قدیمی 28-05-2011, 04:27 PM   #1
(کاربر طلایی)
 
neda آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 648   (نمایش پست ها)
تشکر: 3
20 بار در 16 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Carte آشنایی با Google Earth


آشنایی با Google Earth

کمپانی گوگل اولین بار با موتور جستجوی ساده ي خویش، خود را به جهان معرفی کرد. این کمپانی از زمان تاسیس خلاقیت، نوآوری و در عین حال سادگی را پیشه ی خود نمود تا امروز به عنوان یک غول اینترنتی در آید.

چندی پیش گوگل با آخرین برنامه ی اینترنتی خود جهان را شگفت زده کرد و البته تا حدی هم ترساند! سرویس Google Earth با تصاویر ماهوارهای خود در آغاز امریکای شمالی و اینک تمام نقاط جهان را پوشش داده است. گوگل با این کار جهان را بیاندازه کوچک کرده و مرزها را برداشته است.این سرویس که سالها فقط در اختیار سازمانهای جاسوسی قرار داشت، امروز به شکل رایگان در اختیار همه مردم قرار گرفته است و هر کس می تواند در هر نقطه از جهان این تصاویر را دریافت کند.

گوگل ارت يک نقشه معمولي نيست! کافی است نام کشور، شهر و یا حتی کدپستی محل مورد نظرتان را در کادر جستجوی این برنامه وارد کنید، تا تصاویری رویای و کاملا واقعی از محل مورد نظر در اختیار شما قرار گیرد.

اگر خطوط تلفن و امکانات ضعیف اینترنتی در ایران اجازه دهد شما می توانید بر فراز شهرتان پرواز کنید، خیابان محل زندگیتان را چنان که هست ببینید و حتی سری هم به مدرسه دوران کودکیتان بزنید. اینها همه امکاناتی هستند که گوگل به رایگان در اختیار همه در هر جای دنیا که باشند قرار داده است.

زماني حق اشتراک گوگل ارت که"keyhole" ناميده مي شد 90 دلار بود. وقتي گوگل keyhole را خريداري کرد چيزي حدود يک تريليون بايت سوابق اطلاعاتي نقشه برداري ديجيتال را به "ارت" برد و شروع به ايجاد نسخه هاي پايه اي نرم افزاري نمود که بتوانند بصورت رايگان دانلود شوند. و اکنون در اختیار شما قرار گرفته است.

تصاوير نقشه هاي گوگل ارت از دو منبع ارسال و هدایت مي شوند: ماهواره و هواپيما؛ گوگل اينگونه نقشه ها و ديگر اطلاعات نقشه برداري ديجيتالي را از منابعي چون TeleAtlas و EaetSat که هر دو از پدیدآورندگان تصاوير و نقشه هاي هوایی و ماهوارهای هستند بدست مي آورد. این تصاویر در اشکال ديجيتالي براي استفاده تجاري گرفته مي شوند.

به دليل اينکه اين اطلاعات و داده ها از منابع مختلفي بدست مي آيند، جهت تحليل تفاوتها می توانند به راحتی مورد استفاده قرار گیرند. اينکه چرا بر روي برخي از مناطق کره زمين موج هايي ظاهر شده است، حتي بر روي سطح برخي خيابانها، در حالي که ديگران بدون استفاده از این امکان براي تحلیل اين نقاط ابهام، مشکلات زيادي پيش رو دارند.

زماني که شما از گوگل ارت استفاده مي کنيد نمي توانيد تصاوير گرفته شده از ماهواره را در همان لحظه ی ارسال به شکل (Online) مشاهده کنید. به عبارت دیگر بر خلاف تصور رایج تصاویر ماهوارهای گوگل ارت بین دو تا سه سال پیش گرفته و ارسال شده اند. در عین حال گوگل اعلام کرده است قدمت اين اطلاعات بيش از 3 سال نيست و بطور متناوب به روز مي شوند و همواره جديدترين اطلاعات در دسترس هستند.

بخش ديگري از آنچه گوگل ارت را اعتياد آور مي سازد همکاري این برنامه با موتور جستجوي گوگل است!

هنگامي که شما شهري را از نظر مي گذرانيد، مي توانيد کافي شاپ ها، رستوران ها، بقالي ها و هزاران گونه مرکز تجاری در مجاورت آنها را بيابيد. شما مي توانيد با کليک کردن بر روي هر کدام از آنها جزئي ترين اطلاعات در مورد هر کدام را از Google search engine دريافت کنيد.

