قدیمی 21-04-2011, 11:34 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
neda آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 648   (نمایش پست ها)
تشکر: 3
20 بار در 16 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Picto Carnet Fiche Prestataire شكار يك واقعيت است، بايد هدايت شود


شكار يك واقعيت است، بايد هدايت شود

فصلنامه شكار به مقولات اساسي شكار ، طبيعت، ورزش تيراندازي، و محيط زيست خواهد پرداخت.

تمام تلاش خود را براي رساندن ورزش تيراندازي به پايگاه واقعي‌اش به‌كار خواهيم برد.

با همكاري شهرداري‌ها، امكانات تيراندازي با تفنگ بادي را در پارك‌ها داير خواهيم كرد.

آرام مي‌نشيند، آهسته حرف مي‌زند، جملات را كامل و كلمات را شمرده ادا مي‌كند، با لبخندي چاشني هر فراز كلام و احاطه‌اي كه بر همه ابعاد و گوشه‌هاي كارش دارد، شنونده را به سكوت و گوش فرادادن كامل وا مي دارد. بيش از بيست سال است به‌عنوان چانشين اسلحه و مهمات كشور، همه شكارچيان و صاحبان اسلحه با او سر و كار داشته‌اند و هنوز كسي از روند اداره امور توسط او اظهار نارضايتي نكرده است. اينكه همه شكارچيان، خوب مي‌شناسندش مقوله‌اي است و اينكه همه از كار و رفتارش رضايت دارند مقوله‌اي ديگر. متوجه شده‌ايد كه صحبت از چه كسي است: حميد ناطقي، مدير اسلحه و مهمات كشور.

او متولد 1339 است و دانشجوي دكترا. از سال 1359 همكاري با قوه قضاييه را شروع كرده و علاوه بر سال‌هايي كه در جبهه بوده، با نهادهاي انقلابي نيز همكاري مستمر داشته است. علاوه بر جانشيني مديريت اسلحه و مهمات كشور، فعاليت‌هاي فرهنگي‌-‌ اجتماعي مختلفي داشته و اخيرا هم به‌عنوان نايب‌رييس فدراسيون تيراندازي اهداف بلندي را در اين ورزش پي گرفته است. اما صاحب امتيازي فصلنامه «شكار» را مي‌توان شروع فعاليت بسيار جدي او در زمينه فرهنگ شكار به‌شمار آورد. هم از اينرو اولين سؤال را با مجله آغاز مي‌كنيم:
به‌عنوان صاحب امتياز مجله شكار چه اهدافي داريد؟


به نام خدا قبل از هر چيز بايد به‌اختصار اشاره كنم كه ايران، كشوري با تنوع زيستي فراوان و گونه‌هاي متعدد است كه طبعا گونه‌هاي شكاري قابل توجهي نيز در آن وجود داشته و دارد. به‌همين لحاظ، از ديرباز شكار و شكارگري در فرهنگ ايراني جايگاه ويژه‌اي داشته و در تمام متون ادبي و هنري ما از اين مقوله به‌گستردگي ياد شده است. پس شكار را مي‌توان جزيي از كنش و كردار باستاني ما به‌حساب آورد كه از ديرباز پدران ما به‌آن مبادرت مي‌ورزيده‌اند.

حال، ما با اين واقعيت روبرو هستيم كه در اقصي نقاط كشور تعداد زيادي از مردم ما -‌ چه در شهرها و چه در روستاها -‌ به‌اين مقوله علاقه‌مندند. البته نحوه علاقه‌ها تفاوت دارد كه جاي بحث آن اينجا نيست و در نشريه، طي شماره‌هاي آينده به‌ابعاد مختلف آن خواهيم پرداخت و شكار صحيح و موافق حيات وحش را معرفي خواهيم كرد. پس يكي از اهداف نشريه همين است.- - يعني، شكار به‌عنوان يك واقعيت پذيرفته شده .‌.‌.البته، شكار به‌عنوان يك واقعيت در جامعه ما وجود دارد.

