قدیمی 16-04-2011, 11:46 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
kodiak آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 501   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
15 بار در 14 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Tiger انقراض ببر در جهان


ببر در جهان؛ شمارش معكوس انقراض

طبق آخرين نتايج به دست آمده، در حال حاضر جمعيت ببرهاي هند بين 1300 تا 1500 قلاده تخمين زده مي‌شود. تقريبا نصف رقمي كه درسال 2002 از سوي مسوولان اعلام شده بود. رقم جديدي كه با اتفاق نظر محققان و طبيعت‌شناسان هلي نو اعلام شده، شكست و سقوط ناگهاني‌اي است براي جمعيت 3600 قلاده‌اي كه پيش از اين تصور مي‌شد. انستيتو حيات‌وحش هند با بودجه دولتي محدود، سرشماري جديدي را به اجرا درآورده است كه طي آن جمعيت ببر هندي بسيار كمتر از آن چيزي است كه تا پيش از اين از سوي دولت اعلام شده بود.

(دولت بودجه‌اي معادل 10 ميليون دلار آمريكا به منظور كامل كردن اين تحقيقات وعده داده ا ست.) پريا رانجان سينجا مدير انستيتو حيات وحش هند مي‌گويد: «اين طرح علاوه بر بازنگري جمعيت ببرها، عوامل موثر بر برنامه بلندمدت نجات‌ گربه‌سانان را نيز مورد پژوهش قرار خواهد داد.» برنامه مذكور تاكنون توانسته است به نتايجي در خصوص وضعيت بهتر حفاظت و نگهداري ببرها در مناطق تحت كنترل و به اصطلاح ذخيره‌گاه‌هاي جمعيت ببر نسبت به زيستگاه‌هاي خارج از جنگل‌هاي تحت حفاظت، دست يابد. اين بدان معني است كه از همين ميزان اندك تخمين زده شده، يعني 1500 قلاده، به جز در پارك‌ها و مناطق تحت حفاظت، بقيه به شدت در خطرند. طبيعت‌شناسان مي‌گويند: «بسيار حياتي است كه بيشترين تمركز را روي ببرهاي ساكن و مهاجري كه در مناطق آزاد و غيرحفاظتي مثل هوشنگ‌آباد واقع در جنوب بهوپال در استان مركزي مادهيا پرادش- زندگي مي‌كنند به كار ببريم.» ساجوي بانرجيف مدير برنامه حفاظت از گونه‌ها و نماينده صندوق جهاني حيات وحش WWF در هند مي‌گويد: «ببرهاي هند كاملا از دست رفته و نابود شده نيستند اما بسيار در معرض خطرند. اگر همين حالا بيدار نشويم در آينده‌اي نه چندان دور ببرهايمان را تنها در باغ‌وحش‌ها خواهيم ديد.»بارقه‌هاي اميد

كارشناسان خبره عقيده دارند كه اولين گام لازم سرشماري است كه به عنوان يك ابزار نوين مي‌تواند در تعيين خط مشي مديريت جديد و اصلاح مديريت قبلي بسيار موثر باشد. بررسي‌هاي اوليه كه منتج به ارايه آمار غيرواقعي شده بود، تنها بر مبناي تجزيه و تحليل داده‌هاي غيرمستقيم همچون ردپاها بوده است. آمارهاي به ثبت رسيده نوين مي‌تواند زمينه برآوردهاي وسيعي ازجمله سنجش اجمالي زيستگاه‌ها، تعيين وضعيت طعمه‌هاي موجود، شناسايي محل‌هاي استراتژيك به منظور نصب دوربين‌هاي سنسوردار و دوربين‌هاي تله‌اي باشد. سينجا معتقد است: «تلاش‌هاي صورت گرفته و روش‌هاي جديد به كار رفته در نوع خود بي‌نظير و در دنيا بي‌سابقه است.» طبيعت‌شناسان مهم‌ترين پيام نتايج جديد سرشماري را اين چنين بيان مي‌كنند: «پيام مهم آمار به دست آمده اين است كه ببرها در طبيعت رو به كاهش هستند و اين طرح بايد مانع از نابودي ببرهاي هند شود.» گستره اصلي حيات ببرهاي دنيا به هند محدود شده است و نگراني دانشمندان از اين است كه صدمه به اين گربه منحصر به فرد تا انقراض و نابودي آ‌ن ادامه يابد.

قاچاق، تخريب زيستگاه و تجارب اعضاي بدن ببر، از عوامل اصلي كاهش جمعيت اين گونه است. بيشتر متقاضيان اعضاي ببر را كشورهاي آسياي جنوب شرقي تشكيل مي‌دهند. گروهي از كارشناسان خبره به منموهان سينگ اشاره دارند كه روش قبلي سرشماري را سال 2005 توصيه كرد. بانرجي از WWF معتقد است سرلوحه كار دولتمردان بايد فهميدن وضعيت واقعي نماد ملي هند يعني ببر هندي باشد، او مي‌گويد: «اين مسأله قابل ستايش است كه دولت براي اين بررسي علمي و البته مستقل از صلاحديدهاي دولتي گام برداشته و اجراي طرح سرشماري و احياي ببر هند توسط ارگان دولتي را قبول كرده، هرچند كه ناچيز است.» پيش از اين روش قبلي به دست خود دولت انجام شده بود و مشكلش هم اين بود كه بنا بر برخي صلاحديدها ترجيح مي‌دادند گزارش نكنند كه جمعيت ببر رو به كاهش است، بنابراين تخمين‌هاي اشتباه را به عنوان آمار ارايه مي‌كردند.» اما با اين وجود تحقيقات جديد بدون دخالت مستقيم دولت آ‌غاز شده است. سينگ و ديگر كارشناسان و دست‌اندركاران پيش‌بيني مي‌كنند كه اولين نتايج به دست آمده از اين تحقيقات در سپتامبر به بحث و بررسي گذاشته شود.


