قدیمی 29-05-2011, 07:50 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
emily آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 956   (نمایش پست ها)
تشکر: 4
25 بار در 22 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Smirk2 عینک آفتابی مناسب برای طبیعتگردی


عینک آفتابی مناسب برای طبیعتگردی

طبيعت مردان همواره دغدغه‌هاي فكري مختلفي دارند. اما شايد چشم fh شما تنها چيزي باشد كه در ميان اين نگراني‌ها و تعلقات فكري جايي در خور توجه ندارد. با وجود اين، وقتي كه محيط گرم خانه و كنار شومينه را رها مي‌كنيد و قدم به محيط خشن دشت‌ها و رودخانه‌ها مي‌گذاريد، حفاظت از چشم‌هايتان از اموري است كه بيشترين اهميت را دارد. خستگي چشم‌ها، يكي از فاكتورهايي است كه موجب سر درد مي‌شود.

از طرفي انعكاس نور آفتاب از سطح آب نيز از عوامل مهمي است كه به سرعت سردرد را تحريك كرده و موجب مي‌شود قرص‌هاي ايبوبروفن زيادتري مصرف كنيم. متاسفانه انتخاب يك عينك آفتابي آن قدر كه به نظر مي‌رسد كار ساده‌اي نيست و يك عينك نمي‌تواند به تنهايي همه خواسته‌هاي ما را برآورده كند. در ميان اين همه عينك با شيشه‌ها و لنزهاي گوناگون و نام‌هاي تجاري مختلف، انتخاب مورد دلخواه كاري دشوار و گيج كننده است. خيلي‌ها به جاي اين كه به شكل و كاركرد عينك توجه كنند. تنها به زيبايي صورت خود پس از عينك فكر مي‌كنند! اين كه عينك تا چه حد پس از نگاه كردن به آينه آنها را خوشحال كند، بيشتر برايشان اهميت دارد! اگر خوش ظاهر بودن و عملكرد عينك هر دو برايتان مهم است. در خريد عينك آفتابي اين عوامل را حتما مورد توجه قرار دهيد: تيرگي، رنگ، پلاريزاسيون و اندازه بودن.تيرگي عينك: (دودي بودن)

لنز عينك شما بايد متناسب با كاربرد آن باشد. مادامي كه در محيط نزديك به شهر هستيم، تيرگي رنگ عينك تا حد متوسط كافي خواهد بود، چرا كه شدت نوري كه به چشم‌هايتان مي‌رسد مثل محيط بيابان نيست. اما وقتي كنار آب، ماسه‌هاي سفيد يا زمين‌هاي پوشيده از برف باشيد، عينك تيره‌تر كمك بيشتري به راحتي چشم‌هايتان خواهد كرد. ميزان نوري كه يك لنز از خود عبور مي‌دهد بسته به شدت روشنايي محيط و فاكتور فردي متغير خواهد بود. فاكتور فردي دز اين ميان يك عنصر كليدي و بسيار مهم است. چرا كه ميزان حساسيت ما نسبت به نور با يكديگر متفاوت و از درجات مختلفي برخوردار است.

نوري كه از سطح شفاف آب، برف يا سطوح براق ديگر به چشم‌ها تابيده مي‌شود، حدود 10 تا 12 برابر بيش از شدت نوري است كه در حالت عادي براي ديد اجسام به چشم مي‌رسد! و اين بدان معني است كه اين نور مي‌تواند دردناك بوده و سبب گيجي و حواس پرتي شود! مطمئن شويد كه عينك آفتابي شما قدرت كافي براي كم كردن ميزان درخشندگي را دارد، براي اين كار مي‌توانيد به يك آينه نگاه كنيد، اگر بتوانيد چشم‌هاي خود را ببينيد، عينك‌تان براي بلوكه كردن نور به حد كافي تيره نيست.

براي راحتي ديد در روزهاي آفتابي، عينك‌ها بايد بتوانند از 75 تا 90 درصد نور را بلوكه كنند. رنگ لنزها بايد يكنواخت بوده و در برخي جاها تيره‌تر يا كم رنگ‌تر نباشد.

