قدیمی 21-04-2011, 08:15 AM   #1
neda
(کاربر طلایی)
 
neda آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 648
Calendar Created اپتيك دوربینهای شكاري


كلياتي در مورد اپتيك دوربینهای شكاريمقدمه:

شايد بارها از خود پرسيده‌ايد كه چرا قيمت دوربينهاي شكاري بسيار متفاوت است در حاليكه ساختار فيزيكي و ظاهري اغلب آنها كمابيش مانند يكديگرند. در اين شماره با تكيه به مفاهيم اصلي و نيز نگاهي تازه‌تر به صنعت اپتيك پيشرفته و نورسنجي، مطالبي جديد بازگو مي‌شود تا هم به بسياري از سوالات خوانندگان محترم در اين مقوله پاسخ مناسب داده شود و هم ابهامات آنان براي انتخاب يك دوربين شكاري در خور نياز، برطرف شود. در خصوص چگونگي انتخاب دوربينهاي شكاري مختلف در شماره‌هاي آتي به تفصيل خواهيم نوشت.

اميد مي‌رود اين اطلاعات براي علاقه‌مندان جهت انتخاب يك دوربين مناسب، مفيد و موثر باشد. از آنجايي كه دانستن كليات و اصطلاحات فني رايج در شناخت دوربينها حائز اهميت فراوان است و در ساير مباحث نيز مورد استفاده واقع مي‌شود، در اين بخش، اين اصطلاحات را با ذكر جزئيات بيشتر يادآوري مي‌كنيم:

بزرگنمايي (Magnification):

معمولا دوربينهاي دوچشمي را با دو عدد مي‌شناسند كه عدد اول بيانگر ميزان بزرگنمايي يا قدرت دوربين مي‌باشد كه نشان مي‌دهد شي مورد نظر به چه ميزان نزديكتر به نظر مي‌رسد. مثلا در دوربين 42×10 عدد 10 نشانگر بزرگنمايي دوربين است يعني هدفي كه در فاصله 100 متري قرار دارد در فاصله 10 متري ديده مي‌شود.

دوربينهاي دوچشمي معمولا با بزرگنمايي ثابت ساخته مي‌شوند. البته برخي انواع بزرگنمايي دوگانه دارند و امكان تغيير بزرگنمايي در دو حالت را دارند. اين تكنولوژي ابداع شركت Leica مي‌باشد كه از اين نمونه مي‌توان دوربينهاي Dovid 8+ 12X42 را نام برد. اين سيستم به گونه‌اي طراحي شده كه با تغيير بزرگنمايي، تنظيم ديوپتر دوربين به صورت اتوماتيك انجام گيرد. در مورد دوربينهاي تفنگ، بزرگنمايي ممكن است ثابت (مثلاً 6x42) يا متغير Variable (مثلا 2.5 10x42) باشد. اين بدان معني است كه دوربين داراي بزرگنمايي ثابت 6X و يا بزرگنمايي متغير 2.5X تا 10X مي‌باشد.


قطر لنز خارجي ي شيئي:

عدد دوم در دوربينهاي دوچشمي (به طور مثال 42 در موارد ذكر شده) قطر لنز بيروني يا شيئي را به ميليمتر نشان مي‌دهد. بديهي است هر قدر اين لنز بزرگتر باشد ميزان نوري كه وارد مي‌شود بيشتر است. البته حمل يك دوربين با قطر لنز شيئي بالا با توجه به وزن و حجم آن در مسافتهاي طولاني و يا كوهستان، خسته‌كننده است و مناسب نيست.

