قدیمی 17-05-2011, 09:35 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
neda آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 648   (نمایش پست ها)
تشکر: 3
20 بار در 16 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Two چشم هايي در آسمان كوير


چشم هايي در آسمان كوير (عبور از ریگ جن)

هميشه كساني كه سراغ كوير رفته اند زندگي معمولي و عادي نداشته اند و به نوعي نگاهي متفاوت به مسائل زندگي داشته اند به دنبال كشف نكات جديدي از زندگي بوده اند. از جمله گروه هايي كه سفر به كوير هميشه براي آنها بسيار جذاب و دوست داشتني بوده ماجراجوياني اند كه البته عشق ماشين هم هستند. ماه گذشته تعدادي از اعضاي كميته ماشين هاي دو ديفرانسيل كه تحت نظر فدراسيون اتومبيلراني و موتورسواري هستند توانستند بعد از چهاربار تلاش بلاخره در پنجمين مرتبه با موفقيت از كوير مركزي ايران عبوركنند و اين افتخار را به نام خودشان ثبت كنند...
مرتضي قديمي

كوير هميشه علاوه بر آنكه بسيار داراي رمز و راز بوده در عين حال بسيار جذاب و دوست داشتني هم بوده است.سكوت كوير، تنهايي و خلوت آن، پرمعنا بودنش، دوري از شهر، رنگ ديگر آسمانش و ده ها بهانه ديگرزمينه هاي مناسبي بوده اند براي كساني كه هرازگاهي سراغ آن رفته اند. هميشه كساني كه سراغ كوير رفته اند زندگي معمولي و عادي نداشته اند و به نوعي نگاهي متفاوت به مسائل زندگي داشته اند به دنبال كشف نكات جديدي از زندگي بوده اند. از جمله گروههايي كه سفر به كوير هميشه براي آنها بسيار جذاب و دوست داشتني بوده ماجراجوياني اند كه البته عشق ماشين هم هستند. ماه گذشته تعدادي از اعضاي كميته ماشين هاي دو ديفرانسيل كه تحت نظر فدراسيون اتومبيلراني و موتورسواري هستند توانستند بعد از چهاربار تلاش بالاخره در پنجمين مرتبه با موفقيت از كوير مركزي ايران عبوركنند و اين افتخار را به نام خودشان ثبت كنند.

صدسال قبل

هدن سون سوئدي در سال 1905 از حاشيه كوير ايران مي گذرد و در يادداشت هايش از مسيري كه طي كرده بسيار ياد كرده است. آلفوسن گابريل بلژيكي هم 60 قبل تقريبا همان مسير را سال ها بعد طي مي كند. او بعد از گذشتن از جندق خودش را به طبس مي رساند و ايران را به قصد تبت ترك مي كند. گابريل نيز در خاطراتش از كوير ايران بسيار ياد مي كند و آروز مي كند بارديگر از كوير ايران بگذرد و البته بتواند از مركز كوير ايران بگذرد. هرچند كه اين آروز براي او محقق نمي شود.

صد سال بعد

به جز هدن سون و آلفونس گابريل كه مشهورترين كساني هستند كه از كوير ايران گذشته اند و چيزهايي هم در مورد آن نوشته اند،كسان ديگري هم به قصد عبور از مركز كوير ايران تلاشي كرده اند كه بعضي ها هم موفق شده اند. اما عبور از مركز كوير ايران توسط ماشين اتفاقي است كه ماه گذشته براي اولين بار صورت گرفت. اين سفر 5 روزه كه پيش بيني مي شود بيش از ده روز به طول انجامد توسط يك گروه چهارده نفره بوسيله شش خودروي دو ديفرانسيل صورت گرفت. البته اعضاي اين گروه قبل از اين سفر چهار بار ديگر به قصد عبور از مركز كوير ايران تلاش كرده بودند كه هر بار به دلايلي مختلف ناكام مانده بودند.

