قدیمی 20-04-2011, 04:57 PM   #1
(کاربر طلایی)
 
neda آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 648   (نمایش پست ها)
تشکر: 3
20 بار در 16 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Ugly شکارچی رکورد و شکارکش


شکارچی رکورد و شکارکش ایا این دو یکی هستند؟؟؟

شکار یکی از مواردی است که موافقین و مخالفین خاص خود را دارد و البته هر دو گروه هم بر نظر خود استوارند. مخالفین آن دم از لطافت و نکشتن و جلوگیری از انقراض نسل میزنند. خوب بطبع من هم که این ورزش را بسیار دوست دارم منجمله موافقین آن محسوب میگردم و هر آنچه بنویسم از دید یک شکارچی محسوب میشود. اینها را گفتم که قبل از نوشتن موضع خود را عیان کرده باشم.اولا" در این زمانه که دائما" از کشته انسان پشته میسازند و قتل افراد چه بنا به دستورات سازمانی و نیروهای ارتشی و چه در درگیری خیابانی و بر سر هیچ و پوچ صورت میگیرد و امری روزمره تلقی میگردد دلسوزاندن بر یک شکار که بنا براصول شکار در CIC شکار شده است، امریست نوعا" کم معنی و یا حتی میتوان گفت داعیه ای است بر دل رحم جلوه دادن خود.(منکر این نمیشوم که اصولا" شکارچی فرد دلرحمی در رابطه با شکارش نیست.) ولیکن مورد دوم که بساری از افراد ندانسته به آن استناد میکنند جلوگیری از انقراض نسل حیوانات است.

این افراد اگر از اصول اولیه شکار وجمع آوری تروفه چیزی بدانند در میابند که برای یک شکارچی آن چیزی رکورد و تروفه محسوب میشود که شاخ، دندان، جمجمه و یا دم (در مورد بعضی از پرندگان) است که از آن حیوان نر مسن باشد. به این علت که شاخ دندان و ... حیوان نر آنهم مسن بزگتر و شکیل تر است. همانطور که میدانیم حیوان نر مسن به طور معمول توانائی جنسی جفتگیری زیادی ندارد ولی به علت تجربه در درگیری با نرهای جوان و حس قلمرو طلبی که دارد مانع جفتگیری دیگران نرها با ماده های گروه خود میشود( به طور معمول، استثنائاتی هم وجود دارد.)و به نوعی عاملی است برای کم شدن تعداد جمعیت آن گونه جانوری.

neda آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
قدیمی 20-04-2011, 05:17 PM   #2
(کاربر طلایی)
 
kodiak آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 501   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
15 بار در 14 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
SearchBtn شکارچی رکورد و شکارکش


شکارچی رکورد و شکارکش ایا این دو یکی هستند؟؟؟
رکورد جهانی قوچ اوریال شکار شده توسط استاد رشید جمشید(سمت چپ)

پر درآمدترين شاخه صنعت توريسم ، گردشگري ورزشي است ، در ورزش هاي رويدادي نظير بازي هاي منطقه اي ، قاره اي و جهاني يا المپيک ، اقتصاد کشور ميزبان دگرگون مي شود.

کدام ورزشي بيشتر با گردشگري در ارتباط است و نبود رويدادهاي ويژه مي تواند کمک اقتصادي قابل توجهي به جوامع داشته باشد؟

ورزش شکار که جزو ورزش هاي هيجاني محسوب مي شود ، يکي از پردرآمدترين شاخه هاي صنعت گسترده توريسم به شمار مي رود. کشورهاي آلمان ، کانادا و سوئد و برخي مناطق آفريقا درآمدهاي چند ميليارد دلاري از اين مقوله کسب مي کنند. ايران به لحاظ پتانسيل براي جذب شکارچيان ورزشکار جزو کشورهاي مطرح دنيا به شمار مي آيد اما پيش از آن ورزش شکار و وضعيت گونه هاي شکاري نياز به تبيين دارد. شکارهاي ايران معمولا چارپايان است شکار ورزشي همان تروفه است. گونه اي که نر باشد و درگله مسن تر از نرهاي ديگر اين حيوان معمولا قدرت زادآوري را ازدست داده ولي به واسطه و قدرت بيشتر منابع جفت گيري نرهاي جوان و زادآوري گله مي شود ازاين رو ورزش شکار به حفظ چرخه اکوسيسم نيز کمک مي کند به عبارتي ديگر باعث لقب طبيعت مي شود.

