قدیمی 16-04-2011, 11:19 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
kodiak آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 501   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
15 بار در 14 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Beach5 مهارتهای عبور از رودخانه


مهارتهای عبور از رودخانه - همطناب

دسترسي به كوهستان و قله‌هاي سر به فاك كشيده يا به عبارت بهتر كوهپيمايي در هر كشوري اغلب با عبور از زمين‌هاي كم ارتفاع، دره‌ها، خط القعرها همراه است و طبيعتاً در اين گذرگاه‌ها، رودخانه‌ها نقش حساسي در دسترسي به اين مناطق دارند.بررسي مسير، شيب، شدت جريان آب رودخانه، پل‌هاي موقت محلي، پيچ و خم رودخانه و نحوه عبور از آنها مواردي است كه بايد با دقت و هماهنگ با تعداد و قدرت و كارايي اعضاي گروه به سرپرستي فردي شايسته انجام گيرد تا برنامه مورد نظر با موفقيت به پايان رسد. توجه داشته باشيد اجراي برنامه موفق فقط رسيدن به مقصد نيست بلكه برگشتن به سلامت به مبداء نيز مورد نظر است. در اين مقاله تحت عنوان «مهارت اوليه» خلاصه‌اي از نحوه عبور از رودخانه ارايه مي‌شود.

هنگام بارش شديد باران، جريان رودخانه‌ها قوي‌تر شده و مي‌توانند مشكلات بسيار زيادي براي كوه‌پيمايان و افرادي كه براي طبيعت گردي به كوهستان مي‌روند، فراهم آورند. عبور از جريان شديد رودخانه‌ها مي‌تواند مشكلاتي فراتر از خيس شدن كفش يا لباس و حتي لغزيدن پا و افتادن در آب را ايجاد نمايند. راه حل اصولي اجتناب از برخورد با اين نوع جريان‌هاي شديد، هنگام كوه‌پيمايي و اجراي برنامه‌هاي گلگشت است. دقت در برنامه‌ريزي همراه با بررسي دقيق وضعيت و موانع طبيعي تقريباً‌ مي‌تواند از مواجهه با مشكلات و بروز حوادث جلوگيري نمايد. در هر حال جاري شدن سيل در رودخانه‌هاي محلي هميشه قابل پيش‌بيني نيست و گاهي نيز عبور از مسير رودخانه‌ها الزامي است. جريان شديد رودخانه‌ها داراي قدرت بالقوه زيادي است و عبور از آن نياز به مهارت دارد. در صورت نداشتن مهارت‌هاي اوليه، بروز مشكلات قطعي خواهد بود.

آب رودخانه‌ها سرد و كف آنها لغزنده و ناهموار و پوشيده از سنگ‌هايي با ابعاد مختلف است. هر كدام از موانع موجود در مسير جريان آب مانند درختها، آبشارها، سنگ‌هاي بسيار بزرگ كه آب از روي آنها و يا از كنار آنها عبور مي‌كند مي‌تواند براي شخصي كه هنگام عبور از رودخانه پايش لغزيده و در داخل آب افتاده است خطرناك و حتي كشنده باشد. وسايل و ابزار آلات كوه‌نوردي براي عبور از آب‌هاي جاري رودخانه ساخته نشده‌اند و معمولاً‌ اين وسايل هنگام عبور از رودخانه‌ها بيشتر بازدارنده و مشكل‌ساز هستند تا كمك كننده. اگر هنگام عبور از رودخانه كاري اشتباه صورت پذيرد، مي‌تواند مشكلات بسيار جدي براي اعضاي گروه بوجود آورد؛‌ پخش و پراكنده شدن اعضاي گروه و قطع ارتباط با يكديگر و ابتلاي بعضي از اعضاي گروه به بيماري هيپوترمي، افتادن و مفقود شدن .وسايل در آب به هنگام عبور از آب، مجروح شدن اعضاي گروه در اثر برخورد آنها با موانعي كه در مسير رودخانه وجود دارد و غيره از اين دست مشكلات است.