حال اگر بخواهيم چشم خود را بر آن ببنديم و انكارش كنيم، بي‌گمان به‌خطا رفته‌ايم. چون اين كنش نتيجه منفي دارد. اصولا بر هيچ واقعيت اجتماعي نمي‌توان چشم بست. اين كار نه درست است، و نه مجاز. ما مجاز نيستيم بر كنار بمانيم از اين مقولات. برگرديم به مسأله شكار. خب، من به‌عنوان كسي كه بيش از بيست سال است مسؤوليت صدور مجوزهاي اسلحه را به‌عهده دارم و مستقيما با شكارچيان و دارندگان اسلحه در ارتباطم از شمار انبوه دارندگان سلاح شكاري مطلعم.

اينها را مي‌توان شكارچيان بالقوه به‌حساب آورد. حال ما موظف هستيم به‌اين تعداد انبوه شكارچي بالقوه بياموزيم كه در جهان امروز شكار چيست و چه جايگاهي دارد. شكارچي امروز بايد داراي چه ويژگي‌هايي باشد. چطور به‌بيابان برود، چطور با طبيعت رفتار كند. به‌عنوان كسي كه بيش از ديگران از طبيعت بهره مي‌گيرد و بيش از ديگران هم به‌طبيعت بدهكار است، چه خدماتي را بايد به‌محيط زيست و حيات وحش ارائه كند. و مباحث فراواني كه به‌تدريج در مجله به‌آن خواهيم پرداخت.جز اين، به‌طور اختصار، شماري از اهداف عمده‌اي كه در مجله پي‌گيري خواهد شد، شامل:

- اطلاع رساني به‌جامعه طبيعت‌دوست و شكارچي و رفع شكاف موجود در اين زمينه؛

- ايجاد ارتباط بين دستگاه‌هاي اجرايي و قانون‌گذار و نظارتي با دارندگان سلاح و علاقه‌مندان به‌شكار و طبيعت و تيراندازي؛

- كمك به‌توسعه ورزش تيراندازي و توسعه انديشه حفاظت از محيط زيست در اقضار مختلف؛

- كمك به‌توسعه گردشگري و اكوتوريسم؛

- انعكاس درخواست‌ها، نيازمندي‌ها و پيشنهادات مرسوم علاقه‌مندان به‌طبيعت، شكار و تيراندازي؛

- كمك مؤثر در امور پژوهشي و تحقيقات در راستاي توسعه پايدار محيط زيست؛

- ايفاي نقش مؤثر تبليغاتي و فرهنگ‌سازي در عرصه‌هاي مختلف طبيعت، شكار و ورزش تيراندازي و .‌.‌. خواهد بود.

- شما از آغاز علاقه‌ ويژه‌اي به‌ورزش تيراندازي داشته‌ايد. حال،‌به‌عنوان نايب‌رييس فدراسيون تيراندازي مسؤوليت مستقيم هم در اين رابطه داريد. جايگاه اين ورزش را در كشور چگونه مي‌بينيد؟ آيا خواهيم توانست در اين عرصه خود را در سطح منطقه و جهان مطرح كنيم؟

