قدیمی 20-04-2011, 04:29 PM   #1
(کاربر طلایی)
 
neda آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 648   (نمایش پست ها)
تشکر: 3
20 بار در 16 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Rose شكارچيان مجاز حافظان وسرمایه گان طبيعتند


شكارچيان مجاز حافظان وسرمایه گان طبيعتند((دو تروفه زیبای قوچ البرز مرکزی))

شكارچي‌اي كه با اسلحه مجازدر فصل مجاز در منطقه مجاز جانور مجاز را شكار مي‌كند سرمايه‌ است.

دومين گردهمايي كانون شكار و دوستداران طبيعت يازدهم تيرماه با حضور جمعي از شكارچيان و دوستداران طبيعت برگزار شد كه سخنرانان اين جمع بر رونق گرفتن اين ورزش و تاثير مطلوب آن بر روي طبيعت تاكيد كردند.

در اين مراسم خيرالله ابوحمزه مدير عامل كانون ضمن تشريح وضعيت نابه‌سامان طبيعت جهان آمادگي كانون شكار، تيراندازي و دوستداران طبيعت را جهت ياري رساني در حفظ محيط زيست و حيات‌وحش اعلام كرد.
وي همچنين ضمن تاكيد بر اشتراك عمومي در همه كشور‌ها و فرهنگ‌ها براي حفظ طبيعت در دهكده جهاني امروز، پيشنهادهاي اعضاي كانون را براي حفظ و بهره‌برداري پايدار از وحوش كشور اعلام كرد. از ميان برخي سرفصل‌ها مي‌توان به آموزش و فرهنگسازي، جلوگيري از شكار بي‌رويه، جمع‌آوري سلاح‌هاي غيرمجاز، تامين مالي محيط‌‌بانان، الگو برداري و تبعيت از برنامه‌هاي كشورهاي موفق در زمينه محافظت از محيط زيست اشاره كرد.

در ادامه اين مراسم دكتر اسماعيل كهرم ، استاد دانشگاه و پرنده‌شناس با بيان اين مطلب كه كل سيستم طبيعت ريتم دارد، حيات‌وحش را چون اعضاي يك اركستر دانست كه نواي زندگي و حيات را توليد مي‌كنند و گفت:«در كشورهاي در حال توسعه دهه‌‌هاست كه با صرف انرژي و ايجاد سازمانهاي عريض و طويل دنبال كسي مي‌گردند كه هيچ اثر مخربي روي اكوسيستم منطقه ندارد. وقتي جنگلهاي ما در حال از بين رفتن است آيا واقعا مقصر اصلي كسي است كه يك شوكا شكار مي‌كند؟

وي افزود: « عمق درياچه اروميه به‌خاطر سد بستن روي رودهاي اطراف آن در عرض 30 سال نصف شده است. بستر اين درياچه هم شور است و ميزان غلظت نمك از 80 گرم به 310 گرم در ليتر رسيده. حال كسي كه چند مرغ آبي شكار كند چه‌قدر مي‌تواند مهم باشد؟»

كهرم گفت:«ما هيچ وقت دنبال مقصر اصلي در كشورمان نگشتيم و سازمانهاي عريض و طويلي تشكيل داديم براي مبارزه با كساني كه مي‌توانند سرمايه‌ حفظ طبيعت اين مملكت باشند. شكارچي‌اي كه با اسلحه مجاز در فصل مجاز در منطقه مجاز گونه جانور مجاز را شكار مي‌كند سرمايه‌ است.»
(((وقتي جنگلهاي ما در حال از بين رفتن است آيا واقعا مقصر اصلي كسي است كه يك شوكا شكار مي‌كند؟)))

وي به گونه‌هاي بومي ايران همچون گورخر ، يوزپلنگ و كوير ايران كه يك نعمت براي ما محسوب مي‌شود، اشاره كرد و گفت:«شكارچي متعهد به قوانين يك سرمايه است. بايد دانست كه شكارچي تروفه در چرخه درست طبيعي چه‌قدر تاثير مي‌گذارد.

پاكستان براي صدور اجازه شكار به هر فرد خارجي 40 هزار دلار مي‌گيرد و نيمي از آن را به منطقه تزريق مي‌كند. وقت آن است كه ما هم با شكارچي‌ها تعامل داشته باشيم.»

وي با اشاره به اينكه فرق است ميان شكارچي و شكاركش، با ابراز تاسف از زيرپا نهادن اصول شكار برخي افراد افزود:«با همه اين احوال چيزي كه چهره محيط زيست ما را بر هم زده است نه وجود يك عده شكارچي و شكاركش بلكه برخي ساخت و سازها و سوءمديريت‌هاست.»

