قدیمی 18-05-2011, 07:57 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
Magnum آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 512   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
19 بار در 19 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
P Go بیابان های اطراف یزد


کویرهای اطراف یزد

استان يزد در قلمرو رشته كوه هاي مركزی ايران واقع شده و از پستی و بلندی ها، چاله ها و كفه های كويری متعددی تشكيل شده است. اين ناهمواری ها به پنج گروه كوه ها، تپه های پای كوه، دشت ها، چاله ها، تپه های ماسه ای و بيابان ها، مناطق شور و كويرها تقسيم می شوند. در سطح استان يزد، دو رشته كوه متمايز از هم وجود دارد. يكی در بخشی از كوه هايی است كه در جهت شمال باختری - جنوب خاوری از مركز ايران عبور می كنند و به كوه های مركزی ايران معروف هستند و دومی شامل رشته كوه هايی است كه در مناطق مركزی، شمالی و خاوری استان قرار دارند.

کوه های مهم استان يزد شيرکوه و کوه های خرانق هستند. در قسمت خاوری يزد يعنی در نواحی نواحی خور و بيابانك، جندق و رباط پشت بادام، نيز کوه هايی وجود دارند که بلندی آن ها از كوه های ديگر كم تر است. غارها دارای طبيعت بسيار زيبايی هستند، به همين دليل همواره يكی از مراكز جلب جهانگردان، پژوهشگران و غارنوردان محسوب می شوند. در كوه های كهن استان يزد، غارهای جالب و ديدنی متعددی وجود دارد كه مشتاقان غارنوردی، زمين شناسان و علاقه مندان به اين رشته را به خود جلب می كند. اين غارها عبارتند از: غار ابركوه و غارچك و علا در ابركوه، غار هامانه در هامانه خرانق ها، غار اسلاميه فراشاه، غار باد معصوم در اسلاميه، غار نباتی در ندوشن، غار اشكفت در عقدا، غار ايوب در دهج، غار چهارتاقی، غار دره زنجير و ده كفتر در يزد و غار هشتاد در مهريز.دشت های استان يزد در بين كوه های شيركوه، خرانق و کوه های خاوری قرار دارند. دشت يزد - اردكان و دشت بافق دو دشت مهم اين استان هستند.
با توجه به جايگاه آب و هوايی استان يزد، روزهای توفانی در اين منطقه زياد است و شمار آن ها در دشت يزد - اردكان به 40 تا 60 روز در سال می رسد.

اين توفان ها که گاه به خاطر شدت زياد منطقه را برای زمان كوتاهی در تاريكی فرو می برند با توده های بزرگ شن و ريگ همراه هستند که در اثر آن ها، در نواحی پيرامون يزد، اشك زر، بافق، ساعند و خاور اردكان، تپه های شن و ريگ ايجاد شده اند که پهنه آن ها در استان يزد، به حدود 30 هزار هكتار می رسد. علاوه بر تپه های شنی، کفه های نمک متعددی نيز در اين استان ديده می شود.

وقتی کفه يا باتلاقی انباشته از نمک باشد، ولی شرايط باتلاقی نداشته باشد، نام کفه نمک به آن ناحيه اطلاق می شود. در كفه نمك حداقل در تابستان ها مشكلی از طريق لجن و آب نمك انباشته زير پوشش صفحات ضخيم و زرهی نمك، ايجاد نمی شود و می توان با پای پياده به راحتی از آن گذر كرد. گاه آب های سطحی به سوی بعضی از دشت های استان يزد كه نسبت به نواحی پيرامون خود گودتر هستند، جريان می يابند و در اثر تابش شديد خورشيد، اين آب ها تبخير شده و نمك آن ها بر جای می ماند و آن قسمت دشت، تبديل به كفه های نمك می شود. كفه نمك در انجير، كفه نمك عقدا، كفه نمك ساغد، كفه نمك طاقستان و كفه نمك ابرقو مهمترين كفه های نمك استان يزد هستند.