به نظر من، جايگاه ورزش تيراندازي -‌ به‌دليل نوع نگاه و نگرشي كه وجود داشته-‌ متأسفانه جندان مطلوب و قابل قبول نيست. من قلبا و صميمانه به‌اين ورزش معتقد و علاقه‌مندم و همه توان خود را مصروف گسترش و ارائه راهكارهايي كه ما را به مسير مطلوب و پويا هدايت كند خواهم نمود. همه ما بايد تلاش كنيم كه اين ورزش جايگاه واقعي خودش را در كشور پيدا كند. ترديدي نيست كه اين مهم حاصل نمي‌آيد مگر با كار و برنامه‌ريزي صحيح و هماهنگ همه علاقه‌مندان ورزش تيراندازي. اين كار بايد به‌لحاظ كمي و كيفي، و در سطح بالا صورت بگيرد. در مقايسه با ساير ورزش‌ها،‌بايد ببينيم در حال حاضر چه‌ امكاناتي در اختيار اين ورزش است، و چه امكاناتي مطلوب نظر است، و براي رسيدن به‌آن تلاش كنيم. منظور تعداد سالن‌ها،‌تعداد باشگاه‌ها، تجهيزات رشته‌هاي مختلف تيراندازي، مربيان،‌و ..‌. است. اما درباره ديدگاه‌هاي آينده ما در اين ورزش مي‌توانم به‌موارد زير اشاره كنم:عمومي كردن تيراندازي تقويت فني و حرفه‌اي اين ورزش گسترش باشگاه‌ها و سالن‌هاحمايت وسيع از ورزشكاران، به‌ويژه ورزشكاران تيم مليجلب مشاركت‌هاي مردمي و جذب سرمايه‌هاي بخش خصوصي در توسعه و ايجاد باشگاه‌ها و سالن‌هاي تيراندازيجلب مشاركت و كمك‌هاي نهادهاي عمومي و اجتماعي و فرهنگي در رابطه با توسعه ورزش تيراندازيتقويت روحيه حماسي ورزشكاران و علاقه‌مندان به‌تيراندازي در جهت ايجاد و حفظ آمادگي دفاعي كشور تلاش در جهت كسب مدال‌هاي قهرماني منطقه‌اي و جهانياستفاده بيشتر با توان از ورزش تيراندازي، بدين معني كه امكانات ويژه تيراندازي در اختيار بانوان قرار گيرد تا اين قشر نيز بتوانند دوشادوش مردان در عرصه‌هاي مختلف ورزش تيراندازي كسب افتخار كنند.- شنيده‌ايم برنامه خاصي براي تجهيز امكانات در سطح گسترده براي تيراندازي با تفنگ بادي داريد.

اين كار چگونه انجام مي‌گيرد، وسعت كار چقدر است، روند اجرا چگونه است، و در حال حاضر در چه مرحله‌اي است؟در رابطه با تفنگ بادي در نظر داريم در پارك‌هاي بزرگ شهرها اقدام به‌ايجاد امكانات تيراندازي با تفنگ بادي نماييم. از سيستم پرتابل براي تابستان و سالن‌هاي تيراندازي با سقف سبك براي ساير فصول، استفاده خواهيم كرد.

تصور مي‌كنم در صورت تحقق اين طرح (كه البته با همكاري شهرداري تهران و شهرداري‌هاي ديگرشهرها انجام خواهد گرفت)، علاوه بر اشتغال‌زايي موفق خواهيم شد كه اوقات فراغت هزاران نفر علاقه‌مند به‌ورزش شاد و جذاب بهره لازم را خواهند برد.- حرف و سخني با خوانندگان مجله؟انشاا..‌. با انتشار مستمر اين نشريه بتوانيم خلأ موجود را در فرهنگ شكار و محيط زيست به‌سهم خود و در حد توان، بر طرف سازيم.

براي نيل به‌اين هدف كوشيده‌ايم از مجموعه‌اي از دوستان روزنامه‌نگار،‌اهل قلم و كارآشناي طبيعت و شكار سودجوييم. البته اين گام نخست است و جا دارد همين جا از كليه علاقه‌مندان، صاحب‌نظران، طبيعت‌دوستان و شكارچيان و ..‌. همه پيشكسوتان دعوت كنم كه ما را در جهت تحقق اهداف اين نشريه ياري كنند، فصلنامه شكار را متعلق به‌خود بدانند و ما را از نظرات، انتقادات، پيشنهادات و مقالات خود بي‌نصيب نگذارند.

ضمنا از كليه دست‌اندركاران موضوعات مربوط به‌نشريه، همچون بخش‌هاي مختلف سازمان حفاظت محيط زيست، نهادهاي مرتبط با اكوتوريسم، ورزش، تيراندازي، و ..‌. مي‌خواهيم ما را امانت‌دار خود دانسته و عملكرد خود را حهت تحقق فرمان مقام معظم رهبري -‌ كه امسال را سال پاسخگويي به‌مردم نام‌گذاري فرمودند -‌ و براي ارائه به‌مردم در اختيار ما بگذارند.يكبار ديگر از همه اساتيد محترم مي‌خواهم ما را از ارشاد و راهنمايي خود بي‌نصيب نگذارند.

neda آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
یک کاربر برای این پست سودمند از neda عزیز تشکر کرده اند:
amin35190 (03-05-2011)
پاسخ

برچسب ها
به شکار رفتن, درباره طبیعت, شکار, شکار کردن, طبیعت, طبیعت و توریسم, طبیعت گردی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است