درمحيط‌هاي جنگلي و يا كم‌نور و جايي كه حتي بشود دوربين را روي يك تكيه‌گاه ثابت مانند سه‌پايه قرار دا د، مي‌توان از دوربينهاي دوچشمي با قطر لنز شيئي بالا مانند 56، 58، 60 ميليمتر و... استفاده نمود. به تازگي دوربينهاي آلماني، علاوه بر پوششهاي منحصر بفرد و مخصوص روي لنزهاي شيئي، از موادي مانند فلورايد در ساختار مولكولي لنزهاي خود استفاده مي‌كنند كه از اين نوع مي‌توان دوربينهاي Zeiss سري FL و Leica سري Ultravid را نام برد.


ميدان ديد (FOV= Field Of View):

ميدان يا حوزه ديد فضايي است كه با دوربين از فاصله معيني (1000 متري يا 1000 ياردي) ديده مي‌شود و اغلب با متر يا فوت بيان مي‌گردد. اين طول در حقيقت قطر حوزه دايروي شكل تحت عنوان ميدان ديد است. لازم به ذكر است هرچه ميدان بزرگنمايي يك دوربين بيشتر باشد، حوزه ديد آن كوچكتر مي‌شود. گاهي اوقات در مشخصات فني يك دوربين، از زاويه ديد دوربين نيز نام برده مي‌شود كه اين زاويه مانند شكل فوق، زاويه بين دو وجهي است كه ميدان ديد دوربين را تامين مي‌كند.

در مورد برد دوربين بايد گفت يك مشخصه حسي است كه توسط كاربر كه مي‌خواهد جزئيات تصوير را در دوردست ببيند تداعي مي‌شود. بسياري از مردم از بزرگنمايي بالا به عنوان برد بالاي دوربين نام مي‌برند كه درست نيست. از اين رو به توضيح يك اصطلاح جديد با نام «عمق ديد» مي‌پردازيم. عمق ديد (Depth of View) در حقيقت قابليت تشخيص جزئيات تصوير در فواصل دور است.

درست است كه با بزرگنمايي بالاتر امكان تشخيص جزئيات تصوير بالاتر مي‌رود ولي در بزرگنمايي پايين‌تر، نه تنها ميدان ديد دوربين بيشتر مي‌شود بلكه عمق ديد آن نيز افزايش مي‌يابد. پس يك دوربين با بزرگنمايي مناسب و در عين حال تكنولوژي لنز بالا براي يك شكارچي، طبيعت گرد و يا پرنده بين بسيار بهتر از يك دوربين با بزرگنمايي بالاتر و كارآيي پايين مي‌باشد.


عامل روشنايي (Tvilight Factor):

اين عامل به كيفيت لنز يا منشور در دوربينها بستگي ندارد و از فرمول رياضي زير به دست مي‌آيد:
عامل روشنايي= Z بزرگنمايي= V
قطر لنز شيئي دوربين به ميليمتر= D
Twilight Factor قابليت و عملكرد دوربين را در نور كن و يا محيطهاي غبارآلود يا مه‌آلود نشان مي‌دهد. به طور مثال شكارچيان از دوربين 8x56 در جنگل‌ يا محيطهاي مشابه استفاده مي‌كنند. عامل روشنايي اين دوربين به صورت زير محسابه مي‌شود:

مردمك بيروني يا خارجي

(Exit Pupil):

اگر يك دوربين را از يك فاصله معين از چشمان خود بگيريم (مثلا فاصله حدود 30 سانتيمتري براي دوربينهاي دوچشمي)، دايره‌اي روشن در قسمت چشمي دوربين د يده مي‌شود كه Exit Pupil يا مردمك بيروني نام دارد. هر قدر اندازه مردمك بيروني بزرگتر باشد تصوير در محيطهاي تاريكتر واضحتر است و به دلايلي كه گفته شد، عمق ديد دوربين نيز بيشتر مي‌شود. مردمك خروجي از اين فرمول بدست مي‌آيد:
مردمك بيروني (خروجي) به ميليمتر= A
قطر لنز شيئي دوربين به ميليمتر= D
بزرگنمايي= V
به طور مثال مردمك بيروني براي دوربين 8x32 معادل 4 ميليمتر است:
A= 32/8= 4mm
Eye Relief: به بهترين فاصله چشم تا لنز چشمي دوربين كه تصوير به صورت كامل و واضح ديده شود، Eye relief گفته مي‌شود. به عبارت ديگر در اين فاصله ميدان ديد تعريف شده در دوربين‌ به صورت كامل رويت مي‌شود و مسلماً ميزان اين عامل در دوربينهاي تفنگ بيشتر از دوربينهاي دوچشمي مي‌باشد. زيرا دوربينهاي تفنگ درمعرض تكان شديد و پس زدن تفنگ مي‌باشند و اين فاصله بايد ايمني چشم تيرانداز را فراهم نمايد.


