طبیعت و توریسم (طبیعت ایران و جهان، نقاط دیدنی، گردشگری)؛

طبیعت و توریسم (طبیعت ایران و جهان، نقاط دیدنی، گردشگری)؛ (http://nature.harferooz.com/index.php)
-   رودها و رودخانه های ایران (http://nature.harferooz.com/forumdisplay.php?f=8)
-   -   رودخانه مند (http://nature.harferooz.com/showthread.php?t=3009)

emily 03-07-2011 06:49 PM

رودخانه مند
 

رودخانه مند

رودخانه مند رودخانه‌ایست با شاخه‌های متعدد که شاخه اصلی آن به نام رودخانه قره‌آغاج از استان فارس سرچشمه می‌گیرد و پس از ورود به استان بوشهر به خلیج فارس می‌ریزد. نام قدیمی آن نهر سکان (ثکان) نیز بوده است. این رودخانه دائمی است و از نظر طول پنجمين رودخانه ايران است.

اين رود ۶۸۵ كيلومتر طول دارد و مسير كلی سرچشمه آن از ارتفاعات شمال غربی شیراز به سمت جنوب شرق و سپس جنوب غرب و در انتها مغرب می باشد. مسير عبوری اين رود شهرستان‌های شیراز، جهرم، فیروزآباد در اسان فارس و جم، دشتی و دیر است و از به هم پیوستن رودخانه‌های قره آغاج، فیروزآباد، رود شور جهرم و دارالمیزان، سیمکان و شورمکان در استان فارس و رودخانه‌های باغان، سنا، رود شور خورموج، اهرم، دشت پلنگ (از ارتفاعات دهرود دشتستان) و چیز دشتی در استان بوشهر تشکیل یافته است.


اين رودخانه از كوه‌های انار و خانی يک واقع در دهستان كوهمره در ۷۵ كيلومتری باختر شمالی شيراز و ۲۸ كيلومتری شمال شرقی كازرون سرچشمه می‌گيرد و به نام رودخانه قره آغاج به سوی جنوب شرقی سرازير می شود و پس از مخلوط شدن با رودخانه زاخرد به دهستان سياخ وارد می‌گردد و مسير خود را به سوی جنوب شرقی طی می كند. اين رودخانه پس از طی مسيری طولانی و عبور از دهستان‌ها و شهرستان‌های بسيار و مخلوط شدن ريزابه‌ها و رودخانه‌های فراوان سرانجام در ۵۶ كيلومتری جنوب غربی خورموج به و در خور زیارت به خليج فارس می ريزد.اکنون ساعت 04:55 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3 می باشد.

Powered by vBulletin Version 3.8.12 by vBS
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

Free Persian Language By Harfe rooz Ver 3.0