چهار بار شكست

اولين اقدام عبور از كوير اين گروه به سال 1380 باز مي گردد. آن سال گروه شش نفره با سه خودرو به سمت كوير حركت كردند و صرفا توانستند 30 كيلومتر داخل كوير شوند. تمام شدن ذخيره بنزين در آن سال باعث شد تا از ادامه نفوذ به منطق كويري صرف نظر كنند. در سفر دوم تعداد ماشين ها به عدد هفت مي رسد و جويندگان كوير هم هفده نفر مي شوند. اين بار گروه موفق تر عمل مي كنند اما باز هم نمي تواند از مركز كوير عبور كند و از شمال منطقه اي كويري معروف به ريگ جن عبور مي كند.

اين بار اين گروه نسبتا شلوغ 3 روز در باتلاق ها متوقف مي شوند. سومين سفر اين گروه هم شكل مي گيرد. اين تصور كه در پاييز زمين خشك است و امكان نفوذ به كوير بيشتر است بهانه هاي سفر را در اين فصل ايجاد مي كرد. اين بار هم گروه موفق به عبور از كوير نمي شود. اما به يك موفقيت قابل توجه مي رسد و آن پيدا كردن مسير ورودي به كوير بود كه مقدمات موفقيت را فراهم مي كرد. گروه در سفر سوم مسير گابريل و سون را تا جنوب ريگ جن طي مي كند. بهمن ماه همان سال با اين ذهنيت كه مسير ورود به كوير پيدا شده است مقدمات چهارمين سفر فراهم مي شود. اينبار همه اميدوار بودند كه ديگر موفق خواهند شد. گروه جور شش نفره از انارك خو دشان را تا مركز ريگ جن مي رسانند.

به رغم آن كه يكي از ماشين ها هم خراب شده بود اما نااميد نشده بودند. وقتي به ريگ جن مي رسند مجبور مي شوند كه مسير را ادامه ندهند و راه رفته را بازگردند. اين بار كمبود آب و بنزين برايشان مشكل ساز مي شود چرا كه مدت 5 روز مسيريابي كردند و 5 روز هم داخل ريگ جن متوقف شده بودند.

براي آخرين بار

شايد اگر هر مجموعه يا گروه ديگري بودند ديگر نااميد شده بودند و بي خيال عبور از كوير مركزي ايران مي شدند. اما امسال پاييز نشده ذهنيت سفر به كوير يكبار ديگر در ذهن اغلب كساني كه در چهار سفر قبلي حضور داشتند حلول كرده بود.

حتي كسان ديگري هم كه ماجراي 4 سفر قبلي را شنيده بودند و خيلي هم اهل ماجراجويي نبودند ترغيب شده بودند تا در سفر بعدي گروه را همراهي كنند. امسال وضعيت فرق مي كرد و اكثرا اميدوار بودند كه ديگر طلسم عبور از كوير را خواهند شكست .

اين بار برخلاف سنت هر سال برنامه كويرنوردي در مهرماه انجام نمي شود به بهمن ماه مي افتد. از چند ماه قبل خيلي ها اعلام آمادگي براي حضور در اين سفر كرده اند و خودشان را آماده كردند تا يكي از اعضا باشند تا بعد از ديدن ريگ جن و عبور از كوير نام خودشان را در ليست پرافتخار مجموعه اي كه از كوير مركزي ايران گذشته اند ببينند. ديگر تجهيزات تكميل شده بود و به نظر اغلب اعضا تجربه كافي براي گذشتن از كوير را كسب كرده بودند. خيلي ها فكر مي كردند اگر اينبار هم نتوانند از كوير عبور كنند ديگر آنرا بي خيال خواهند شد.

بلاخره طلسم مي شكند

ريگ جن فقط براي مردماني كه در كوير زيسته اند پر از رمز و راز نيست. مردم كوير معتقد هستند كه در مركزكوير درياچه اي وجود دارد كه دست هيچ بني بشري به آن نرسيده و آنجا پر از رمز و راز است. جابجا شدن تپه ماهورها را هم به جن ها نسبت مي دادند و به همين دليل نام آن منطقه را ريگ جن نهاده بودند.