در لنزهاي شيبدار، رنگ لنزها بايد به تدريج و به طور يكنواخت در تمام نقاط گذار كمتر شود و كم شدن ميزان تيرگي به طور متعادل انجام گيرد. امروزه تكنولوژي پيشرفته سبب شده كه گزينه‌هاي مختلفي از لنزها با درجات مختلف تيرگي و سبك‌هاي طراحي متعدد در اختيار علاقه مندان قرار گيرند؛
1- لنزهاي تيره معمولي كه تيرگي تمام سطح‌شان به طور يكنواخت بوده و شدت نور تابيده شده را ازتمام جهات كم مي‌كنند.

2- در لنزهاي شيبدار كه قسمت بالايي آنها تيره‌تر و بخش پاييني آنها، كم رنگ‌تر است، شدت نورهاي تندي كه از بالا تابيده مي‌شود گرفته شده و خط ديد مستقيم و رو به پايين شفاف‌تر مي‌شود.

3- لنزهاي با پوشش آينه‌اي كه طيف وسيعي از نور (از جمله اشعه مادون قرمز) را برمي‌گردانند و در نتيجه انتخاب مناسبي، چه به لحاظ محسنات كاركردي و چه زيبايي ظاهري، هستند. پوشش آينه‌اي در لنزها مي‌تواند لايه‌اي نازك از بخار فلزاتي باشد كه در داخل يك محفظه خلا با سطح لنز تشكيل پيوند مي‌دهند و به صورت پوششي آينه‌اي درمي‌آيند. اين پوشش فلزي غالبا از جنس كروم است كه در مقايسه با پوشش‌هاي دي الكتريك مثل كوارتز و تيتانيوم از دوام و استحكام كمتري برخوردار است.

4- لنزهاي فتوكروميك بسته به شدت روشنايي محيط درجه تيرگي آنها عوش مي‌شود و لذا در محيط خانه كم رنگ و در نور آفتاب تيره هستند. اين لنزها انتخاب خوبي براي راحتي در محيط‌هاي مختلف هستند، اما از نظر من در نورهاي خيلي شديد، به اندازه كافي تيره نيستند. كساني كه اين لنزها را به عنوان عينك‌هاي طبي مورد استفاده قرار مي‌دهند، توجه كنند كه برخي از انواع اين لنزها توانايي لازم را براي بازتاباندن و متفرق ساختن نورهاي شديد در آفتاب يا محيط‌هاي براق، ندارند.

رنگ

بسته به شرايط مختلف، رنگ لنزها مي‌تواند يك عامل مهم به شمار رود، در واقع رنگ لنزها چه از لحاظ عملكرد و چه راحتي استفاده از عينك ، اهميت زيادي دارد، در مورد ماهيگيران و ديگر طبيعت مردان.

ورزش‌هاي آبي، استفاده از لنزهاي پلاريزه كاملا ضروري است. در انتخاب رنگ عينك به ياد داشته باشيد كه برخي از رنگ‌ها به هيچ وجه هنگام رانندگي توصيه نمي‌شوند، چرا كه مشكلات زيادي را هنگام تشخيص رنگ علايم رانندگي به وجود مي‌آورند، لذا حتما به بروشور عينك آفتابي مورد نظر مراجعه كنيد و مطمئن شويد كه عينكتان براي استفاده در رانندگي مناسب است يا خير؟

در اينجا برخي از رنگ‌هاي متداول و مورد علاقه در لنزها را، همراه با كاربردهايي كه دارند، به طور خلاصه شرح مي‌دهيم:

خاكستري:

رنگي عامه پسند و خنثي است كه تشخيص صحيح رنگ‌ها را ممكن مي‌سازد. اين رنگ براي كارهاي عادي عموميت دارد اما قادر نيست كه كنتراست و وضوح زمينه را بهتر كند. لنزهاي خاكستري براي گلف، دوچرخه سواري و دويدن مناسب هستند.


سبز:


يك رنگ خنثي، پرطرفدار و چند منظوره است كه تشخيص صحيح رنگ‌ها را امكان پذير مي‌سازد، رنگ سبز غالبا وضوح تصويري و كنتراست را (در محيط كم نور) تا حد متوسط بالا برده و در نورهاي شديد از خستگي چشم‌ها مي‌كاهد.

