قدیمی 16-04-2011, 10:56 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
kodiak آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 501   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
15 بار در 14 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
New None گم شدن در طبیعت


گم شدنگم شدن به آساني اتفاق مي افتد. اين کتاب قصد دارد دورنمايي از طبيعت بکر و مفهومي جديد از دنياي اطراف را به شما ارائه دهد. اينکه چگونه ميتوانيد با استفاده از وسايل موجود در طبيعت زندگي کنيد.

قبل از ترک اتومبيل خود و ورود به هر فضاي ناشناخته اي ديگران را از مقصد خود مطلع کنيد و يا مقصد مسير و زمان بازگشت خود را به صورت مکتوب به جا بگذاريد. اين کارها را هميشه انجام دهيد حتي اگر قصد داريد براي مدت زماني کوتاه وارد محيطي شويد که با آن آشنايي کاملي داريد.

احتمال شکستن پاي شما در چند متري منزلتان به همان اندازه ميباشد که در 10 کيلومتري چادرتان.

هميشه وسايل ضروري مثل چاقوي شکاري، قطب نما، کبريت در محفظه ضد آب، بادگير يا پانچو را همراه داشته باشيد.

براي سفرهاي طولاني تر حتماً وسايل ضروري ليست شده در اين کتاب را تهيه کنيد.

معلومات و آگاهي اولين قدم براي غلبه به ترس است. اين معلومات ميتواند به وسيله اعتماد به وسايل همراه، استفاده از تجهيزات، فعاليتهاي متقابل افراد گروه و مهارتهاي فردي در زنده ماني تقويت شود.

شناخت بوها، صداها و مشخصات فيزيکي منطقه، تغييرات آب و هوا، و نحوه ارتباط برقرار کردن شما ميتواند کمک شاياني به زندگي شما کند.
اميد به زنده ماندن کليد زنده ماندن است.

اجتناب از گم شدن

به انجام کارهاي زير عادت کنيد:

- موقعيت تقريبي خود را روي نقشه مشخص کنيد و نشانه هاي اطراف را با نقشه تطبيق دهيد. اين کار را هر 15 تا 20 دقيقه انجام دهيد.
- جهت باد را مشخص کنيد.
- همواره به سايه خود توجه کنيد ازاين راه اولاً مطمئن شويد که دور خود نمي چرخيد (دايره وار حرکت نمي کنيد) ثالثاً اينکه در خواندن جهت توسط قطب نما اشتباه نکرده ايد.
- مدت زماني را که در راه هستيد برآورد کنيد و مسافت طي شده را تخمين بزنيد.
- دقت کنيد که تا چه حد فواصل مشخص شده روي نقشه با فواصل واقعي منطقه مطابقت دارد.
- تپه ها، رودها و درختان تنومندي را که پشت سر گذاشتيد به عنوان نشانه هاي اصلي به ياد داشته باشيد.
- اگر در راهي که مي رويد به نحوي از مسير اصلي منحرف شده ايد بلافاصله به عقب برنگرديد، بلکه سعي کنيد اول موقعيت خود را با شناسايي يکي از نشانه هاي اصلي که به ياد داريد بر روي نقشه مشخص کنيد. در راه علائمي روي درختان باقي بگذاريد و همواره موقعيت خود را نسبت به آنها درنظر بگيريد. دقت کنيد که ساييدگي ها و خراش هاي روي درختان ميتواند ناشي از افتادن يک شاخه شکسته باشد.

جيره بندي غذا

بلافاصله غذاي موجود را جيره بندي کنيد و حتي الامکان از خوردن غذا در روز اول خودداري کنيد. مقدار آب همراهتان را جيره بندي کنيد، البته اگر در آن منطقه به آب دسترسي نداشتيد. مقدار غذاي خود را در هر وعده کاهش داده و غذا را آهسته آهسته بخوريد. براي حيوانات کوچک دام بگذاريد و سعي کنيد گياهان خوراکي پيدا کنيد تا جيره غذايي خود را کامل کنيد.

