قدیمی 24-05-2011, 03:00 PM   #1
(کاربر طلایی)
 
neda آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 648   (نمایش پست ها)
تشکر: 3
20 بار در 16 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Leaf Green گم شدن در طبيعت بدون قطب نما و gps


اگر در طبيعت بدون قطب نما و GPS گم شديد

اگر در طبيعت گم شديد يا احساس خطر كرديد از راه درست منحرف شده ايد و يا در وسط بوته زاري گير افتاديد خود را نبازيد ! ابتدا سعي كنيد بر ترس و اضطراب و احساس دلتنگي و تنهايي خود مسلط شويد و بعد نكات زير را رعايت كنيد :

از تلاش و تقلا بپرهيزيد ، در سايه بمانيد و اگر در محل سايه نبود از لباس يا پارچه اي كه به همراه داريد استفاده كرده ، و با درست كردن سايه بان خود را از تابش آفتاب محفوظ نگه داريد.

در نظر داشته باشيد بدون غذا مدتي طولاني مي توان دوام آورد ولي آنچه به آن نياز داريد آب است . در گوشه اي آرام بنشينيد و اگر غذايي با خود داريد كمي بخوريد و بعد راه بيفتيد و اگر نقشه اي با خود نداريد سعي كنيد تا از آنچه كه در منطقه پيش رويتان مي بينيد نقشه اي ترسيم كرده و با استفاده از روش هاي مخصوص سمت شمال را تعيين كنيد .

از محلي كه شروع به حركت مي كنيد سعي كنيد ، دستمال كاغذي و يا تكه پارچه هاي رنگي يا دستمال گردن و يا هر چيز پارچه اي كه داريد به درختان آن منطقه آويزان كنيد و علامتي از خود به جاي بگذاريد و در صورتيكه در مسير انتخاب شده راه بازگشت را پيدا نكرديد بتوانيد دوياره به همان جايگاه اول خود برگرديد . يك راه آسان براي علامت گذاري آويختن نشانه اي در روي بوته ها و يا درختان كم ارتفاع هنگام راه رفتن است .

اگر مي توانيد روي تپه بلندي برويد و يا از درخت بلندي بالا رويد و از آن بالا به اطراف خوب نگاه كنيد تا شايد محل آشنايي ببينيد . اگر به شناسايي محيط اطراف خود پرداختيد ولي راه برگشت را پيدا نكرديد دوباره به همان محل اوليه برگرديد و مسيرهاي بعدي را امتحان كنيد . به ياد داشته باشيد اگر هوا زياد روشن باشد آفتاب از پشت سر بتابد مسافت كمتر از مقدار حقيقي به نظر مي رسد . اكثر آنهايي كه در طبيعت گم مي شوند چون مي ترسند گيج مي شوند و خود را مي بازد ، فكر مي كنند از مسير خود خيلي دور افتاده اند درحاليكه اينطور نيست و گاهي مه ، برف و انعكاس نورهاي غير عادي آنها را نسبت به مكاني كه هستند گمراه مي كنند .به هر حال در هر سفر طبيعت دورانديش باشيد و آدرسي از محلي كه مي رويد در منزل بگذاريد تا در صورت تاخير در بازگشت بتوانند دنبال شما بگردند.
براي آنكه زود خسته و عصبي نشويد ، سعي كنيد پناهگاهي در مكاني كه در آن دسترسي به آب و غذا آسان تر است درست كنيد زيرا در صورت تاريك شدن هوا يا بروز طوفان بهتر است در پناهگاه خود بمانيد و راهپيمايي نكنيد . آتشي درست كرده دراز بكشيد و منتظر بمانيد و راهپيمايي نكنيد . آتشي درست كرده دراز بكشيد و منتظر صبح شويد .

در صورت پيش آمدن صاعقه در پناهگاه خود بمانيد زيرا بهترين راه ايمني است . حتي پناه گرفتن در كنار انبوه بوته ها بهتر از ماندن در فضاي باز است به درختان بلند يا هر چيز افراشته ديگري نزديك نشويد ، هر گز فراموش نكنيد كه صاعقه داراي شارژ بسيار قوي است پس منتظر نمانيد طوفان به محل شما برسد تا به دنبال پناهگاه بگرديد صاعقه معمولا جذب بلندترين نقطه در يك محدوده مي شود .

اگر تصميم داريد راه برگشت را پيدا كنيد موقعيت مكاني خود را به خوبي بررسي كرده و يك نقشه درست كنيد و راه هاي مختلفي را كه به شما در پيدا كردن مسير اصلي كمك مي كنند ، امتحان كنيد نقشه شما با انتخاب راه هاي مختلف بزرگتر مي شود . هميشه قبل از اينكه رودخانه اي را دنبال كنيد كمي تامل كنيد گاهي رودخانه ها كيلومترها شما را به سمت مسير اشتباه مي كشانند و بعضي از رودخانه ها هم پيچ و تاب زيادي دارند و گاهي در قسمتي از مسير از ميان باتلاق ها عبور مي كنند و گاهي هم به آبشار خطرناكي منتهي مي شوند . اگر به ناحيه صخره اي رسيديد بهترين راه اين است كه روي يك لبه بلند شويد و آن را با ارتفاع كمتري دنبال كنيد و سعي كنيد ردپايي از خود بجا بگذاريد .