كدام بي‌رحم‌تريم؟


1. گوشت دم ببر به ده‌ها قسمت قابل تقسيم است و سوپ آن ده‌ها خاصيت دارد، از جمله بيماري‌هاي لاعلاج پوستي را درمان مي‌كند. معجزه استخوان انتهاي دم كه جاي ترديد ندارد: شيطان را مي‌رماند و چشم بد را دور مي‌سازد!

2. استخوان دم در شراب: معجوني شفابخش و نيروافزا كه اجداد مردم امروز تايوان آن را به فرزندان خويش توصيه كرده‌اند- توصيه‌اي مؤكد!

3. اگر دچار تب هولناك اشباح شده‌ايد نگران نباشيد: كافي است روي پوست ببر، در انتهاي كمر، بنشينيد و مطمئن باشيد كه تب اشباح هر قدر هم زورمند باشد از پاي در خواهد آمد و از بدنتان خواهد گريخت مواظب باشيد زياد ننشينيد و گرنه به ببر مبدل خواهيد شد!

4. سنگ صفراي ببرف سرسلسله زورآوران وحش، مملو ا ز خواص معجزه‌آساست. كافي است يك سنگ صفرا (كه هر ببر چندتايي از آن را دارد) را در عسل بيندازيد و روي تاول‌ها، دمل‌ها و آبسه‌هاي چركين و لاعلاج بماليد، بي‌درنگ اثر مي‌كند!؟

5. در اطرافتان حشرات وول مي‌زنند، به خصوص هزارپاي عظيم‌الجثه؟ هراسي نيست. چند تار موي ببر علاج كار است. آن را آتش بزنيد، دود آن صد هزارپاها را فراري خواهد داد، هزارپا كه جاي خود دارد!

6. «آكنه دارم برادر، مي‌گويند غرور جواني است. هرچه هست مرا از ريخت انداخته، چه كنم؟ دوايي هست؟» «پرسيدن ندارد كه، مگر نمي‌داني؛ پدران ما گفته‌اند كه مغز ببر را اگر با روغن مخلوط كني و خوب هم بزني پمادي فراهم مي‌آيد دواي آ‌كنه. بمالي برطرف شده است!» «... و نيز گفته‌اند كه علاج تنبلي و بي‌حالي هم هست.»

7. تخم چشم سلطان وحش؛ آن را به صورت قرص درمي‌آورند- گران‌ترين داروي تشنج و رعشه!

8. هر تار سبيل اين باشكوه‌ترين گربه جهان طلسمي است بي‌مانند: گفته شده اگر شخص آن را تعويذگونه به بازو ببندد گلوله بر بدنش كارگر نخواهد شد. هم گفته‌اند جرأت را زياد مي‌كند، و حافظ تن از بلاهاست...!

9. ترس و لرز موقوف! ناخن ببرف نوك حمله پرقدرت‌ترين پديده روزگار. آن را چون هديه‌اي گرانبها، قطعه‌اي جواهر، حفظ كن. در جيب بگذار يا بر روي انگشتري بنشان يا با زنجير طلا به گردن بياويز؛ چنان جرأتي خواهي يافت كه از هيچ چيز نهراسي و از همه مهم‌تر: ترس ناگهاني در تاريك‌ترين شب حتي تو را از جا نخواهد پراند و يكه نخواهي خورد!

10. قلب تپنده ببر، جايگاه همه جرأت و جسارت گربه‌اي كه يكه مي‌ميرد. اين يكه گرد تنهاي بيشه‌هاي پرت و خوف‌انگيز چنان قلبي دارد كه هر ترسويي را از ترس نجات خواهد داد! قلب ببر: داروي شهامت، قدرت و هوشمندي!!

11. استخوان‌هاي ببر را از هزار خاصيت است و به انواع طرق مصرف مي‌شود. از پودر آن بگيريد تا سوپ آن. دنده‌ها خوشبختي مي‌آورند. كليد در گنج سعادت‌اند. يك دنده را چون طلسمي همراه داشته باشي، هر در بسته‌اي به رويت باز مي‌شود.

12. چهاز تناسلي ببر: مجرب‌ترين داروي افروديسياك مردي‌آور!

13. كودكي را كه دچار رعشه و غشوه است و دردش بي‌درمان مانده با استخوان‌هاي ريز پاهاي ببر درمان كنيد- چند استخوان كوچك را به ريسه‌اي كشيده و بر كمرش ببنديدف مجرب است!

آنچه گفته شد تنها گوشه‌اي از ده‌ها روش استفاده از اجزاي ببر به عنوان درمان و طلسم است كه در كشورهاي آسياي جنوب شرقي ميان مردم رواج دارد. شوربختانه اين سنت‌هاي پزشكي غلط به جاهاي ديگر جهان هم سرايت يافته و خطر نابودي نسل ببر را مضاعف ساخته است. عدم استفاده از چنين داروها و كار فرهنگي هرچه بيشتر براي توقف استفاده از اعضاي جانوران وظيفه‌اي است بر دوش همه دوستداران وحش.

kodiak آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گردش, گردشگری, پستانداران, انقراض ببر, ببر, حیوانات, طبیعت, طبیعت و توریسم, طبیعت گردی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعالAll times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است