قهوه اي:

رنگ قهوه‌اي براي استفاده در هواي كم نور و مه آلود مناسب است. در عين حال لنز قهوه اي، كنتراست تصوير را بالا برده و گزينه مناسبي براي محيط‌هاي خيلي درخشان و پرانعكاس (مثل اسكي، ماهيگيري و قايقراني و ...) است.

رنگ كهربايي (Amber):

براي بلوكه كردن نورهاي آبي و استفاده در روزهاي مه آلود، ابري و كم نور مناسب است. اين رنگ سبب مي‌شود كه همه چيز به رنگ زرد يا نارنجي به نظر برسد و كنتراست بسيار خوبي از محيط اطراف حاصل مي‌شود و مقدار خستگي چشم به حداقل خواهد رسيد. اين رنگ براي استفاده ماهيگيران، اسكي بازها و خلبانان بسيار مناسب است.

رنگ زرد:

در تشخيص بهتر عمق و دوري يك چارچوب تصويري و بالات رفتن كنتراست نور خيلي خوب عمل مي‌كند. رنگ زرد براي استفاده در تيراندازي تراپ و sporting clay انتخابي مناسب است. رنگ زرد، بشقاب‌هاي كوچك گلي را كه در يك زمينه آبي رنگ (آسمان آبي) پرتاب مي‌شوند، با وضوح و برجستگي بيشتري نشان مي‌دهد و اين برجستگي تصويري كمك زيادي در تيراندازي به هدف خواهد كرد.

شنگرف (قرمز متمايل به قهوه اي):


رنگ بسيار خوبي براي افزايش كنتراست و تشخيص عمق در محيط كم نور است (Vermilion) اين رنگ قدرت تشخيص اجسام در زمينه‌هاي آبي و سبز رنگ را ممكن مي‌كند.

همان طور كه از نام عينك‌هاي آفتابي برمي‌آيد، بايد آنها را در محيط‌هاي آفتابي استفاده كرد و زدن عينك آفتابي تيره رنگ در هنگام رانندگي در شب امكان پذير نيست! با وجود اين عينك‌هايي به رنگ كهربايي (Amber) مخصوص رانندگي در شب وجود دارد كه نور خيره كننده ماشين‌هاي روبه رو را كاهش مي‌دهند و در عين حال وضوح اجسام در حال حركت در جاده را بالاتر مي‌برند، لذا راننده با احساس امنيت و راحتي بيشتري به حركت ادامه داده و ميدان ديد بهتري پيدا مي‌كند.

كيفيت لنزها:


همان طور كه گفتيم عينك‌هاي آفتابي بيشتر هنگام روز (براي رانندگي يا فعاليت‌هاي ورزشي) استفاده مي‌شوند. ميزاني از شدت نور خورشيد واشعه زيانبار آن (ماوراي بنفش) كه به وسيله عينك بلوكه مي‌شود، بستگي به خواص فيزيكي، شيميايي و اپتيكي لنزها دارد. هميشه بهتر است قبل از خريد عينك آفتابي، كيفيت اپتيكي آن را آزمايش كنيد، براي اين كار مي‌توانيد آزمايش ساده‌اي انجام دهيد؛ عينك را به چشم زده و به لبه يا يك خط عمودي نگاه كنيد سرتان را عقب و جلو كرده و چشم تان را به اطراف لنز حركت دهيد.

اگر متوجه حركت و اعوجاجي در امتداد خط عمودي شديد، احتمالا لنز عينك تان يك عيب اپتيكي دارد، آن را رها كرده و عينك ديگري را امتحان كنيد! جنس لنزهاي مورد استفاده در عينك‌هاي آفتابي به گونه‌اي طراحي و توليد مي‌شوند كه منطبق بر استانداردهاي (ANSI) براي جذب اشعه UV باشند و در مقابل آتش سوزي و ضربه نيز مقاومت كافي نشان دهند، لنزهاي شيشه‌اي ثبات اپتيكي خيلي خوبي دارند و در مقابل سايش و خراشيدگي مقاوم هستند اما اين عيب را دارند كه سنگين‌تر بوده و خيلي گران‌ترند برعكس لنزهاي پلاستيكي ارزان‌تر و از همه سبك‌تر هستند و برخي از آنها با يك لايه ضدخش تكميل مي‌شوند لنزهاي پلي كربنات بيشترين مقاومت را در مقابل ضربه دارند، لنزهاي چند لايه، تركيب از جنس شيشه و پلاستيك هستند و لذا تركيب ان دو نتايج خاصي را به دنبال خواهد داشت.

