قدیمی 20-04-2011, 08:30 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
Magnum آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 512   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
19 بار در 19 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Ok 24px توريسم سلامت در ايران


توريسم سلامت در ايراناز آنجايي كه جاذبه‌هاي توريسم درماني اغلب در مناطق كمتر توسعه يافته در سطح كشور قرار گرفته اند، تجهيز آن‌ها به مراكز درماني استاندارد،‌ علاوه‌بر مرتفع ساختن نيازهاي درماني مردم اين مناطق، فرصت‌هاي اشتغال‌زايي مناسبي را براي بوميان آن بخش‌ها به‌وجود مي‌آورد و حضور گردشگران داخلي و خارجي در اين مناطق زمينه رونق اقتصادي را در اين بخش‌ها فراهم مي‌كند.

12- استان هرمزگان

• چشمه‌هاي آب معدني تنها قابليت رونق توريسم سلامت هرمزگان مي‌باشد. مهم‌ترين چشمه‌هاي آب معدني هرمزگان شامل چشمه آب‌گرم گنو در بخش شرقي كوه گنو در 35 كيلومتري بندرعباس، چشمه آب گرم خورگو در 40 كيلومتري بندرعباس، چشمه آب گرم خمير واقع در 5 كيلومتري غرب بندر خمير و چشمه آب گرم چتانه در نزديكي قريه خونسرخ در 25 كيلومتري غرب بندرعباس قرار دارد.

• كميته توريسم درماني سازمان ميراث فرهنگي استان نيز به تازگي تشكيل شده است.

13- استان سمنان

• چشمه‌هاي آب‌گرم در استان سمنان قابليت جذب توريسم سلامت را دارا مي‌باشند.

14-استان قزوين

• آب‌گرم درماني ارشيا كه در شهر آب‌گرم در جنوب غربي قزوين واقع است براي درمان بيماري‌هاي روماتيسم فصلي، سوء هاضمه، سنگ كليه، اگزما، اعصاب و بيماري‌هاي تنفسي مفيد است.

15- استان آذربايجان غربي

• از لجن‌ها و املاح درياچه اروميه براي درمان بيماري‌هاي پوستي و روماتيسمي استفاده مي‌شود.

16) استان اردبيل

• كميته اكو توريسم در سازمان ميراث فرهنگي استان تشكيل شده كه يكي از اهداف آن توسعه توريسم سلامت است.
• مجتمع آبدرماني سبلان
• مجتمع گل درماني اردبيل
• مجتمع لجن درماني سرعين

- اهداف توسعه صنعت توريسم سلامت در ايران:
از جمله مهم‌ترين اهداف قابل طرح جهت توسعه صنعت توريسم سلامت در كشور مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:

1- اشتغال‌زايي و رشد كيفي در بخش سلامت كشور و نزديك شدن به استانداردهاي جهاني
2- اشتغال‌زايي و رشد كيفي درحوزه توريسم اسلامي- ايراني
3- كسب درآمد و ارزآوري به كشور و حمايت از رشد اقتصادي در كشور
4- رشد بالقوه و كيفي و مطابق استانداردهاي جهاني در صنعت بيمه كشور
5- ارتقاي كيفي سيستم‌هاي پزشكي در بخش‌هاي مختلف كشور
6- تبديل شدن به قطب گردشگري سلامت در منطقه
7- جذب گردشگران سلامت از كشورهاي آسياي ميانه و قفقاز،كشورهاي حاشيه خليج فارس و كشورهاي اسلامي

- ايده‌هاي قابل طرح جهت توسعه صنعت گردشگري سلامت در كشور
از مجموع مطالعات انجام شده در صنعت گردشگري و گردشگري سلامت در دنيا و به‌طور خاص در ايران و بررسي رويكردها و سياست‌هاي اتخاذ شده در حوزه گردشگري سلامت در كشور طي چند سال اخير و نيز برنامه‌هاي در دست بررسي توسط دولت در اين حوزه و با در نظر گرفتن نيازهاي پژوهشي اين بخش نوپا از صنعت گردشگري، ايده‌هاي ذيل در حوزه سياست‌پژوهي در زمينه گردشگري سلامت قابل طرح مي‌باشند:

الف) طرح مطالعه نظام جامع توريسم سلامت دركشور
يكي از مسائلي كه در زمينه توريسم سلامت در سطح سياست‌گذاران و مديران وجود دارد، تعدد مراكز دولتي متولي توريسم سلامت در كشور است. سازمان صنايع‌دستي و گردشگري، وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه، وزارت رفاه، استانداري‌ها، شركت‌هاي بيمه و حتي اتاق بازرگاني، هر يك از منظر خود اين صنعت را رصد مي‌كنند كه گه‌گاه به موازي كاري مي‌انجامد. هر چند در سازمان گردشگري و صنايع‌دستي شورائي تحت عنوان شوراي سياست‌گذاري توريسم سلامت تشكيل شده است كه از برخي از اين نهاد‌ها نمايندگاني در آن حضور دارند، اما به نظر مي‌رسد اين شورا بيشتر جنبه اجرائي داشته باشد. طرح مطالعه نظام جامع توريسم درماني به بررسي نهادهاي دولتي متولي اين صنعت در كشور مي‌پردازد و جايگاه هر كدام از آن‌ها و نيز وظايف آن‌ها را در قبال اين صنعت و براساس حوزه مسئوليت آن‌ها، مورد مطالعه قرار مي‌دهد.

ب) طرح نظام اطلاع‌رساني توريسم سلامت در كشور

يكي از نقاط ضعف عمده صنعت توريسم سلامت در كشور كه باعث عدم آگاهي گردشگران درماني داخلي و خارجي از قابليت‌هاي توريسم سلامت در كشور مي‌شود، فقدان اطلاع‌رساني مناسب از امكانات توريسم سلامت در ايران است. براي اثبات اين مدعا كافي است به سايت بيمارستان بين المللي رضوي مشهد سري بزنيد تا از وضيت تاسف بار اطلاع‌رساني اين بيمارستان مجهز آگاه شويد و در مقابل به سايت يكي از بيمارستان‌هاي هند يا سنگاپور يا فيليپين هم مراجعه كنيد تا تفاوت‌ها را لمس كنيد و اين تفاوت‌ها منهاي صدها ساعت برنامه توليدي راديوئي و تلويزيوني است كه به معرفي اين مناطق مي‌پردازند و منهاي تيزرهاي تبليغاتي است كه دائما در شبكه‌هاي ماهواره‌اي پخش مي‌شوند. نتيجه اين مي شود كه حتي بسياري از مردم شهر مشهد هم هنوز از وجود چنين بيمارستان مجهزي در شهرشان ناآگاهند و اين ضعف اساسي تقريبا در مورد تمامي مراكز درماني مجهز و مستعد جذب گردشگران درماني و نيز مناطقي همچون آبگرم‌هاي طبيعي و ... در كشور وجود دارد.

بررسي ايجاد شبكه بيمارستان‌هاي توريستي در كشور از نيازهاي ضروري در اين حوزه است كه كمبود آن احساس مي‌شود و در طرح نظام اطلاع‌رساني توريسم سلامت در كشورقابل پيگيري است.

همچنين، مطالعه و بررسي نظام بازاريابي(Marketing) در بيمارستان‌هايي كه در حوزه گردشگري سلامت فعاليت مي‌كنند، ازديگر مباحث قابل طرح در اين بخش مي‌باشد.

هدف طرح نظام اطلاع‌رساني توريسم سلامت در كشور در نهايت ارائه راه‌كارهايي در اين زمينه با توجه به امكانات موجود مي‌باشد.

ج) دهكده سلامت:

مناطقي كه علاوه‌بر موقعيت مناسب زيست محيطي و دارا بودن جاذبه‌هاي گردشگري و زيرساخت‌هاي ارتباطي در نقاط مختلف كشور، قابليت احداث مجموعه‌ها و كلينيك‌هاي درماني تخصصي هم جهت با شرايط طبيعي آن منطقه را داشته باشند، قابليت تبديل شدن به يك دهكده سلامت را نيز خواهند داشت.