همچنين به کاربران اجازه داده شده است بوسيله کليک کردن بر روي: "Add/Edit a Business Listing" اماکن تجارتي را به نقشه اضافه کنند.
گوگل ارت امکان عکسبرداري از اينچ به اينچ مربع در جهان را با کامپيوتر براي تمام افراد مهيا کرده است به همین دلیل نگرانيهاي مردم در مورد پیامدها و مشکلات احتمالی اين پديده بيشتر و بيشتر مي گردد.

گوگل ارت در اولين مرحله استفاده از اين پديده استنباطي قدرتمند از چرا و چگونگي استفاده از آن را از کاربر کسب خواهد کرد. يک پاسخ معمولي در اين ميان از بين وحشت و لذت بردن از افزايش دسترسي هيبت مندانه به جهان است.

و ديگری اينکه، آنچه هميشه فوراً به ذهن مي رسد انگيزه ي انسان براي دانستن موقعيت جغرافيائي خود بر روي کره ي زمين است "اوه! چه کار غير معمول و جالبي" اين جمله اي است که اکثر آنان که عاشق نظريه ي امکان ديدن کره ي زمين از کامپيوترهاي شخصي خود هستند بر زبان مي آورند ، در حالي که همين افراد دوست ندارند که بواسطه ي اين گونه پديده ها تحت نظارهي دنيا باشند!! کسي مي تواند از طريق گوگل ارت بر روي يک کمين گاه کاري تر هدف را دنبال کند. آيا سارقان هم مي توانند از امکانات گوگل ارت در يک منطقه سودي بجويند؟

در مورد نگرانيهایی که از جنبه ي "امنيت شخصي" مورد اهميت قرار مي گيرد دو نکته قابل ذکر است.


اول اينکه اطلاعات Google Earth قبلا هم به اشکال مختلف قابل دسترس بوده است ( پیش از این برخی ماهواره ها این تصاویر را با قیمت نسبتا بالایی می فروختند) و دوم اينکه سابقه ی تصاوير ماهواره ای و عکس های هوایی به سه سال قبل بر مي گردند و هيچ کس قادر نيست که از طريق گوگل ارت به اطلاعات به روز دست يابد. اطلاعاتی با سه سال قدمت قطعي نيستند و حتي قابل استفاده براي توطئه سازي.

و دیگر، نگرانيهایی در باره ي خطر متمرکز سازي هاي گوگل ارت در زمينه ي امنيت ملي کشورهاست؛ مقامات عالي رتبه در بسياري از کشورها از بابت جزئيات اطلاعات قابل دسترسي براي عموم در گوگل ارت اظهار نگراني کرده اند. در راًس اين کشورها استراليا، انگليس و ايالات متحده ي امريکا و اخیرا هند هستند. آنها می گویند عاقبت تروريست ها خواهند توانست "گرچه احتمالا" از اطلاعات و تجهيزات گوگل ارت و شبيه سازي کردن جزئيات جهان توسط ماهواره ها بهره برداري کنند.

بيشترين اعلام مخالفت با گوگل ارت از کره ي جنوبي است، کره جنوبي از جهت تکنيکي هنوز در حال جنگ با کره ي شماليست و همچنين براي آنان اين نگراني وجود دارد که هم اکنون افراد بسیاری مي توانند تاسيسات ارتش آنان را با کليک بر روي يک تکمه و يک زوم جزئي نظاره گر باشند.

حرف صادقانه اين است که اگر گوگل بتواند اين اطلاعات را در دست داشته باشد قطعاً کره شمالي از قبل اين اطلاعات را در دست داشته است. در هر صورت اين براي آنها خیلی نمی ارزد که بخواهند با زوم کردن بر روي کره شمالي امکانات اتمي آنان را تحقيق نمايند. گوگل ارت براي بازي کودکان ابزار جاسوسي ساخته است.

شبيه سازها بوسيله گوگل ارت چيز جديدي را پيشنهاد و ارائه نداده اند. در مجموع گوگل ارت اين اطلاعات را از منابع ديگري کسب کرده است. ولي اين نوع جمع آوری اطلاعات و این بسته اطلاعاتی يک تحول و انقلاب در نوع خود بشمار مي آيد. مخالفتها در برابر تحقيق در باره ي مکانهائي نظير اهرام مصر يا کاخ سفيد توسط ماهواره ها زمان زيادي بطول نخواهد انجاميد.

تمام آن کاري که شما باید انجام دهید Download کردن گوگل ارت و داشتن چشماني عقاب گونه براي مشاهده جهان است.

neda آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گردش, گردشگري, آشنایی با Google Earth, درباره طبيعت, طبيعت, طبيعت و توريسم, طبيعت گردي


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است