عينك‌هاي آفتابي هر چند در مقابل ضربه و فشار مقاومند اما نشكن نيستند، لذا نمي‌توان آنها را در ورزش‌هاي پرمخاطره يا فعاليت‌هاي صنعتي براي محافظت از چشم‌ها استفاده كرد! محدوديت ديگر اين كه عينك‌هاي آفتابي نمي‌توانند براي محافظت از چشم‌ها در مقابل نور مصنوعي مثل نور لامپ يا ليزر و ... به كار بروند. يادتان باشد كه با عينك آفتابي به نور خورشيد يا گرفتگي خورشيدي خيره نشويد.

قاب عينك

قاب عينك (يا فريم عينك) بايستي به راحتي با صورت شما اندازه شود و اجازه دهد تا لنزها مستقيما در جوي چشم‌هايتان قرار گيرند. استفاده از قاب‌هاي پوششي علاوه بر سبك زيبا و خاصي كه دارند، هنگام ماهيگيري خيلي مفيد هستند. تام قاب‌هاي پوششي كه در دو طرفشان لنزهاي اضافي وجود دارد سبب مي‌شود كه نورهاي مزاحم و فرعي نتواند از اطراف داخل عينك وارد شوند و در نتيجه از خستگي چشم‌ها جلوگيري شود. علاوه بر اين لنزهاي منحني شكل اين عينك مانع از ورود رطوبت و پريدن اشياي كوچك و مزاحم به طرف چشم تان مي‌شود!

محافظت در مقابل اشعه (UV)

اشعه فرابنفش، تركيبي از پرتوهاي نامريي و كوتاهي است كه از خورشيد به سطح زمين مي‌رسند. اين پرتوها اندازه (طول موجي) حدود 200 تا 380 نانومتر (يك ميليونيوم ميلي متر) دارند. اين پرتوها دااي سه باند مختلف هستند: (UVC, UVB, UVA) . تنها دو نوع UVA و UVB پرتوهايي نگران كننده و خطرناك هستند اگر چه UVC بيشترين زيان را دارد اما چونه به وسيله لايه ازون در بالا اتمسفر جذب مي‌شود، لذا به سطح زمين نرسيده و خطر نخواهد داشت.

پرتوهايي از UVA كه طول موجي حدود 315 تا 380 نانومتر دارند سبب برنزه شدن پوست شما مي‌شوند. در صورت عدم استفاده از عينك آفتابي مناسب، پرتوهاي UVB، سبب ايجاد صدمات بافتي همچون پوسته شدن و آسيب به قرنيه چشم خواهد شد. اشياي تيره يا سبز رنگ مثل چمن‌زارها حدود 1 درصد از پرتوهاي UV را منعكس مي‌كند در حالي كه اين مقدار در شن و ماسه 10 درصد، براي آب 20 درصد و در محيط برفي حدود80 درصد خواهد بود كه بسيار چشمگير است. پرتوهاي محيطي UVB در كنار باد و سرماي سوزناك و كريستال‌هاي زير برف، عامل مهم و بالقوه‌اي براي بيماري (تورم قرنيه) خواهند بود كه معمولا از آن به عنوان (كور برفي) ياد مي‌شود . اين اتفاق هر چند به طور نادر حادث مي‌شود اما بسيار دردناك بوده و به طور موقتي قرنيه چشم را دچار اختلال مي‌كند. علايم اين بيماري كه اصطلاحا Photokeratitis ناميده مي‌شود بعد از حدود 12 تا 48 ساعت برطرف خواهد شد.

