورشيد از مکاني مرتفع و يا در شبهاي مهتابي است.

neda آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول