قدیمی 20-04-2011, 02:51 PM   #1
(کاربر طلایی)
 
neda آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 648   (نمایش پست ها)
تشکر: 3
20 بار در 16 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Kaloz تد ترنر حافظ محيط‌‌‌‌ زيست شد


شكارچياني كه حافظ محيط‌‌‌‌ زيست شدند

شكارچيان براي بقاي ورزش‌شان به حيوانات تروفه نياز دارند. در حالي كه انقراض گونه‌ها محلي از اعراب حضور تروفه (شكار ركورد) باقي نمي‌گذارد. پيش از آن كه گونه‌اي به انقراض نزديك شود، تروفه‌هايش از بين رفته و از دايره ورزش شكار بيرون افتاده است.

دكتر «هادي تاجبخش» كه بزرگ‌ترين شكارش را در سرزمين يخ‌ها انجام داده و خرس قطبي چهارمتري را از پا انداخته ديگر هيچ ذوق و لذتي از آن شكار سال‌هاي دور ندارد.

-‌ «بيش از چهل سال پيش بود كه اين شكار را انجام دادم. در شمال چين هم يك ببر سيبري شكار كرده بوديم. خيلي سال پيش. ولي حالا كه اين ‌گونه‌ها به انقراض نزديك شده‌اند، خيلي متاسفم. انسان‌ها چنان زيستگاه حيوانات را تخريب كرده‌اند كه ديگر شكارچي،‌حيواني براي زدن پيدا نمي‌كند. تازه اگر هم پيدا كند، دلش نمي‌آيد ماشه را بچكاند. اين گونه‌هاي جانوري روز به روز به انقراض نزديك‌تر مي‌شوند.‌ در چنين مواقعي خطر فاجعه محسوس است. هر كدام از گونه‌ها كه از چرخه اكوسيستم بيرون برود، كل نظم دچار اخلال مي‌شود. به قول سهراب كه مي‌گفت؛ تگذاريم مگس از سر انگشت طبيعت بپرد.

ما و آنها

هيچ شكارچي دوست ندارد از ورزشش دور شود و انقراض گونه بيش از هر كسي براي شكارچيان نگران‌كننده است.«تد ترنر»ted turner مدير شبكه خبري CNN كه جزو متمول‌ترين مردم آمريكاست، تمام ثروت و درآمدش را به حفاظت از حيات‌وحش اختصاص داد. او در كشورهاي زيادي شكارهاي تروفه‌اي زده بود و حال كه وضعيت وخيم محيط‌زيست و حيات‌وحش را ديده تمام اين ثروت را بخشيده تا بلكه جبران مافات كرده باشد.

«جان كري» در دور پيش انتخابات رياست جمهوري آمريكا رقيب جورج بوش بود،يك شكارچي است و بخش اعظم درآمدش را به حفاظت از حيات‌وحش اختصاص داده است.

در كشورهاي پيشرفته شكارچيان از نخستين بانيان حفاظت از حيات‌وحش‌اند. بيشترين كمك‌هاي مالي توسط اين قشر انجام مي‌شود. تشكل‌هاي سبز تشكيل مي‌دهند و خدمات مالي - فرهنگي زيادي به حفظ حيات‌وحش مي‌كنند.

در ايران ما، شكارچيان و شكاركش‌ها هنوز آميخته‌اند. هنوز ديوار حائلي بين اين دو قد نكشيده تا تفاوت شكارچي و شكاركش در جامعه مشخص باشد. هر كس تفنگ دست مي‌گيرد و فشنگ دارد، شكارچي ناميده مي‌شود و اين يك اشتباه است.

«حميد ذاكري» سردبير مجله تخصصي شكار مي‌گويد: «براي اصلاح شناخت و نگرش فعلي به مقوله شكار بايد از زير بنا شروع كرد و واژه‌هاي كليدي را مورد بررسي قرار داد. واژه‌ها هستند كه در ذهن مردم تاثير مي‌گذارند و مفاهيم را حك مي‌كنند. تفاوت شكارچي و شكاركش بايد از ريشه براي عموم مشخص باشد.»

شكارچيان و مردم شهر لواسان طي سال‌هاي پيش كمك‌هايي به محيط‌زيست رساندند. در زمستان سال 1381 بالغ بر 13 ميليون تومان علوفه خوب خريداري و براي رساندن به قوچ و ميش‌هاي ارتفاعات ورجين به محيط‌زيست سپرده شد.