انتخاب محل عبور از رودخانه

اگر انتخاب جايگزيني براي عبور از جريان خروشان رودخانه وجود نداشته باشد مانند عبور از روي پل‌هاي دايم يا موقت و شما مجبور هستيد از رودخانه عبور كنيد. در اينصورت انتخاب محل عبور بايد با دقت و توجه به دو مورد مهم يعني نقطه عبور و جريان پايين دست مسير رودخانه باشد. محل عبور افراد بومي و يا محلي كه افراد كمتري ممكن است در آن مسير بلغزند؛ مناسب‌ترين محل و نقطه عبور، جايي است كه جريان آب كم عمق و آهسته مي‌شود. مسيرهاي كم عرض، زمان عبور از آب را كاهش مي‌دهند و ارتباط بين افراد را قابل اجرا و عملي‌تر مي‌سازد. ولي شدت جريان بيشتري دارند. بستر تقريباً‌ آرام و يكنواخت رودخانه هيچ نقاط مشكوك و گودي‌هاي ناشناخته نخواهد داشت. متاسفانه معيارهاي فوق اغلب منحصر به شرايط خاص مي‌باشد.

مثلاً‌ گاهي در مسيرهاي تنگ، آب رودخانه شتاب بيشتري دارد و براي عبور از آن مشكلات مختلف ايجاد مي‌كند. در هر حال حتي از مسافت دور نيز مي‌توان مسير مناسب براي عبور از رودخانه را تشخيص داد. عموماً بايد از عبور در پيچ و خم رودخانه اجتناب نمود زيرا جريان آب در كناره‌هاي مسير رودخانه فرورفتگي‌هايي را ايجاد كرده و سبب فرسايش و برش‌هاي ناهماهنگ شده است بطوري‌كه جريان در داخل فرورفتگي‌ها آرام و در قسمت‌هاي بيروني آن شتاب پيدا مي‌كند و با سرعت عبور مي‌نمايد.

هنگام عبور در امتداد مسير آب بايد مراقب درخت‌ها، كنده درخت‌هاي كنده شده و شناور در آب، خرده آشغال‌هاي جمع شده در نقاط ساكن مسير بود چراكه مي‌توانند مشكل‌ساز و خطرآفرين باشند. توجه به شاخه‌هاي بزرگ و كوچك درختان كه مي‌توانند نقش يك صافي را ايفا كنند و آب از ميان آنها عبور مي‌كند ولي شخص شناور را به زير آب فرو مي‌برند، لازم است. حتي در زماني كه هيچ مشكل و خطري در مسير عبور آب به نظر نمي‌رسد. علاوه بر موارد ذكر شده،‌ ممكن است موارد ديگري نيز وجود داشته باشد كه عبور از رودخانه را مشكل و خطرساز نمايد مانند شتاب جريان آب كه در بعضي از مكان‌ها به‌علت موقعيت زمين و گودي‌هاي ناشناخته شتاب داشته و سبب افزايش سرعت آب مي‌شود.

آماده‌سازي براي عبور از رودخانه:

تمام وظايف و نقش‌ها را در يك گروه بايد براي اعضا بسيار روشن و مفهوم باشد. هماهنگ كننده بايد قبل از عبور از رودخانه مكان آرامي پبدا كند و در آنجا براي اعضاي گروه وظايف و نقش هريك را توضيح دهد، اين عمل حتي براي اعضاي گروه‌هايي كه تصادفاً گرد هم جمع شده‌اند نيز انجام شود. يكي از اعضاي گروه بايد نقش يا وظيفه هماهنگ‌كننده را داشته باشد و موقعيت‌ها و شرايط خطر را براي ديگران بطور جدي توضيح دهد تا هنگام بروز مشكلات از ايجاد سوء تفاهم‌ها و تشتت تصميم‌گيري‌ها جلوگيري شود. قبل از اقدام به عبور از رودخانه بايد پوشاك مناسب و لازم درنظر گرفته و پوشيده شود.

تسمه كوله پشتي بايد شل شود، سگك‌هاي تسمه‌هاي سينه و قسمت پايين كوله هر دو باز شوند. حال اگر شخصي هنگام عبور از رودخانه بلغزد و در آب افتد، كوله مي‌تواند مهره‌هاي پشت و ستون فقرات را حفاظت كند و اگر كوله از جنس پوليستر يا ضد آب باشد شناور مي‌شود و مي‌تواند براي شخص كمك خوبي باشد. هرگز نبايد كفش يا چكمه‌ها را بدون جوراب پوشيد.

پوشيدن جوراب خيس نامناسب است ولي تهديدكننده نيست. شلوارهاي گشاد مانند شلوار كردي يا شلوارهاي گشاد محلي مانع حركت مناسب مي‌شود ولي گتر مي‌تواند اينچنين شلوارها را در وضعيت مناسب نگه دارد. در بعضي از موارد مشاهده شده‌است كه افراد گروه حتي با دمپايي يا كفش‌هايي نظير آن اقدام به عبور از رودخانه مي‌كنند، اين نوع كفش‌ها شرايط لغزندگي شخص روي سنگ‌هاي صيقلي كف رودخانه را افزايش مي‌دهد. توصيه مي‌شود پاي برهنه از رودخانه عبور نكنيد زيرا در كف رودخانه ممكن است اشياء تيز و برنده وجود داشته باشد و سبب بريدگي كف پا و ايجاد جراحت‌هاي عميق و عدم توانايي شخص براي ادامه برنامه بشود.