قابليت گذردهي نور

(Light Transmission):

اين مشخصه اصلي‌ترين عامل تعيين‌كننده كيفيت لنز و در نتيجه كيفيت روشنايي و وضوح دوربين مي‌باشد كه به پوشش لايه‌هاي مختلف با ضريب شكست متفاوت روي لنز و اجزاء اپتيكي بستگي دارد و به درصد بيان مي‌گردد. تكنولوژي ساخت و پوشش لنزها و منشورهاي دوربين، عامل اصلي اختلاف قيمت دوربينهاي شكاري مي‌باشد. البته دراين مقايسه منظور قيمت واقعي دوربينهاي شكاري در هر رده كيفيتي است.

چرا كه بسياري از اين محصولات تنها جنبه يك كالاي تجاري و يا تبليغاتي را دارند و يا برخي از آنها بيش از آنكه كاربردي باشند تنها يك كالاي لوكس محسوب مي‌شوند. براي يك شكارچي و طبيعت دوست كه گاهي در صدد مقابله با شرايط سخت طبيعت براي ديدن و يا شكار تروفه خود بر مي‌آيد، داشتن فاكتورهاي كاربردي و حرفه‌اي در يك دوربين موردنظر است و نه چيز ديگر. بايد گفت يكي از مهمترين مشخصات تعيين كننده قيمت دوربينهاي شكاري، نوع پوشش لنز مي‌باشد.

متأسفانه اين فاكتور بسيار مهم براي انتخاب دوربين شكاري حرفه‌اي در كشورمان كه محدوديت عرضه دوربينهاي واقعي وجود دارد، كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد و از آنجايي كه تاكنون مركزي علمي براي اطلاع رساني مناسب براي علاقمندان وجود نداشته، راه براي بسياري سودجويان با تبليغات غيرعلمي و غلوآميز باز شده است. بسياري با رجوع به اطلاعات بي‌اساس كه اغلب منبع و پايه‌‌ آن گفته‌هايي است كه در محافل برخي شكارچيان نقل و منتشر مي‌شود، هزينه بسيار گزاف براي دوربينها پرداخت مي‌كنند كه اين مهم در همه جاي دنيا، بر خلاف وجود گستره بازخريد نيز ديده مي‌شود.


پوشش روي لنز (Lens Coating):

زمانيكه يك دسته پرتو نور از يك شيء (منبع نور) به يك قطعه لنز تابيده مي‌شود، قسمتي از نور از آن به حالت شكست خارج مي‌شود و از لحاظ تئوري بايد در نقطه كانوني با محور اصلي عدسي تلاقي پيدا كند. قسمتي از نور نيز منعكس مي‌شود و اگر لنز بدون پوشش باشد، حدود 5 درصد آن منعكس مي‌شود.

البته بايد در نظر داشت ساختار شيميايي و آرايش مولكول كريستال‌هاي شيشه لنز نيز بايد به گونه‌اي باشد كه نور در هنگام عبور از آن دچار پراكندگي نشود. (منظور از كريستالهاي شيشه، شكل منظم مولكولها و همگن بودن آنهاست و ارتباطي با صنعت كريستال‌سازي ندارد، چرا كه برخي به اشتباه صنعت كريستال‌سازي را با ساخت لنز مرتبط مي‌دانند!) از آنجاييكه هر لنز كه به صورت آزاد در دوربين قرار گيرد، داراي دو وجه آزاد يا سطح انعكاس است، تعداد اين وجوه در يك دوربين دوچشمي ممكن است تا عدد 16 برسد.