واژه كوير، در ايران به طور عام به نقاط خشك و بی آب و علف اطلاق می شود. در منابع علمی بين المللی نيز هنگامی كه صحبت از كويرهای ايران، از جمله استان يزد است، از همين واژه كوير، استفاده می شود، اما در کوير نشين استان يزد، اين واژه شامل بيابان های ويران، خوفناك و غير زيست است كه در اين بين بدترين شكل كوير به پهنه های پوشيده از نمك و نازا نسبت داده می شود. كويرهای استان يزد، عبارتند از: سياه كوه، درانجير، ابركوه، زرين، مروست، دشت كوير ساغند، بهادران، الله آباد، توت، طاقستان و شهيديه. اين كويرها قابليت رواج گردشگري مناطق كويري را دارد.

در ميان منابع متنوع جهانگردی در ايران، كوير نيز از جاذبه های خاص خود برخوردار است. خصوصا اين كه بعضی از كويرهای ايران در نوع خود منحصر به فرد هستند و از جالب ترين مناظر و ديدنی های دنيا محسوب می شوند. گشت و گذار در ميان فضاهای وسيعی كه نگاه را تا دوردست می كشاند، غافل گير شدن در چشم انداز شن های روان و شوره زارهای خشك و سوزان، ابنيه تاريخی، سايه تك آبادی ها، بناهای آجری رنگ، ساختمان های ساده و خشن، كاروان سراها و رباط های قديمی برای هرجهانگردی جذاب و ديدنی است. از ميان جهانگردانی كه در نيمه راه خاور و باختر از ايران ديدن كرده اند، سون هدين - سياح سوئدی - به خاطر كار بزرگ و ژرف خود، جايگاهی والا دارد.

او ماه ها و سال ها بر پشت شتر در كوره راه های ايران، به ويژه در كوره راه های كويری، هزاران كيلومتر راه را درنورديد و از ديده های خود گزارشی جامع تهيه كرد كه اثری مهم در شناخت يكی از مهم ترين جاذبه های جهانگردی ايران يعنی کوير به شمار می رود. انواع گياهان كويری در كنار تپه های شن روان و بقايای قلعه هايی كه بر اثر پيشروی كوير ويران شده اند، در كنار روستاهای آباد و گزستان هايی كه اين جا و آن جا پيشروی كوير را مهار كرده اند و به صورت بيشه ای در اقيانوسی بی انتها پديد آمده اند، توجه هر تازه واردی را به خود جلب می كنند.

جاذبه های اين بخش در استان يزد از طريق دو محور مورد توجه قرار گرفته است. اول محور يزد به بافق كه با گذر از مسجد كهن فهرج، در حاشيه كوير تا بافق ادامه می يابد. در طول راه، جنگل های گزی وجود دارد كه حاشيه های كوير را تسخير كرده و زيبايی و جذابيت خاصی به اين مسير بخشيده است. در انتهای مسير بافق، پارك بسيار زيبای آهن شهر وجود دارد كه حدود 20 هكتار وسعت دارد و از نخل های كهنسال و انواع گل ها پوشيده شده است و همچون بهشتی موعود در انتهای راه كويری خود نمايی می كند. مسير ديگر، محور يزد، خرانق، بياضه تا خور بيابانك است كه سرشار از تپه های گنبدی شكل شنی پوشيده از بوته های صحرايی و كويری است.

