طبیعت و توریسم (طبیعت ایران و جهان، نقاط دیدنی، گردشگری)؛

طبیعت و توریسم (طبیعت ایران و جهان، نقاط دیدنی، گردشگری)؛ (/)
-   خانواده گوزن ها (http://nature.harferooz.com/forum166.html)
-   -   وضعیت گوزن زرد در اروپا (http://nature.harferooz.com/thread628.html)

emily 28-02-2011 03:40 PM

وضعیت گوزن زرد در اروپا
 


وضعیت گوزن زرد در اروپا


بریتانیای کبیر، که انگلستان جزئی از آن است شامل دو منطقه دیگر ولز و اسکاتلند هم می شود. وسعت این مناطق چندان زیاد نیست و ازدیاد روز افزون جمعیت مهاجران در این مناطق ایجاب می کند که از حیات وحش این مناطق با دقت و سعی فراوان محافظت شود. به علت عدم وجود جانوران صیاد از قبیل گرگ، پلنگ، خرس و .... تعداد انواع مختلف گوزن ها در بریتانیا بسیار زیاد است. اغلب این گوزن ها، حیوانات به اصطلاح وارداتی هستند.

که در اواخر قرن نوزدهم و شروع قرن بیستم به جزیره بریتانیا آورده شده اند. در گذشته نه چندان دور سازمان شکاربانی و نظارت بر صید ایران، جمعیتی از گوزن های زرد را در جنوب ایران نگهداری می کند و از انها به شدت محافظت می کرد. گوزن زرد را در دوره های اخیر به ایالت متحده امریکا، استرالیا، امریکای جنوبی نیز انتقال داده اند. تنها در اسکاتلند ششصد هزار گوزن قرمز یا مرال وجود دارد. و مجموع تعداد گوزن ها در سراسر بریتانیا به حدود 2میلیون می رسد. که در این میان تعداد مرال ها از همه بیشتر است.


انواع دیگر این گوزن ها شوکا، گوزن زرد، گوزن چینی، گوزن سیکا و همچنین کوچکترین آن ها به نام مان جک را شامل می باشد. بیشتریت تعداد گوزن زرد دار جنوب بریتانیای کبیر یافت می شود که تعداد آن ها از چند ده هزار هم تجاوز می کند.گوزن زرد در رنگ های مختلفی وجود دارد که نوع نسبتاً نایاب آن سفید رنگ است. گوزن زرد از چارپایان بومی بسیاری از نقاط اروپا است که پراکندگی آن در این مناطق به آخرین عصر یخبندان باز می گردد. در دوره های هالوسن، یعنی از حدود یازده هزار سال پیش، گوزن زرد در منطقه خاورمیانه و قسمتی از نواحی دریای مدیترانه پراکندگی داشته است.اکنون ساعت 05:36 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.

Powered by vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.


Free Persian Language By Harfe rooz Ver 3.0