در صورت عدم وجود پوشش روي اين وجوه آزاد در مجموع نيمي از نورهاي گسيل شده ازجسم از دوربين عبور نكرده و به چشمان بيننده نمي‌رسد. پوشش روي لنز توسط يك شيميدان به نام الكساندر اسماكولا (Alexander Smakula) يكي از اعضاء كمپاني Carl Zeiss در شهر Jena براي اولين بار در سال 1935 ميلادي براي لنزهاي دوربين اين شركت ابداع گرديد. يك لايه از پوشش، ميزان انعكاسي را از 5 درصد به 1 الي 5/1 درصد كاهش داد كه خود انقلابي بزرگ در صنعت لنز به شمار مي‌رفت. اخيراً با پوشش چندلايه‌اي روي وجوه لنزها با مواد دي الكتريك كه خاصيت ضدانعكاسي براي طول موجهاي مختلف نور را دارند، ميزان انعكاس نور تا حد 25/0 درصد براي هر سطح كاهش داده شده است.

البته كمپاني Leica با تكنولوژي پوشش منحصر بفرد HDC يا پوشش با ماندگاري بالا به گذردهي حدود 100 درصد براي هر لنز دست يافته است كه اين پوشش در برابر عوامل مختلف محيطي و... مقاومت خود را حفظ مي‌كند و از بين نمي‌رود. اين بدان معني است كه پوشش روي لنزها و نيز تعداد آنها به تنهايي كافي نيست و اين پوشش بايد در لنزهاي دوربينهاي حرفه‌اي تا سالها كيفيت و كارآيي خود را حفظ كند.


انواع پوشش روي لنز:

Coatedl:

ساده‌ترين پوشش لنز آنست كه روي يكي از وجوه لنز تنها يك لايه آن هم اغلب از جنس فلورايد منيزيم (MgF2) قرار گيرد.

Fully Coated:

اين اصطلاح به آن معناست كه تمام وجوه آزاد (وجوه متعدد داخلي و خارجي قرار گرفته در فضاي باز كه ممكن است تعداد آنها تا 16 عدد در دوربينهاي دوچشمي باشد) با يك لايه پوشانده شده‌اند.

Multi- Coated:

اين اصطلاح كه به اختصار با MC نمايش داده مي‌شود بيانگر آنست كه يك وجه يا بيشتر از وجوه آزاد با چندين لايه از مواد كه عموما خاصيت ضدانعكاسي دارند، پوشانده مي‌شود. اين وجوه اغلب وجوه ابتدايي و انتهايي انتخاب مي‌كردند. (اولين از قسمت چشمي و آخرين از قسمت شيئي) و وجوه ديگر عموما تنها از يك لايه پوشش بهره مي‌گيرند.

Fully Multi- Coated:

دوربينهاي با كيفيت اغلب از اين سيستم پوشش بهره مي‌گيرند، به اين صورت كه تمامي وجوه آزاد داراي چندين لايه از مواد پوششي مختلف مي‌باشند و حداكثر ميزان گذردهي نور حتي در محيطهاي كم‌نور را ارائه مي‌دهند. اين نوع پوشش براي شركتهاي سازنده دوربينها ممكن است مختلف باشد و هر دوربين از مواد مختلف و فرآيند ويژه استفاده نمايد. لازم به ذكر است با وجود رسيدن به حد تقريبي 100% ميزان گذردهي نور براي هر لنز يا قطعه اپتيكي، پس از استفاده از آنها به صورت يكجا در دوربين و الحاق آنها به يكديگر، از ميزان گذردهي تا دي كاسته مي‌شود.