«هادي ميرقاسمي» يكي از نمايندگان مردم شهر لواسان به نحوه توزيع معترض بود: «تمام علوفه را در چند نقطه نزديك هم ريخته بودند. اين جوري حيوان علوفه را زير خود پهن مي‌كند و كثيف. بيش از مقداري از آن را نمي‌چرد. مقدار زيادي از اين علوفه از بين رفت. راه درستش اين بود كه علوفه را چرخ بال در ارتفاعات و با فاصله براي حيوانات بريزند كه فصل سرما حيوانات به خاطر گرسنگي و بي‌غذايي به حياط روستاييان وارد و شكار نشوند.»

توسعه توريسم شكار

هنوز كمك كردن به محيط‌زيست و حيات‌وحش در ايران رايج نشده است. در حالي كه كشورهايي نظير مجارستان، اسلواكي، روماني، كانادا،‌ آلمان، سوئد، دانمارك و فنلاند تمام تلاش‌شان را روي توسعه توريسم شكار گذاشته‌اند. آنان با برنامه‌ريزي و جهد و كوشش، قصد دارند ضمن حفظ چرخه اكوسيستم از ورزش پردرآمد شكار سود حاصل كنند. به اين ترتيب پول زيادي از توريست‌ها به اين كشورها،‌ به ويژه روستاييان مي‌رسد، بدون اينكه هيچ اخلالي در چرخه اكوسيستم ايجاد شود. در اين كشورها تمام هم‌وغم مديران و برنامه‌ريزان حفظ حيات‌وحش است. منبعي كه پاياني ندارد و با كمي درايت مي‌تواند تا سال‌هاي بسيار از سود آن بهره جست. حفظ زيستگاه‌ گونه‌هاي جانوري از اولويت‌هاي برنامه‌هاي حفاظتي است. از اين رو در اصول شهرسازي و شهرك‌سازي حفظ حريم حيوانات بايد در نظر گرفته شود و بخش نظارت محيط‌زيست صافي دشواري براي مقبوليت طرح‌ها ايجاد كرده است.

در ايران اما هنوز ارزيابي‌هاي زيست‌محيطي پيش و پس طرح‌ها انجام نمي‌شود. هيچ برنامه‌اي براي توسعه توريسم شكار كه از پردرآمدترين رشته‌هاي گردشگري است، وجود ندارد. در كشورهايي مانند كنيا، نيجريه و آفرياي جنوبي بخش عمده‌اي از درآمد ناخالص ملي‌شان از تورهاي تماشاي حيات وحش و پرندگان حاصل مي‌شود. ولي در ايران براي بيرون راندن متجاوزين به حريم نخستين پارك ملي ثبت شده در دنيا (سرخه‌حصار)‌ مشكل داريم.

«رضا اسكويي» از برگزاركنندگان تورهاي شكار كه اغلب مخاطبانش شكارچيان خارجي هستند مي‌گويد: «شكار ورزشي بسيار مفرح است. آنها ضمن كوهنوردي و طبيعت‌شناسي و طبيعت‌گردي بيش از هر چيز از تماشاي حيات‌وحش لذت مي‌برند. شكارچيان ضمن سرعت عمل و دقت در وهله نخست بسيار صبورند.

آرام و با حوصله سر تير مي‌نشينند و شكارها را تماشا مي‌كنند و اين لذت‌بخش‌ترين ساعاتي است كه شكارچيان در طبيعت سپري مي‌كنند. با كم شدن نسل شكار و نزديكي به لبه تيغ تيز انقراض، شكارچيان بيش از ديگران نگران مي‌شوند. اگر حيوانات سرحال و قبراق كوه و دشت را با صداي سم‌هاشان به لرزه درنياورند، ورزش‌ شكاري وجود نخواهد داشت. اين ورزش از نخستين راه‌هاي انسان براي دستيابي به غذا بوده و با از بين رفتن شكارها از بين مي‌رود. همان‌قدر كه «زبان» وسيله نطق و گردهم‌آيي بشر شد و به ارتقاي زندگي‌اش كمك كرد، شكارگري نيز زندگي بشر را پيش برد.»

توريسم شكار باعث ايجاد و فعال شدن شغل‌هاي متعدد مي‌شود. روستاييان زيادي به كار گماشته مي‌شوند و با اختصاص بخشي از درآمد اين ورزش پرسود به جوامع محلي، شكارها از حفاظت و صيانت بيشتري برخوردار مي‌شوند.

neda آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گردش, گردشگری, تد ترنر, حافظان محیط زیست, شکار, طبیعت, طبیعت و توریسم, طبیعت گردی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است