قدیمی 28-05-2011, 04:43 PM   #1
(کاربر طلایی)
 
neda آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 648   (نمایش پست ها)
تشکر: 3
20 بار در 16 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Carte مختصات جغرافيايي


مختصات جغرافياييموقعيت يک محل بر روي زمين:

با کشيدن يک سري خطوط دايره اي از شرق به غرب به دور کره زمين (موازي با خط استوا) و يک سري خطوط دايره اي از شمال به جنوب متقاطع و زاويه ساز با خط استوا و متقارب با قطب‌ها، يک شبکه اي از خطوط راهنما شکل ميگيرد که هر نقطه اي را در سطح زمين قابل تشخيص ميکند.

عرض جغرافيايي موازي:


فاصله زاويه اي يک نقطه در شمال يا جنوب خط استوا عرض جغرافيايي ناميده ميشود. حلقه‌هاي دور کره زمين که موازي با خط استوا هستند عرض جغرافيايي موازي يا خطوط موازي ناميده ميشوند.

طول جغرافيايي خطوط نصف النهار:


سري دوم حلقه هاي حول کره زمين، زاويه سمت راست عرض جغرافيايي که از قطبها عبور ميکنند طول جغرافيايي خطوط نصف النهار يا خطوط نصف النهار ناميده ميشوند.

يک نصف النهار به عنوان نصف النهار مبداء انتخاب شده است (نصف النهار صفر درجه) و اين نصف النهار از گرينويچ در انگلستان عبور ميکند.
فاصله هر نقطه شرقي يا غربي تا نصف النهار گرينويچ را طول جغرافيايي گويند.

مختصات جغرافيايي:

اندازه گيري زاويه اي را مختصات جغرافيايي گويند. هر دايره اي به 360 درجه تقسيم شده است که هر درجه 60 دقيقه و هر دقيقه 60 ثانيه است.


عرض جغرافيايي:


با صفر درجه از خط استوا شروع ميشود به سمت شمال و جنوب مواز عرض جغرافيايي به 90 تقسيم شده است و درنهايت به قطب شمال با عرض جغرافيايي شمالي 90 و به قطب جنوب با عرض جغرافيايي جنوبي 90 ميرسد. در طرفين خط استوا، عرض جغرافيايي ميتواند ارزش شمارشي مشابهي داشته باشد البته بايد جهت N يا S آن هميشه مشخص شود.


طول جغرافيايي:


با صفر درجه از نصف النهار مبداء شروع ميشود. طول جغرافيايي در هر دو جهت شرق و غرب اندازه گيري ميشود. خطوط شرقي نصف النهار مبداء به 180 درجه تقسيم شده است و به نام طول جغرافيايي شرقي شناخته ميشود. خطوط غربي از نصف النهار مبداء هم به 180 تقسيم و به نام طول جغرافيايي غربي ناميده ميشود. هميشه بايد جهت W يا E آن مشخص شود. خطي که دقيقاً مقابل نصف النهار مبداء است. ميتواند 180 درجه غربي يا شرقي باشد.

تمام مکانها در روي کره زمين داراي طول و عرض جغرافيايي هستند که به صورت زير نشان داده ميشود: عرض جغرافيايي N 321500 و طول جغرافيايي W 845000.


فاصله زاويه اي در سطح زمين:


يک درجه عرض جغرافيايي
تقريباً 111 کيلومتر يا 69 مايل است.
يک ثانيه عرض جغرافيايي
تقريباً معادل 30 متر يا 100 فوت است.
يک درجه طول جغرافيايي
تقريباً معادل 111 کيلومتر يا 69 مايل است.
نصف النهارها در قطبين به هم مي رسند بنابراين زاويه آنها صفر است.
براي مشخص کردن جهت و مکان از درجات استفاده کنيد.
1 درجه = 60 دقيقه
1 دقيقه= 60 ثانيه