ضد عفوني کننده ها

براي زنده ماندن شرايط خوب فيزيکي و سلامتي بدن لازم است.
- زخم هاي کوچک حتماً بايد در ابتدا جدي گرفته شود زيرا امکان دارد عفوني شوند.
از هر برش، سايدگي و کوفتگي به دقت مراقبت کنيد.
- سعي کنيد پاهايتان تاول نزند زيرا راه رفتن شما را دچار مشکل ميکند. فراموش نکنيد جورابهايتان را با آتش خشک کنيد.
- اصول ساده ضدعفوني را ياد بگيريد تا خود را درمقابل بيماريها و زخمها حفاظت کنيد.
- به جاي خميردندان از نمک يا جوش شيرين براي تميز کردن دندانهايتان استفاده کنيد.
اگر مسواک نداريد از ترکه هاي تازه و سبز رنگ درختان استفاده کنيد. پس از هر وعده غذا دهان خود را با آب بشوييد.
- براي پاکيزگي از آب و صابون استفاده کنيد. بايد به قسمتهايي از بدنتان که درمقابل نيش حشرات و عفونت ناشي از آن حساس هستند توجه ويژه اي بکنيد. اگر صابون نداشتيد براي شستشو بدنتان از خاکستر چوب استفاده کنيد. دوش روزانه با آب گرم و صابون بسيار ايده آل است ولي اگر اين کار غيرممکن است همواره دستهايتان را تميز نگه داريد. صورت، چين آرنج، چين هاي گردن و پاهاي خود را حداقل روزي يکبار شسته و خشک کنيد.
- لباسهاي خود بخصوص لباسهاي زير و جورابهايتان را تا حد ممکن پاکيزه و خشک نگه داريد. درصورت امکان آب لباسها را گرفته و در هواي آزاد مقابل نور خورشيد پهن کنيد. لباسها بايد پاکيزه نگه داشته شوند زيرا لباسهاي تميز ديرتر کهنه شده و ميزان ابتلاي شما به کهير و عفونتهاي پوستي را کاهش ميدهد.
- قبل از هر سفر بدن خود را به موقع ايمن کنيد.
- دربرابر گرمازدگي، سرمازدگي، وزش باد، کاهش دماي بدن و خستگي از خود مراقبت کنيد.
- آفتاب سوختگي شديد در فصول تابستان يا زمستان رخ ميدهد. در اواخر زمستان نيز احتمال سوختگي بسيار شديد در زماني کوتاه وجود دارد. کلاه، عينک آفتابي، لباس آستين بلند بپوشيد و از فوائد بودن در سايه بهره بگيريد.

اگر شما گم شديد
اگر تنها هستيد

شوک ناشي از فهميدن اين مطلب که راه خود را گم کرده ايد ميتواند از لحاظ فکري شما را زمين گير کند. اما به پيشامدهاي خوب اميدوار باشيد و براي رويدادهاي ناگوار برنامه ريزي کنيد. مهارتها و تمرينهاي زنده ماني خود را به ياد آوريد زيرا کارايي همين مهارتهاست که شانس موفقيت شما را بالا برده و اعتماد به نفستان را نسبت به اين که ميتوانيد زنده بمانيد افزايش ميدهد.
- اگر راه را به خوبي نمي شناسيد و ديگران احتمالاً تا به حال فهميده اند که شما گم شده ايد مکان فعلي خود را ترک نکنيد و خونسرد باشيد. معمولاً بهتر است همان جا که هستيد بمانيد و پناهگاهي بسازيد.

اين امر وقتي که از نظر غذايي در مضيقه هستيد و يا آسيب جسمي ديده ايد مصداق بيشتري پيدا ميکند. عدم حرکت و يک جا ماندن فرصت ذخيره انرژي را به شما ميدهد.