گروه كويرنورد هيچ توجهي به باورهاي سنتي مردم آن منطقه ندارد و اين بار بايد هرطور كه شده خودش را به ريك جن برساند و آز آن عبور كند. اعضاي گروه تصميم گرفته اند كه اين بار طلسم را بشكنند.

وجود نقشه ماهواره اي، كامپيوتر دستي، تلفن ماهواره اي، هزار ليتر آب، 2400 ليتر بنزين براي هفت ماشين، غذا به اندازه كافي براي چهارده نفر و تجهيزات مورد نياز ديگر هم بيانگر اين موضوع بود كه هرطور شده بايد به مركزكوير ايران رسيد و از آن عبور كرد كه بالاخره اين اتفاق مي افتد و به رغم اينكه اعضا تصور مي كردند شايد تا 15 روز هم سفرشان طول بكشد در پنجمين روز سفر زماني كه از كوير خارج مي شوند جشن موفقيت مي گيرند.

جشني كه چندين سال منتظر برگزاري آن بودند. در هر صورت گرچه اين موفقيت و پيروزي براي گروه كميته ماشين هاي دو ديفرانسيل فدراسيون اتومبيلراني 5 سال به طول مي انجامد اما آنقدر لذت بخش است كه فكر مي كنند سال آينده علاوه بر اين كه اين مسير را يكبارديگر تكرار كنند به كوير لوت هم بروند.

ماشين ها آماده مي شوند

براي انجام چنين سفري بايد امكانات زيادي فراهم شود كه مهمترين آنها توجه به ماشين هاست . از يكي دوماه مانده به استارت راننده ها خودروهايشان را حسابي تعمير كرده اند. خودروهايي كه اغلب به درد رانندگي در شهر نمي خورد بيشتر مناسب كوه و بيابان هستند. علاوه بر رسيدگي مناسب به خودروها همه جور امكانات بايد فراهم مي شد. ازچادر و كيسه خواب گرفته تا مواد غذايي و آب و بنزين. براي اين سفركه كمتر از يك هفته طول مي كشد چيزي در حدود 5 ميليون تومان هزينه مي شود اما اين همه وقت، تلاش، هزينه، نگراني، تحمل خستگي، بي خوابي و ... براي چه؟

لذت غيرقابل وصف

وقتي اعضاي گروه از كوير صحبت مي كنند چشم هايشان برق مي زند. انگار دارند از يك دنياي ديگر صحبت مي كنند. انگار كه دارند از خواب هايشان تعريف مي كنند. يكي از رنگ متفاوت آسمان مي گويد يكي از شب هاي كوير و ستاره ها كه انگار به زمين نزديك شده اند مي گويد. ديگري از سكوت غيرقابل وصف كوير مي گويد. يكي ديگر از بچه ها از صداي باد در كوير گويد كه انگار چيزهاي براي گفتن دارد. آن يكي از آرامش كوير مي گويد كه هيچ كجا تكرار نمي شود. اعضاي گروه حرف هاي زيادي در مورد كوير براي گفتن دارند ام اهركدام وقتي چيزي را مي گويد در انتهاي حرف هايشان اضافه مي كند كه بايد آنجا باشي و آنجا زندگي كني تا متوجه لذت كوير بشوي. متوجه شوي كه در كوير زندگي معناي ديگري دارد آنجا خستگي به معناست و همه اش زندگي است و زنده بودن.