متخصصان چشم پزشك ما غالبا معتقدند كه فاكتورهاي زيادي مي‌توانند سبب لكه دار شدن تدريجي عدسي چشم (بيماري آب مرواريد) شود. برخي از مطالعات و تحقيقات نشان مي‌دهد كه تابش اشعه UVB در روزهاي آفتابي و گرم، در طي چندين سال مي‌تواند به تدريج منجر به آب مرواريد ود هر چند كه همه دانشمندان با اين موضوع موافق نيستند. البته عامل‌هاي ديگر هستند كه گفته مي‌شود مي‌توانند عامل اين بيماري باشند؛ سن، جنس (مرد و زن بودن)، نژاد و ژنتيك، تغذيه، سيگار كشيدن، مصرف مشروبات الكلي، تشعشع امواج ميكرو و ديابت، همه از جمله اين عوامل به شمار مي‌روند. پرتوهاي UVB اكثرا به وسيله عدسي چشم انسان جذب مي‌شود و تا كنون هيچ مدرك علمي ثبت نشده ه ثابت كند بيماري خاصي به وسيله اين پرتوها منتقل مي‌شود، لذا بحث‌ها و مطالعات زيادي در اين رابطه ادامه دارد.

استانداردهاي موجود، توليد كنندگان عينك‌هاي آفتابي را ملزم مي‌كند كه لنزهايي مقاوم در مقابل پرتوهاي UVA و UVB توليد كنند. لذا عينكي انخاب كنيد كه توانايي بالتري براي بلوكه كردن پرتوهاي (UV) را داشته باشد. در حالت ايده آل بلوكه كردن 100 درصد پرتوهاي UV بيشترين محافظت از چشم‌ها را به دنبال خواهد داشت.

پلاريزاسيون

عينك‌هاي آفتابي معمولي تنها مي‌توانند شدت نور مريي را كاهش دهند اما در مقابل درخشندگي و انعكاس شديد نور محافظت كمتري از چشم‌ها به عمل مي‌آورند. لنزهاي پلاريزه شده مي‌توانند نورهاي منعكس شده از سطح جاده يا آب را تا حد زيادي جذب كرده و قابليت ديد بهتري ايجاد كنند پلاريزه بودن لنزها هيچ ارتباطي به بلوكه كردن پرتوهاي UV ندارد اما اكثر لنزهاي پلاريزه محتوي ماده‌اي شيميايي هستند كه به جذب و بلوك كردن پرتو UV كمك مي‌كند . از آنجا كه لنزهاي پلاريزه سبب دفع درخشندگي حاصل از انعكاس نور مي‌شود، لذا مورد علاقه ماهيگيران است. اين لنزها شما را قادر مي‌كند كه سطوح پايين آب‌هاي زلال را آسان‌تر ببينيد و از انعكاس نور از سطح آب جلوگيري مي‌كند. در لنزهاي شيشه اي، فيلترهاي پلاريزه طي فرآيندي ويژه به صورت لايه‌اي روي آن‌ها قرار مي‌گيرد پلاريزه كردن لنزهايي از جنس رزين سخت و پلاستيك (با درجه بالا) در حين عمليات قالب‌بندي آنها صورت مي‌گيرد. در لنزهاي پلي كربنات نيز لايه فيلتر پلاريزه هنگامي كه به آن افزوده مي‌شود كه هنوز لنزها در حالت مايع هستند.

مراقبت از عينك آفتابي

پس از خريد عينك آفتابي چند دستورالعمل ساده به شما كمك مي‌كند كه هر چه بهتر از عينك تان مراقبت كنيد هنگامي كه عينك كثيف يا گرد و خاكي شد، ابتدا آن را با مقدار كمي آب تميز بشوييد تا گرد و غبار و آلودگي آن برطرف ود، سپس با تكه‌اي پارچه نرم لنزها را پاك كنيد. هنگامي كه گرد و غبار و چرك لنزها را بدون شستن آنها با پارچه يا گوشه پيراهنتان، پاك مي‌كنيد، ذراتي كه روي لنز قرار دارد مي‌تواند موجب خراشيدن شيشه‌هاي عينك شود. بهترين روش اين است كه لنزها با مايع تميز كننده مخصوصي شسته و سپس به وسيله پارچه پاك شوند. اما اگر اين مايع در دسترس نبود، استفاده از آب تميز تنها راه چاره خواهد بود، هميشه عينك تان را داخل قوطي يا كيف مخصوصش قرار دهيد و از رها كردن آن روي داشبورد ماشين بپرهيزيد، تا مجبور نشويد پول اضافي براي خريد مجدد عينكي ديگر بپردازيد!

emily آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گردش, گردشگري, درباره طبيعت, طبيعت, طبيعت و توريسم, طبيعت گردي, عینک آفتابی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است