روش و تكنيك عبور از رودخانه


اصل بر اين است كه انتخاب هر نوع روش براي عبور از رودخانه بايد همراه با جرأت و جسارت باشد. لغزش پا بزرگترين خطر هنگام عبور از رودخانه است و اگر شخص هنگام گذر از رودخانه به پشت بيفتد در حاليكه پايش در ميان دوقطعه سنگ بزرگ گير كرده باشد، فشار و جريان آب مي‌تواند سر او را به زير آب فرو برده و در همان جا نگه داشته و او را خفه كند. هنگام حركت بايد پاها روبه جريان بالاي مسير آب قرار گيرد و بايد با دقت و اطمينان قدم‌ها را در جاي محكم قرار داد. اگر شخص در امتداد جريان آب بلغزد مطمئن‌ترين روش شناوري در آب آن است كه پاهاي خود را در امتداد جريان آب و رو به بالا قرار داده تا بتواند بدن را محافظت و از غلتيدن در آب جلوگيري كند.

ضمناً در همين فرصت ديگر اعضاي گروه نيز بايد به سرعت به پايين دست رودخانه رفته تا بتوانند به او كمك كنند. يكي از مناسب‌ترين روش‌ها، ارائه چوب‌دست كوهنوردي يا چوب‌دست بلند به شخص شناور در آب است تا او بتواند آن را آسان‌تر بگيرد. اين روش شانس نجات او را زياد مي‌كند.

عبور شخص تنها از رودخانه

زماني پيش مي‌آيد كه شخص مجبور است به تنهايي از رودخانه عبور كند، در اين صورت تنها شانس او استفاده از چوب‌دست‌ها براي حمايت و عبوري مطمئن است. (دو چوب‌دست كوهنوردي يا يك يا دو چوب بلند و محكم) زماني كه بر چوب‌دست‌ها تكيه مي‌كنيد، بايد رو به جريان بالا دست آب باشيد و در هر زمان فقط يك نقطه از چهار نقطه تكيه‌گاه خود را حركت دهيد. نظير همان اصلي كه در سنگ‌نوردي نيز رعايت مي‌شود. يك پا را در جهت حركت رودخانه يا پايين‌تر از پاي ديگر قرار دهيد. شبيه حركت خرچنگ در زير آب يعني كمي مورب و كمي مستقيم به جلو، ضمناً موقعيت بدن بايد كمي نيم‌رخ يا مورب در مقابل نيروي جريان آب باشد و با اين عمل مي‌توان فشار جريان آب بر سطح بدن را تا حد ممكن كاهش داد. هنگام حركت، پا بايد تقريباً‌ به شكل كشيدن بر زمين باشد، شبيه به جستجو براي يافتن محلي خوب و مناسب براي قرار دادن پا، البته امتياز تنها عبور كردن در آن است كه فرد براي عبور ديگران و مراقبت از آنها انرژي از دست نمي‌دهد ولي در مقابل، امكان حمايت از سوي ديگران هم براي او وجود ندارد.

عبور گروهي از رودخانه


هنگام عبور چند نفر از رودخانه اعضاي گروه بايد روشي را درنظر گيرند كه همراه با حمايت متقابل باشد. در هر حال هرچه تعداد بيشتري در يك زمان در آب قرار گيرند امكان حمايت افراد از يكديگر نيز بيشتر خواهد بود. هنگام عبور گروهي از آب تا آنجا كه ممكن است ضمن آنكه در يك خط حركت مي‌كنيد، نسبت به جريان آب، سطح برخورد كوچكي ايجاد كنيد. در اين روش شخص راهنما يا جلودار بوسيلة نفرات پشت‌سر حمايت مي‌شود و اين عمل تسلسل‌وار تا انتهاي گروه ادامه مي‌يابد. نفر پشت‌سر بايد دست‌هاي خود را بر شانه يا باسن نفر جلويي قرار داده و با فشار دادن به پايين موقعيت او را در آب بيشتر تثبيت كند. اين عمل امكان لغزش در امتداد جريان آب را كم مي‌كند. چرخش‌هاي كوچك آب كه بوسيلة نفر جلويي ايجاد مي‌شود نشانه كاهش فشار آب بر اعضاي پشت سر است.