شکارچيان غيره مجاز که شکارکش نام گرفته اند اجازه رسيدن به سن تروفه را به گله ها نمي دهند با اين حساب چگونه مي توان ازشکار درآمدزايي داشت و محيط زيست رااز آسيب کاهش گونه مصون نگه داشت؟

در بحث ورزش شکار مناقشات زيادي وجود دارد اغلب دوستداران محيط زيست شکارکش ها را شکارچي مي نمامند. در حالي که بين اين دو فاصله رفتاري با طبيعت از زمين تا آسمان است. شکارچي کسي است که هيجان شکار را دوست دارد. او مدال تروفه را مي خواهد نه گوشت و پوست حيوان را .از اين رو شکارچي علاقه زيادي به حفاظت از گونه ها دارد. تا گله اي پرجمعيت درکوه و صحرا نباشد او دستاويزي براي ورزش دلخواهش ندارد.

از ديد شکارچي کشتن هر حيواني که تروفه نباشد يک جنايت زيست محيطي است از سوي ديگر شکار ورزش ويژه پولداران جوامع است. آنان براي ورزش شکار هزينه هاي زيادي مي پردازند. اغلب شکارچياني که ايران مي آيند صدها هزار دلار هزينه مي کنند گره کور ماجرا در مديريت شکار است مديريت اين ورزش به دليل سهيم بودن سازمان حفاظت از محيط زيست به عنوان متولي دولت دچار معضلات زيادي است البته باتفاهم نامه اي که بين سازمان هاي ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي با حفاظت از محيط زيست امضا شده اين مشکل نيز حل مي شود سازمان حفاظت از محيط زيست در مقابل اجرايي يک سازمان متعدي است و به طور ذاتي نمي تواند روي توسعه توريسم شکار برنامه ريزي هاي عملياتي داشته باشد. ازيک سو کمبود امکاناتي نظير گردبال هواپيماي تک نفره الترالايت، دوربين هاي تله اي کانکس و وسايل نقليه و از سوي ديگر وظايف تعريف شده سازمان امکان اين توسعه را مي گيرد. اين سازمان درحال حاضر باکمبود نيروي انتظامي درگارد حفاظت مواجه است.


توريسم ورزشي چگونه مي تواند به محيط زيست کمک کند ؟

کميته راهبردي گردشگري ورزشي برنامه هايي در دست اقدام دارد پس از تحقيقات و بررسي طرح هاي پيشنهادي و رايزني با بخش علمي و عملي دست اندرکاران توريسم ورزشي و دربخش شکار ، قصد داريم که از همکاري بخش خصوصي بيشتر استفاده کنيم. با توجه به فرمان سید علی خامنهای درباره بند (ج) ماده 44 قانون اساسي مشغول بررسي طرح هاي سرمايه گذاري بخش خصوصي هستيم. براي توسعه توريسم ورزشي شکار ، بيش از هر چيز حفاظت اهميت دارد. پس از آن تکثير و پرورش و سپس بهره برداري که البته دراين بين اشتغال قابل توجهي شکل مي گيرد. اجراي طرح هاي اوليه مشروط بر استفاده از نيروهاي محلي است خوشبختانه بخش خصوصي خود به اين قضيه واقف است. استفاده از نيروهاي محلي علاوه بر کاهش هزينه ها به حفاظت مردمي مي انجامد.


يعني افراد بومي کارگر سرمايه گذاران خواهند شد؟

خير به هيچ روي آنها حافظان طبيعت پيرامون خود مي شوند و از مواهب خدادادي حفاظت مي کنند به حيوان هاي حاشيه روستاهايشان علوفه مي رسانند و در بهره برداري از آن سهيم هستند. با فرهنگ سازي و اطلاع رساني وضعيت حفاظت در جوامع محلي به کلي تغيير خواهد کرد. درحال حاضر مردم محلي هرگونه شکاري را بر اساس گوشت و پوست نرخ گذاري مي کنند. در حالي که پروانه هر کدام از گوسفندهاي وحشي ايراني که بسيار جذابيت دارد و هشت زيرگونه ، حدود پنج هزار دلار است.

اين پول به صندوق دولت واريز مي شود و از ورود شکارچي درآمد چنداني عايد جوامع محلي نمي شود تنها آشپز ، راهنماي محلي و در نهايت پوست کن و کوله کش انعامي دريافت مي کنند اما با صرف مردم محلي شود. وقتي يک قوچ حداقل پنج هزار دلار به روستا سود مي رساند ، داراي ارزش ويژه اي مي شود. از اين رو شيوه رفتار با طبيعت تغيير خواهدکرد و هرکدام از اهالي خود به محافظت مشغول مي شود هرچه تروفه بيشتر باشد و گله مصون تر پول بيشتري توسط شکارچيان در روستا هزينه مي شود. دراين صورت مردم محلي مانع شکار کش ها مي شود. اين ورزش در جلوگيري از مهاجرت روستاييان به ويژه جوانان به کلانشهرها نقش مهمي ايفا مي کند. آنان در ردزني شکارکوهنوردي مناطق زندگي خود خبره شده اند.

kodiak آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گردش, گردشگری, شکار, شکار کش, طبیعت, طبیعت و توریسم, طبیعت گردی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است