در هر گوشه اين مسير، رباط هايی زيبا و متعدد با پنجره هايی قوسی و معماری شگفت انگيز قرار گرفته و مجموعه ای ديدنی و جذاب را پديد آورده است. از آن جمله قلعه بياضه است كه بدون شك يكی از ديدنی ترين قلعه های نظامی نسبتا سالم كهن است كه در كنار باغ های زيبای آبادی خوربيابانك در جوار درختان نخل و سنجد و انواع ميوه و مركبات قرار گرفته و جاذبه بی مانند اين مسير را كامل می كند. اين قلعه که حكيم ناصر خسرو قباديانی نيز از آن ديدن كرده است، يادگار دليری ها و مقاومت های گسترده مردم اين خطه در مقابل چپاول گران و زورمندان است. از ديدنی های ديگر اين محل، درخت زيتون تناوری است كه عمر آن به بيش از يك هزار سال می رسد. مناطق كويری استان يزد را می توان به نواحی زير تقسيم كرد: كوير اردكان (سيان كوه)‏‏‏‎، کوير ساغند‏‏‏‎، كوير ابرقو‏‏‏‎، كوير در انجير‏‏‏‎، كوير هرات و مروست‏‏‏‎، كوير بهشت آباد‏‏‏‎، كوير بهادران‏‏‏‎، کوير حاجی آباد و کوير زرين آباد.

عمده ترين و شايد تنها كانون های طبيعی و ديدنی در اين استان، دامنه های شيركوه است. اين ارتفاعات كه به موازات شهرهای عمده استان يعنی اردكان، ميبد، يزد و مهريز (غير از بافق) در فاصله كمی از آن ها امتداد دارند، جاذبه های طبيعی متنوعی پديد آورده اند كه در درجه اول برای مردم استان و بعد از آن برای مسافران ايرانی و خارجی جذاب و ديدنی است. دامنه های شيركوه اعم از پيش كوه، ميان كوه و پشت كوه كه به علت بهره گيری از آب فراوان ناشی از ذوب برف در ارتفاعات، از پوشش گياهی خوبی برخوردار است، به كوشش كشاورزان سخت كوش يزدی به باغستان هايی سرسبز و زيبا تبديل شده است و تراکم روستاها در اطراف اين حوزه بسيار زياد است. دره های سرسبز و زيبای منشاد، بنادك سادات (بنافت)، طرزجان، ده بالا در ميان كوه و دره های سانيج و بردستان در پشت كوه كه پوشيده از پوشش گياهی طبيعی و باغستان است، به دليل برخورداری از آب و هوای خنك در تابستان گرم منطقه يزد، ييلاق سنتی اهالی بومی محسوب می شود و هر ساله در فصل تابستان پذيرای هزاران خانواده يزدی است.

ده بالا كه معروف ترين و خوش آب و هوا ترين ييلاق يزد است، با باغ ها و مزارع خرم و پر طراوت و درختان ميوه و چشمه سارهای متعدد خود، نخستين ييلاق خوش آب و هوا در مسير تفت به ميان كوه به شمار می رود و در كتب تاريخی هم از آن به نام هدش ياد شده است. باقی آباد، طرزجان، بنادك، سادات، منشاد، فخرآباد، ثانی آباد و... ييلاق های ديگر ميان كوه هستند. در ادامه مسير ميان كوه از جاده ای آسفالته كه از ميان كوه ها می گذرد، به نيز و گاريزات يعنی پشت کوه می رسيم.

پشت كوه در جنوب و پشت رشته كوه هاي شيركوه واقع شده است، از همين رو به نام پشت کوه معروف شده است. اين منطقه در ميان دره ای سنگلاخی واقع شده و بخش ديگر آن جلگه ای وسيع است كه در آن می توان از جايگاهی بلند و زيبا به نام سنگ عروس زيبايی های اطراف را به خوبی نظاره كرد. بنادك، ديزه، سخويد، شواز، و بيداخويد و... از ييلاق های ديگر منطقه يزد هستند كه بخش بزرگی از آبادی های رشته كوه هاي پشت كوه را در بر گرفته و ميان ندوشن، دهشير و تفت قرار دارند. از جمله ييلاق های آن: نصرآباد، مزرعه آخوند، علی آباد، شاه آباد، شريف آباد، صادق آباد و سانيچ هستند. از پشت كوه می توان با طی بيست و دو كيلومتر راه دوباره به تفت رسيد.

Magnum آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
یزد, کویر, گردش, گردشگري, بیابان, بیابان های اطراف یزد, درباره طبيعت, طبيعت, طبيعت و توريسم, طبيعت گردي


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است