وضعيت فدراسيون تيراندازي


در اين مراسم تيمسار حيدري رئيس فدراسيون تيراندازي ايران با بيان اين مطلب كه در 29 استان كشور هيات تيراندازي تاسيس شده است درباره برنامه‌هاي اين فدراسيون گفت:«متاسفانه در گذشته زير ساختهاي خوبي براي رونق گرفتن اين ورزش آماده نكرده‌ايم. از آنجايي كه سرمايه‌گذاري كافي در اين زمينه انجام نشده نمي‌توان انتظار داشت كه جايگاه مناسبي در جهان پيدا كنيم.»

امير حيدري با اشاره به همكاري اين فدراسيون با كانون شكار و دوستدار طبيعت ايران تصريح كرد:«اميدواريم با سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و همچنين همكاري با چنين انجمن‌هايي بتوانيم باشگاههاي بيشتري را در سطح كشور تاسيس كنيم كه اگر اين اتفاق بيفتد آن زمان است كه مي‌توان به ظهور قهرمان اميد داشت.»

((چيزي كه چهره محيط زيست ما را بر هم زده است نه وجود يك عده شكارچي و شكاركش بلكه برخي ساخت و سازها و سوءمديريت‌هاست))

شكارچي يا شكاركش؟

در حاشيه اين مراسم حميد ذاكري دبيركميته روابط بين الملل و آموزش كانون شكار و دوستدار طبيعت ضمن اشاره به اين نكته كه شكارچيان در سراسر دنيا يكي از عاملان حفظ محيط زيست محسوب مي‌شوند گفت:«متاسفانه ما به لحاظ فرهنگي در زمينه شكار و طبيعت بسيار ضعيف عمل كرده‌ايم. نخستين مسئله اين است كه ما براي كلمه شكارچي و شكارچي قاچاق يا شكاركش هنوز معادل فارسي نداريم.»

ذاكري تصريح كرد:«ما در زبان انگليسي دو اصطلاح داريم. اولي شكارچي(Hunter) و دومي شكاركش يا شكارچي غيرقانوني(poacher) اما اين نكته مهم در رسانه‌هاي ما اصلا مورد توجه قرار نمي‌گيرد. بايد دانست تير اندازي سوي حيوان يكي از جنبه‌هاي شكار در دنياست و در كنار اين كار شكارچيان يكي از عاملان حفظ تنوع زيستي در طبيعت هستند.»
وي با اشاره به اينكه بيشترين كمك به حفظ و اعتلاي طبيعت را شكارچيان انجام مي‌دهند گفت:«مثلا تد ترنر(Ted Terner) سرمايه‌دار مشهور آمريكايي كه خود يك شكارچي است، 48 ميليارد دلار براي حفظ حيات وحش آمريكا به حيات وحش اين كشور كمك كرده است. ترنر همچنين براي حفظ گونه‌هاي در معرض انقراض آمريكا اقداماتي انجام داده كه موفق هم شده است.»
وي درباره فعاليت‌هاي كانون تصريح كرد:«كانون شكار وظيفه خود مي‌داند كه براي جامعه ما تفاوت شكارچي با حيوان‌كش را جا بيندازد و در اين زمينه تعامل خوبي را با فدراسيون تيراندازي ایران شروع كرده‌است.

از آنجايي كه در طول سال پروانه‌هاي محدودي براي شكار صادر مي‌شود قصد داريم با تاسيس باشگاه تيراندازي به اهداف پروازي در سراسر كشور رونق ببخشيم. زيرا اين كار گذشته از يك سرگرمي يك تمرين تيراندازي نيز براي شكارچيان ما در غير از فصول شكار به حساب مي‌آيد.»

دبير انجمن شكار و دوستدار طبيعت مكان اين باشگاه‌ها را در مرحله اول اطراف تهران ذكر كرد و اظهار داشت:« تمام كساني كه علاقمندند كه در اين زمينه سرمايه‌گذاري كنند مي‌توانند با ما تماس بگيرند و ما مي‌توانيم در اين زمينه راهنمايي‌شان كنيم. همچنين در اغلب شهرها نمايندگي داريم كه مي‌توانند با آنها هم تماس بگيرند.»

neda آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گردش, گردشگری, شکار, شکار مجاز, شکارچیان, طبیعت, طبیعت و توریسم, طبیعت گردی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است