حركت گروه به شكل گوه يا سه گوش:


در اين روش بزرگ‌ترين و قوي‌ترين فرد در نوك و رأس اين مثلث قرار مي‌گيرد در جايي كه مي‌تواند چرخش‌هاي كوچك آب در پشت سر خود ايجاد كند تا ديگر اعضاي گروه از نيروي اصلي فشار آب در امان بوده و بتوانند تقريباً در ايمني لازم از رودخانه عبور كنند.

در اين روش عبور از رودخانه، حداقل اعضا بايد سه نفر باشند. در صورت حضور سرپرست رسمي در گروه بهتر است سرپرست گروه به همراه هر گروه سه نفره مسير را طي كند. البته اين به‌شرطي است كه امكان بازگشت يك نفر وجود داشته باشد و خطري متوجه سرپرست نشود. عبور از رودخانه بدون آنكه تمامي لباس‌ها خيس شود شرط احتياط اوليه و روش خوبي است به شرط آنكه همگي اعضاي گروه به وظيفه خود به‌خوبي آگاه باشند.

استفاده از طناب:


استفاده از طناب آخرين چاره براي عبور از رودخانه است. زيرا اگر طناب بصورت نامناسب استفاده شود امكان غرق شدن شخص در آب زياد است. در بررسي روش‌هاي مختلف عبور از رودخانه‌ها نشان مي‌دهد كه ايمني عبور از رودخانه با استفاده از طناب اغلب مبهم است. روش طناب نسبت به دو روش مثلثي (گوه‌اي) و مورب (زيگزاگ) كاربرد كمتري دارد.

- با توجه به مطالب فوق آيا عبور از رودخانه الزامي است؟ بايد توجه داشت كه عبور از رودخانه همراه با مشكلات و گاهي خطرناك است. تصميم عبور از آن هنگام اجراي برنامه بسيار مهم است. زيرا تصميم‌گيري نسنجيده سبب عدم موفقيت برنامه و پراكنده شدن افراد گروه مي‌شود بنابراين بايد روش جايگزين هميشه مدنظر باشد.

- آيا عبور از رودخانه راه حل نهايي است يا با طولاني‌تر كردن مسير مي‌توان به راه مطمئن‌تر نيز دسترسي پيدا كرد. اگر در استفاده از روش جايگزين نياز به طي مسافت بيشتر ولي مطمئن و ايمني است، آن را انتخاب كنيد.

عبور از پل هميشه راه حل مطمئن و ارزشمندي است حتي اگر همراه با يك راهپيمايي طولاني باشد. قبل از اجراي برنامه محل پل‌ها را از روي نقشه محلي بررسي كنيد. در صورت امكان از افراد محلي سئوال كنيد و هنگام اجراي برنامه بررسي‌هاي لازم را به عمل آوريد. براي اينكار مي‌توانيد با اعزام يك يا دو نفر در مسيرهاي بالادست و پايين دست رودخانه به منظور شناسايي، پل‌هاي محلي و يا محل مناسب براي عبور را بيابيد. جريان‌هاي رودخانه در كوهستان هميشه همراه با ريزش‌هاي تند و بلند است و حتي در طي روز جريان آب رودخانه‌ها در بعدازظهر تندتر از صبح زود يا اوايل صبح است.

لذا در مواردي كه مجبور به عبور از رودخانه هستيد توجه داشته باشيد پس از بارش باران و اوايل غروب مواجه با جريان شديد رودخانه خواهيد شد و اگر تصميم به برپايي اردو داريد توصيه مي‌شود صبر كنيد و حتي اردوي موقت برپا كنيد تا زمان مناسب فرا رسد و يا روش بهتري براي عبور از رودخانه پيدا كنيد.

- وقتي مي‌خواهيد روش جايگزين انتخاب كنيد به نقشه نگاه كنيد و تمامي موارد مربوط به : امكان عبور از پل‌ها، نقاط قابل دسترسي به محل عبور مناسب، چند شاخه شدن رودخانه، شاخه‌ها و انشعابات كوچك رودخانه، مكان‌هايي از رودخانه كه امكان كاهش شدت جريان آب موجود است را ارزيابي كنيد. سرعت جريان آب در محل‌هاي ورود به درياچه‌ها و حتي اگر سطح درياچه كم‌عمق باشد از محل خروج آب مي‌توان با احتياط عبور كرد.

kodiak آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
مهارت های عبور از رودخانه, گردش, گردشگری, رودخانه, طبیعت, طبیعت و توریسم, طبیعت گردی, عبور از رودخانه


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است