- اطراف خود را به دقت بررسي کنيد. درصورت امکان آب پيدا کنيد و فضايي جهت برپا کردن آتش و همچنين جايي مناسب براي ساختن پناهگاه انتخاب کنيد. به مقدار کافي چوب جمع آوري کنيد. اگر ذخيره چوبي خوبي داريد هميشه آتش را براي علامت دادن احتمالي روشن نگه داريد.
- هرچه سريعتر پناهگاهي ساده و مطمئن ساخته و کنار آن آتش روشن کنيد.
- پس از ساخت پناهگاه و تأمين گرما، برنامه ريزي کنيد. طرح نقشه اي براي زنده ماندن، ترس را دور ميکند و روحيه و اعتماد به نفس شما را افزايش ميدهد.
- خونسرد باشيد و با خونسردي تمام به اجراي نقشه خود فکر کنيد. مکان فعلي خود را توسط نشانه هاي اصلي و با کمک قطب نما مشخص کنيد.
- پس از ساخت پناهگاه و اطمينان از وجود آتش براي علامت دادن، موقعيت خود را با دقت بررسي کنيد. در ذهن خود همه وسايلي را که همراه داريد ليست کنيد. جيب هاي خود را خالي کنيد. از تخيل خود کمک بگيريد که چگونه ميتوانيد از وسايل موجود حداکثر بهره را ببريد. اين کتاب ايده هاي زنده ماني بسياري را با تکيه بر استفاده از وسايل موجود به شما ارائه ميدهد.
- هر شي درخشاني ميتواند نظر هواپيما که احتمالاً از آن منطقه عبور ميکنند را جلب کند.
قبل از مطابقت کامل با محيط اطراف و فراهم آوردن ملزومات اوليه زنده ماني مثل غذا، آب و پناهگاه به هيچ وجه مکان فعلي خود را ترک نکنيد. با بي صبري و بي دقتي خطرات بسياري به وجود خواهد آمد.

اگر به صورت گروهي سفر ميکنيد.


- گروه بايد بلافاصله رهبري انتخاب کند که مسئوليتهاي هر شخص را براي نجات گروه مشخص کند. هميشه سعي کنيد مصمم باشيد و از مهارتهاي تخصصي افراد گروه استفاده کنيد. رهبر ميتواند با افراد گروه مشورت کند ولي تصميم نهايي را خود وي اتخاذ ميکند. مهمتر از همه اينکه رهبر هيچگاه نبايد ظاهري همراه با شک و ترديد داشته باشد.

- مطمئن شويد که هيچکدام از افراد جا نمانده اند. زيرا عقب ماندن از باقي افراد، فرد را دچار نااميدي ميکند. تا حد امکان نبايد سخنان مأيوس کننده گفته شود. اضطراب، سراسيمگي و دستپاچگي ميتواند توسط يک رهبر خوب به حداقل برسد.

- معمولاً در گروهها مشکلاتي پيش مي آيد. اين مشکلات ميتواند ناشي از خستگي، گرسنگي، سرما و تقابل افراد و اختلاف در اتخاذ تصميمات مهم باشد.

- روحيه کار تيمي را در افراد تقويت کنيد و اين مطلب را يادآوري کنيد که زندگي تمام افراد گروه بستگي به تلاش تک تک افراد گروه دارد. کار گروهي باعث بالا رفتن روحيه گروه ميشود و اين احساس که هر شخص حامي و ياور افراد ديگر است حس اتحاد و همبستگي افراد را بالا ميبرد.


بيماريهاي روده اي

اسهال هاي رايج، مسموميت غذايي و بيماريهاي ديگر روده اي از بيماريهاي شايع در طبيعت هستند. به ويژه وقتي که در شرايطي خاص و با رژيم غذايي محدود و ساده براي زنده ماندن تلاش ميکنيد.

براي جلوگيري از اين ناملايمات علائم زير را رعايت کنيد:

- دستها و بدن خود را پاکيزه نگه داريد. انگشتهاي دستتان را از دهان دور کنيد. از خوردن غذا با دست خودداري کرده و دستها را پس از لمس گياهان وحشي بشوييد

- تا حد امکان گياهان را خام نخوريد به ويژه قسمتهايي از گياه که داخل زمين و يا در تماس با سطح زمين رشد ميکند. ميوه ها را بشوييد و پوست بگيريد. گوشت و ماهي را بلافاصله پس از پختن بخوريد (فصل آشپزي را بخوانيد تا بدانيد غذا را چگونه ذخيره کنيد). غذاها را به خوبي بپزيد.
- آب آشاميدني را تصفيه کنيد فصل پياده روي تابستاني را ببينيد) و ظروف پخت و پز، کارد و چنگال را با حرارت و يا جوشاندن در آب استرليزه کنيد.
- حشرات را از غذاها دور کنيد.