قطب شمال مغناطيسي

يک قطب نما مسير شمال- جنوب مغناطيسي را نشان ميدهد نه مسير طول جغرافيايي. منظور از شمال مغناطيسي، قطب شمال نيست بلکه مکان آن در شمال کانادا در باتورست است. اختلاف مغناطيسي بين W 30 در آلاسکا و E 50 در گريلند هست. هيچ اختلافي در آگٌنيک که تقسيم کننده تغييرات مغناطيسي شرق و غرب است وجود ندارد. خط آگنتيگ از اين نواحي ميگذرد: سواحل غربي باي هادسون- از ميان درياچه سوپرير- از سواحل غربي فلوريدا و از وسط کشور کوبا.


خط آگٌنيک يا خنثي:

شرق خط، مشرق است و غرب خط، مغرب است. بدين معني که خواندن قطب نما بايد با اختلافها که بستگي به موقعيت شما دارد تطبيق پيدا کند.

انحراف مغناطيسي مدارات

قطب نما بايد مدار مغناطيسي را متعادل کند. انحراف، شيب سوزني هست.

خواندن قطب نما


روشهاي تعيين مسير و جهت
جهت ها در زندگي روزمره ما به صورت راست، چپ و مستقيم به کار مي آيند. اما اين سؤال هست که به سمت راست از چه جهتي؟


اندازه گيري زاويه اي

با اندازه گيري زاويه ميتوان جهتها را تشخيص داد. معمول ترين اندازه گيري زاويه اي به صورت درجه است که داراي تقسيمات فرعي دقيقه و ثانيه است.


خطوط مرکزي


براي اندازه گيري هر چيزي بايد يک نقطه شروع يا يک نقطه صفر وجود داشته باشد. رايج‌ترين و بهترين نقطه صفر در زمان استفاده از قطب نما شمال مغناطيسي و در وقت استفاده از نقشه شمال واقعي است.


شمال واقعي


هر نقطه اي در سطح زمين که امتداد مستقيم آن به قطب شمال برسد شمال واقعي است. همه خطوط طول جغرافيايي، خطوط شمال واقعي هستند. شمال واقعي معمولاً به وسيله يک ستاره در روي قطب نما يا نقشه نشان داده ميشود.


شمال مغناطيسي


شمال مغناطيسي در جهت قطب مغناطيسي شمال است که به وسيله سوزن جستجوگر شمال در قطب نماي مغناطيسي مشخص ميشود. شمال مغناطيسي معمولاً به وسيله سوزنه پيکان نشان داده ميشود.


قوس افق و عکس قوس افقي

قوس افق (آزيموت)
آزيموت به عنوان يک زاويه افقي درجهت گردش عقربه ساعت از نقطه ثابت شمال اندازه گيري و مشخص ميشود. هنگام استفاده از قوس افق يا آزيموت نقطه اي به وجود مي‌آيد که تصور ميشود مرکز دايره آزيموت است. آزيموت ها، از حصول محوري که اندازه گيري ميشوند و نامگذاري ميکنند قوس افق مغناطيسي از شمال مغناطيسي عبور ميکند. بنابراين جهت داده شده به دو روش مختلف قابل بررسي است:

(a اندازه گيري به وسيله قطب نما، آزيموت مغناطيسي است.
(b اندازه گيري از نصف النهار در روي نقشه آزيموت واقعي است.

آزيموت برعکس

آزيموت برعکس، مسير و جهت عکس يک آزيموت است.
براي بدست آوردن قوس افق برعکس از يک آزيموت به دو صورت است:
1- اگر آزيموت 180 درجه يا کمتر بودن آن را به اضافه 180 کنيد.
2- اگر آزيموت 180 يا بيشتر بود آن را از 180 کم کنيد. آزيموت برعکس ميتواند بين 0 تا 360 درجه باشد.

neda آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
مختصات جغرافيايي, گردش, گردشگري, درباره طبيعت, طبيعت, طبيعت و توريسم, طبيعت گردي


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است