از آنجايي كه لنز شيئي دوربينهاي شكاري اعم از دوربينهاي دوچشمي، دوربينهاي تفنگ و تلسكوپها (Spotting Scopes) در انتقال نور به چشمان ما نقش ا صلي را ايفا مي‌كنند، از اينرو شركتهاي حرفه‌اي سازنده دوربين در كيفيت لنزهاي شيئي تمركز بيشتري اعمال مي‌كنند و از نظر آرايش تركيبي و تعداد لنزها، نوع پوشش (Coating) و نيز نوع مواد شيميايي استفاده شده در ساختار شيشه عدسي تمهيدات خاصي توسط آنها صورت مي‌گيرد.

لنزهاي با تكنولوژي پيشرفته اغلب با علائمي چون (High Definition) APO (Apochromatic), HD و يا ED (Extra- low Dispersion) معرفي مي‌شوند كه معمولا براي لنزهاي شيئي دوربين كه وظيفه انتقال نور به داخل دوربين را دارد، به كار برده مي‌شوند. به ويژه براي دوربينها با بزرگ‌نمايي بالا و تلسكوپها (منظور همان Spotting Scopes است) كه نياز به تشخيص جزئيات بيشتري مي‌باشد از اين نوع لنزها استفاده مي‌شود.

در اين لنزها تجزيه نور با طول موجهاي مختلف به خوبي صورت مي‌گيرد و از پراكندگي نور و در نتيجه اعوجاج آن و به هم ريختگي تصوير جلوگيري مي‌شود. بديهي است قيمت اين لنزها نسبت به لنزهاي استاندارد گرانتر است. يك مطلب بسيار مهم كه بايد مورد توجه دوستداران صنعت اپتيك قرار گيرد آن است كه امروزه بسياري از لنزها از مواد پلي اتيلني و حتي با يك پوشش بسيار ابتدايي ساخته مي‌شوند تا در دوربينهاي ارزان قيمت مورد استفاده واقع شوند.

تراش و فرم فيزيكي لنز نيز يكي از موارد بسيار مهم است كه بايد به آن توجه نمود. لنزهاي استاندارد كروي يا Spherical معرفي مي‌شوند. يكي از ابداعات كمپاني Docter Optic كه در واقع همان شركت Carl Zeiss Jena در منطقه آلمان شرقي است، لنزهاي Aspherical است كه با ايجاد يك لبه در قسمت انتهايي لنز و يك فرم خاص مانند شكل، پرتوهاي بيشتري در نقطه كانوني لنز به يكديگر مي‌رسند كه اين امر قابليت گذردهي نور در يك سيستم دوربين را افزايش داده و درنتيجه وضوح تصوير بالاتر مي‌رود. اين تكنولوژي كه با علامت اختصاري ASPH معرفي مي‌شود در اغلب دوربينهاي شكاري آلماني و نيز بسياري از دوربينهاي عكاسي به كار گرفته مي‌شود.

لنز Aspherical

قابل ذكر است درون دوربينهاي شكاري را اغلب از گاز N2 (نيتروژن) پر مي‌كنند تا از تعرق و مه گرفتگي لنزها و يا موارد مشابه جلوگيري شود. البته به تازگي از گاز آرگون كه گازي بي‌اثر است و داراي مولكولهاي بزرگتري نسبت به نيتروژن مي‌باشد نيز استفاده مي‌شود. از اين نمونه دوربينها مي‌توان دوربينهاي Minox آلمان را نام برد. با توجه به مشخصات كلي گفته شده، يك كاربر با در نظر گرفتن تمامي فاكتورها و نيز نوع كاربرد دوربين و نيز قيمت مي‌تواند آن را انتخاب نمايد.

neda آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
تجهیزات شکار, دوربین شکاری, درباره شکار, درباره طبیعت, شکار, شکارچیان, طبیعت, طبیعت و توریسم, طبیعت گردی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است

انتخاب سریع یک انجمن

Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است