- محل استقرار خود را تميز نگه داريد و باقي مانده غذاها را از محل پناهگاه دور کنيد. مدفوع انسان بايد از ذخيره آب و پناهگاه دور باشد.
- اگر دچار اسهال و استفراغ شده ايد، استراحت کنيد و غذاهاي جامد نخوريد، به مقدار کم و با فاصله هاي کوتاه آب بنوشيد و نمک کافي مصرف کنيد.

ترس و اضطراب

اضطراب سبب ميشود که فرد بدون فکر کردن عمل کند.
- احساس ترس لازم و طبيعي است. درواقع از راههاي انتخاب طبيعت است براي اينکه به شما انرژي بيشتري بدهد. مردي غارنشين با شنيدن اولين صداي ناآشنا از خواب پريده و خود را از خطر احتمالي دور ميکند. اين عکس العمل ناگهاني به خاطر ترشح اضافي آدرنالين در بدن است که دليل آن نيز ترس است.

- ترس بيجا معمولاً به خاطر ناآگاهي ايجاد ميشود. به دقت موقعيت را بررسي کنيد و ببينيد که آيا ترس شما به جا و منطقي است؟ پس از بررسي معمولاً مي بينيد که بسياري از ترسهاي شما غيرواقعي بوده است. صداي ناهنجار ممکن است از افتادن ميوه اي از درخت و برخوردن آن با شاخه ها و برگها بوده باشد.

- اگر زخمي شده ايد، درد ناشي از آن ميتواند ترس شما را به اضطراب تبديل کند و اضطراب سبب ميشود که انسان بدون فکر کردن عمل کند، مثلاً بدون هدف مشخص به سويي روانه شود.

- اضطراب ميتواند ناشي از تنهايي باشد که پس از آن فرد دچار نااميدي شده و افکاري مثل خودکشي يا بي پناهي به سرش مي زند.

- ذهن خود را مشغول کنيد و به فکر راهي براي زنده ماني باشيد. شناخت نشانه هاي ترس و اضطراب به شما کمک ميکند که راحت تر بر آنها چيره شويد. براي چند روز آينده نقشه بکشيد. اين کار ميزان هوشياري شما را افزايش ميدهد. هنگام خواب مطمئن شويد که به سمت طلوع خورشيد قرار داريد و به محض اينکه هوا روشن شد از خواب بيدار شويد.

اعتماد به نفس به وسيله آگاهي از مهارتهاي زنده ماني و شناخت از طبيعت اطراف به وجود ميآيد. اين آگاهي باعث کاهش اضطراب شده، از ترس و اتخاذ تصميمات نامعقول جلوگيري ميکند.

از قدرت تخيل خود استفاده کنيد و نقشه بريزيد

- با برنامه و نقشه موقعيت خود را بهتر کنيد. اين کار کنترل و هوشياري شما را افزايش ميدهد.
- به ياد داشته باشيد که هدف شما جان سالم به در بردن است.
فکر کردن به روزهاي پس از نجات سبب ميشود که قدر زندگي در اين لحظه را بدانيد.
- سلامتي و نيروي خود را حفظ کنيد. بيماري يا زخمي شدن شانس نجات شما را کمتر ميکند.
گرسنگي، سرما و خستگي اعتماد به نفس و قدرت شما را کم ميکند و شما را کم حواس ميکند. روحيه شما بستگي به شرايط فيزيکي و موقعيت شما دارد.
- بهتر شدن شرايط و رفع مشکلات حتي ميتوان شامل خوردن حشرات و يا ديگر غذاهاي غيرمعمول هم باشد.

kodiak آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گم شدن در طبیعت, گردش, گردشگری, آموزش زندگی در طبیعت, زندگی در طبیعت, طبیعت, طبیعت و توریسم, طبیعت گردی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است