رفاقت رمز موفقيت

براي گذر از كوير تجهيزات بسيار مهم هستند اما وجود يك جمع صميمي و البته حرفه اي بسيار مهمتر است. ماندن در باتلاق هاي كوير يا متوقف شدن در چاله هاي تپه ماهورها يعني قيد ماشين را زدن. اما حضور يك جمع متحد باعث مي شود تا همه بتوانند به همديگر اعتماد داشته باشند و اميدوار باشند. در اين سفر هم حميد بريري با آوردن آب و چادر و پوشاك، جلال پورابراهيم با داشتن روحيه جنگنده و جيپ مشهورش به نام جي جي ، مهران سلطاني بعنوان راننده پيشرو، حميد ساغرچي با آن دوج پاورواگن كه سوخت 5 ماشين را حمل مي كرد، محمد شفيع زاده با خودرو قوي و متفاوتش، كاووس اكبري با صبر و هوشياري اش، محمد رضوي و بابك هروي كه به رغم بيماري وفادار ماندند، محمد ابراهيم عامري به عنوان كارشناس ارشد محيط زيست و نقشه خوان، جمال بي ريا با حضوري فعال خودش، علي عليمحمدي با تلاش بسيارش در لحظه هاي حساس، داوود نجف زاده بعنوان مسن ترين فرد گروه كه بسيار پياده روي كرد و محمود حيدري با حضور پررنگش در لحظه لحظه هاي كسب اين موفقيت موثر بودند و شايد بتوان گفت كه حضور تك تكشان در عبور از كوير بسيار موثر بود.

5 روز تكرارنشدني

طبق قرار قبلي حركت از تهران آغاز مي شود. گروه شب اول را در روستاي متروكه البته زيباي عشين ساكن مي شود . روستايي در شمال انارك كه خود انارك در 100 كيلومتري شمال نايين واقع است. در دومين روز خودروها به سمت چشمه بابا خالد حركت مي كند اين چشمه آخرين محلي است كه آب آشاميدني وجود دارد و مورد مصرف چوپان ها و ساربان ها است. بعد از چشمه بابا خالد ديگر هيچ آب و آبادي وجود ندارد. بعد از عبور از كوه ملاهادي گروه به جنوب ريگ جن مي رسد و از اينجا بايد 27 كيلومتر طي مي شد تا به مركز كوير مي رسدند. تغيير و تحولات ايجاد شده در منطقه و جابجا شدن منطقه و جابجا شدن تپه هاي و قديمي بودن نقشه هاي ماهواره اي باعث مي شود كه گروه تا حدودي در اين منطقه معطل شد.

رسيدن به مركز كوير با توجه به پيدا كردن ورودي ها در سفر قبل كار آساني بود اما خروج از آن كار بسيار سختي بود كه بايد خطر مي كردند چرا كه ممكن بود به باتلاق بخورند و بايد اين امكان را مي داشتند كه بتوانند برگردند. در هرصورت بعد از رسيدن به مركز وسيله برگشت انتخاب شد. مواجه شدن با دو باتلاق، متوقف شدن در تپه ماهورها، نگراني و اضطراب بعضي از بچه هاي گروه از جمله مشكلاتي بود كه در حلول سفر با آن مواجه بودند. گروه 3 شب در ريگ جن متوقف مي شود و روز چهارم از آنجا خارج مي شود. در مسير برگشت ارتفاع بعضي از تپه ها به 20 متر هم ميرسد كه مجبور مي شوند آنها را دور بزنند و گاهي هم با بن بست كوچه ها مواجه مي شوند اما بلاخره همه سختي كشيدنها به پايان مي رسد وبعد از طي 2 روز مسافت از كوير خارج مي شويم.

حرف آخر

تمام 5 بار سفر اين گروه همه در سكوت شكل مي گيرد حتي سروصداي شلوغي و شادي پس از موفقيت آنها را هم هيچكس نمي شوند. اين گروه 14 نفره را كه به همت و سعي و اراده خودشان توانستند براي اولين بار از كوير مركزي ايران را عبور كنند تقريبا هيچكس نمي شناسد و در هيچ كجاي ايران هم معروف نيستند، اما نام ايران و كوير مركزي ايران آنقدر معروف است كه 100 سال قبل فردي از اروپا با پاي پياده آن را طي مي كند و در ياداشت هايش از آنجا ياد مي كند. شايد جاي تاسف و غبطه خوردن باشد كه چنين اتفاق مهمي اينقدر در خلوت و خاموشي شكل بگيرد و آنقدر كه شايسته است از آن ياد نشود.

neda آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
کویر, کویر پیمایی, گردش, گردشگري, درباره طبيعت, ریگ جن, طبيعت, طبيعت و توريسم, طبيعت گردي


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است