براي پيدا كردن جهت درست حركت خود به آسمان نگاه كنيد . طبق قرارداد 4 جهت اصلي داريم ( شمال ، جنوب ، مشرق ، مغرب ) كه با پيدا كردن يكي از آنها مي توان جهات ديگر را به راحتي مشخص نمود بدين ترتيب كه هر گاه رو به شمال بايستيد پشت سرشما جنوب و سمت چپ شما مغرب و سمت راست شمال مشرق خواهد بود .

صبر كنيد شروع يك راه براي تعيين جهت در طول روز اين است كه چوبي را در زمين فروكنيد و انتهاي سايه آن را با سنگي نشانه بگذاريد و كمي منتظر شويد و دوباره انتهاي سايه آن را با سنگ ديگري نشانه گذاري كنيد . مسير يك خط كه از اولين سنگ به دومين سنگ كشيده شود جهت شرق را نشان مي دهد .

در شب با پيدا كردن ستاره قطبي مي توان جهت شمال را مشخص نمود در بالاي قطب شمال ستاره اي به نام ستاره قطبي وجود دارد كه اگر رو به آن بايستيم رو به شمال ايستاده ايم ، ستاره قطبي ستاره كم نوري است (لازم به تذكر است كه به ستاره قطبي ، ستاره جدي و ستاره شمالي نيز مي گويند ).

دب اكبر از هفت ستاره تشكيل شده است كه به شكل ملاغه در آسمان قرار گرفته اند ، اگر دو ستاره قسمت جلوي ملاغه را ( كه در شكل مشخص شده است ) در امتداد هم به سمت جلو 5 برابر ادامه دهيم به ستاره قطبي خواهيم رسيد كه ستاره قطبي در اين منطقه نسبت به ستارگان اطراف خود پرنور تر است ( عكس شماره 4 ) ذات الكرسي شامل 5 ستاره است كه به شكل M يا W در آسمان پديدار مي گردند ، كه اگر به فاصله 5 برابر الكرسي نسبت به ستاره هاي اطراف به طرف جلو ادامه دهيم به ستاره قطبي برخورد خواهيم كرد . ستارگان ذات الكرسي و دب اكبر در ظاهر به دور ستاره قطبي در حركت و گردش هستند ، به همين دليل همواره جاي آنان تغيير مي كند اما ستاره قطبي همواره بين آنها واقع شده است .

همچنين يك راه آسان براي پيدا كردن جهت شمال اين است كه چوبي را به طور عمودي در مركز ساعت مچي خود قرار دهيد و سپس ساعت را بچرخانيد تا سايه چوب با عقربه كوچك ساعت شما تطابق پيدا كند در اين صورت نقطه بين عقربه و عدد جهت شمال را نشان خواهد داد . خوشه پروين مجموعه اي از 10 الي 15 ستاره است كه به شكل خوشه انگور در آسمان مشاهده مي شود اين ستارگان خوشه مانند از شرق به غرب در حركت هستند ولي دم خوشه همواره به طرف مشرق مي باشد .

در نيمه اول ماه هاي قمري يعني از اول ماه تا شب دوازدهم قوس خارجي ماه به سمت مغرب و در نيمه دوم ماه يعني از هفدهم تا بيست و هشتم قوس خارجي و بيروني ماه به سمت مشرق مي باشد ، كه با استفاده از اين قاعده مي توان تعيين جهت نمود. زماني كه ماه به صورت قرص كامل باشد مي توان از حركت ظاهري آن كه از مشرق به طرف مغرب است جهت را تعيين كرد.

مغرب ( نيمه اول ماه ) ( عكس شماره 6) مشرق ( نيمه دوم ماه ) براي اينكه بدانيم در نيمه اول ماه قرار داريم يا در نيمه دوم ميتوان بدين صورت عمل نمود كه وقتي ماه در آسمان نمايان است خود را در امتداد فرورفتگي ماه قرار داده و خطي فرضي از بالا به طرف پايين ترسيم مي كنيم در اين حالت اگر شكل بدست آمده شبيه P انگليسي باشد در نيمه اول ماه و اگر شكل بدست آمده شبيه q باشد در نيمه دوم ماه قرار داريم .

بادهاي متداول هميشه از يك جهت نمي وزند در حالي كه خزه ها روي طرف شمالي يك درخت رشد مي كنند . مشاهده چگونگي ذوب برف ها نيز مي تواند ارزشمند باشد . در كوهستانها هنگام بهار ، برف در سطح جنوبي صخره ها يا سراشيبي ها زودتر آب مي شود . همچنين در سطح جنوبي سراشيبي ها ، پوشش گياهي انبوه تر بوده و ميوه ها زودتر مي رسند . امروزه بسياري از مردم از ساعت هاي ديجيتالي استفاده مي كنند . در چنين حالتي ، روي تكه كاغذي تصوير يك ساعت آنالوگ را رسم كنيد و آنگاه با استفاده از ساعت ديجيتالي عقربه ساعت نما را بكشيد .

زاويه بين عقربه كوچك و ساعت 12 را با خطي فرضي به دو قسمت كنيد . خط مزبور در امتداد جنوب خواهد بود .

با دقت و تيز بيني و با كمك نشانه هاي آسماني و حافظه خود مي توانيد بر ترس و نگراني خود چيره شويد و با اطمينان در طبيعت به را خود ادامه دهيد.

neda آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گم شدن در طبیعت, گردش, گردشگري, درباره طبيعت, طبيعت, طبيعت و توريسم, طبيعت گردي


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است