مثلا طبق آمار موجود، تقريبا در تمام استان‌هاي كشور آب گرم‌هاي طبيعي وجود دارند كه هركدام از آن‌ها خواص پزشكي بخصوصي دارند و مناطقي جذاب براي گردشگران به‌حساب مي‌آيند. از آنجايي كه اين جاذبه‌ها اغلب در مناطق كمتر توسعه يافته در سطح كشور قرار گرفته اند، تجهيز آن‌ها به مراكز درماني استاندارد،‌ علاوه‌بر مرتفع ساختن نيازهاي درماني مردم اين مناطق، فرصت‌هاي اشتغال‌زايي مناسبي را براي بوميان آن بخش‌ها به‌وجود مي‌آورد و حضور گردشگران داخلي و خارجي در اين مناطق كه به‌منظور درمان و درعين حال استفاده از جاذبه‌هاي گردشگري به آن مناطق سفر مي‌كنند، زمينه رونق اقتصادي را در اين بخش‌ها فراهم مي‌كند. تجربه نسبتا موفق سرعين اردبيل در اين زمينه مي‌تواند آموزنده باشد.

همچنين وجود گياهان داروئي خاص و يا اشكالي از طب سنتي در برخي از نقاط كشور، از آنجايي كه علاوه‌بر دارا بودن جاذبه‌هاي توريستي، پتانسيل لازم براي تبديل شدن به مراكز درماني(مثل داروخانه گياهان سنتي و ...) را نيزايجاد مي‌كند، مي‌توانند فرصتي براي ايجاد يك دهكده سلامت به‌شمار رود. اين دهكده‌ها در كشورهاي مختلف از جمله هند و آمريكا شكل گرفته اند و در ايران هم درچند نقطه از كشور در دست مطالعه و يا بعضا اجرايي شده است. اما به‌نظر مي‌رسد هنوز مطالعه جامعي در اين خصوص صورت نگرفته و طرح مدوني تهيه نشده است . از سوي ديگر از آنجايي كه چنين ايده‌اي در ايران تقريبا نو مي‌باشد و هنوز به‌طور گسترده اجرائي نشده است، به‌نظر مي‌رسد تهيه طرحي كه به اين مسئله به‌طور همه جانبه و از مناظر مختلف اقتصادي، فرهنگي، سياسي و اجتماعي بپردازد و نيز تجارب كشورهاي ديگر در اين خصوص را مطالعه نمايد، به سياست‌گذاران كمك خواهد نمود تا براي ايجاد چنين مناطقي با رويكردي علمي و بومي حركت نمايند.

در حال حاضر مناطق زير در بحث دهكده سلامت، دركشور در حال مطالعه و يا اجرائي شدن مي‌باشند:

1- سرعين اردبيل
2- آبگرم دهلران در استان ايلام
3- دركه در ارتفاعات شمال تهران در اراضي كهميزدره
4- شانديز مشهد
5- آبگرم محلات در استان مركزي
6- جزيره كيش

د) بررسي راه‌كارهاي خصوصي‌سازي صنعت توريسم سلامت در كشور
وزير بهداشت سال گذشته در همايش گردشگري سلامت در رامسر گفت: "فعاليت در عرصه گردشگري سلامت نبايد به افزايش تصدي‌گري دولت منجر شود. ظرفيت‌هاي بسياري در بيمارستان‌هاي دولتي و خصوصي ما وجود دارد، اما فضاي اصلي براي فعاليت در حوزه گردشگري سلامت نبايد با ذهنيت دخالت دولت باشد؛ بلكه دولت بايد صرفا نقش تسهيل كننده را داشته باشد."
بررسي راه‌كارهاي خصوصي‌سازي صنعت گردشگري سلامت با حفظ نقش نظارتي دولت كه از فربه شدن بخش دولتي جلوگيري شود و در عين حال بخش خصوصي فعال در اين عرصه استانداردهاي لازم براي فعاليت را داشته باشد، از جمله‌ راه‌كارهايي است كه در حوزه سياست‌گذاري‌ها بايد به آن توجه جدي شود.

Magnum آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گردش, گردشگری, توريسم سلامت در ايران, توریسم سلامت, طبیعت, طبیعت و توریسم, طبیعت گردی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است