قدیمی 29-05-2011, 08:16 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
emily آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 956   (نمایش پست ها)
تشکر: 4
25 بار در 22 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Puce Nature Bio جوراب


جوراب

در تعريف، به طور ساده بايد گفت: جوراب يك لايه عايق و محافظي است كه ما بين پاهاي شما و كفش قرار مي‌گيرد. اين عدم پيچيدگي و سادگي ظاهر نبايد شما را فريب دهد! اگر يك روز كامل در داخل كومه شكار اردك با پاهاي يخ زده به سر ببريد يا بعد از يك هفته پياده روي و شكار در مناطق مرتفع، پاهايتان تاول بزند، آن‌گاه درمي‌يابيد كه وظايف مهمي و سنگين‌تري، خيلي فراتر از آنچه به نظر مي‌رسد، بر عهده دارد. واقعيت اين است كه برخلاف ظاهر معمولي، جوراب به هيچ عنوان يك پوشش ساده نيست. اگر به كتالوگ اينترنتي يا كتابچه‌اي از كمپاني Cabela’s مراجعه كنيد انواع و اقسام متنوعي از جوراب‌ها در اشكال، اوزان و سبك‌هاي متنوع مي‌بينيد كه دامنه وسيعي از ورزش‌ها را از اسكي و اسنوموبيل گرفته تا تنيس در بر مي‌گيرد! با اين همه تنوع و گزينه‌هاي گيج كننده، كدام جوراب براي انجام قعاليت‌ها و برآوردن نياز شكارچي و ماهيگير، بهترين خواهد بود؟

سطح فعاليت ورزشي: اگر فعاليت شما تا حد زياد بالا و برنامه شكار مستلزم تحريك بدني زيادي باشد، برخلاف يك فعاليت ساكن، نياز به عايق‌بندي بالا نخواهد بود.چرا نياز زيادي به جريان هوا و تهويه پذيري نخواهد بود. ورزش‌هاي فصول سرما مثل اسكي يا اسنوموبيل، شكارهاي كم تحرك بدون عدم تعقيب و گريز، شكار روي درخت Tree – stand ، ماهي‌گيري در يخ و برف شكار غاز و اردك، همگي نياز به تحرك فيزيكي كمتري دارند لذا براي گرم‌ماندن پاها از عايق‌بندي بيشتري استفاده شود. برعكس شكارهاي بزرگ نياز به تحرك، دويدن و ردزني دارند،مثل شكار پرنده با سگ و اصولاً در هر ورزشي كه پاها مدام در تحريك فيزيكي هستند، عايق بندي كمتر مورد نياز خواهد بود. بعضي اوقات هم با وجود اينكه عايق بندي زيادي مورد نياز نيست اما لازم است براي جلوگيري از اصطكاك زياد پا با داخل كفش و به دنبال آن تاول زدن و ايجاد نقاط دردناك در پاها، از جوراب ضخيم براي محافظت بيشتر پاها استفاده شود. اين موضوع در كوهنوردي و پياده‌روي يا دويدن و نيز ورزش‌هاي آبي ممكن است ايد‌ه‌اي مناسب براي محافظت پاها باشد.

تقسيم‌بندي جوراب‌ها به لحاظ ضخامت يا وزن آن‌ها:

1)‌ جوراب‌هاي آستري كه اولين لايه اصلي در تماس با پوست هستند و عملكرد آنها جذب رطوبت و خشك نگه داشتن پاها ست.

لذا در تعامل با جوراب‌ها يغير آستري و اصلي، اين جوراب‌ها مي‌توانند در كنترل رطوبت و خشك نگه داشتن پاها موثر باشند.

2) جوراب‌هاي سبك و معمولي كه غالباً به عنوان جوراب متعارف در فعاليت‌هاي روزانه يا غالباً در اوايل فصل شكار پوشيده مي‌شوند و علاوه بر خنك نگه داشتن پاها در هواي گرم رطوبت را از پاها دور نگه مي‌دارد.

3) جوراب‌هاي باوزن متوسط: وزن بشتري نسبت به دسته قبل دارند و مي‌توانند در Hiking و شكارهاي منترال به كار روند. براي محافظت بهتر از پاها مي‌توان آنها را جوراب‌هاي آستري پوشيد.

4)جوراب‌هاي سنگين: گزينه مناسبي براي اواخر فصل شكار و آب و هواي سرد هستند. ساختار محكم‌تر و سنگين‌تر اين جوراب‌ها ايجاد گرماي بيشتري كرده و كنترل بهتري بر روي رطوبت‌ پاها خواهد داشت. هنگام پوشيدن پوتين‌هاي سنگين و زمستاني يا چكمه‌هاي لاستيكي بلند و راه پيمايي در سرما و يخ بندان، اين جوراب‌ها ايده‌آل خواهند بود.

استفاده از يك لايه آستري اضافي با جنس خوب‌ هم كمك بيشتري به كار اين جوراب‌ها مي‌كند. بهتر است كه طول ساق جوراب‌هاي خريده‌ شده كمي بلند باشد تا در صورت استفاده از چكمه و پوتين‌هاي بلند، پوشش كافي براي پاها فراهم باشد.

- تقسيم‌بندي جوراب‌ها از نظر ارتفاع: جوراب‌ها به ارتفاع سه اينچ (5/7 سانتي‌متر)‌كه تا زير استخوان مچ‌پا را گرفته و كوتاهترين ارتفاع را دارند- جوراب‌هاي به ارتفاع سه اينچ (5/7 تا 5/12 سانتي‌متر)‌كه تا زير مچ پا را مي‌گيرند.- جوراب‌هاي زمستاني به كار مي‌روند. الياف مذكور به لحاظ حفظ گرما و حجيم بودن، پوشش محافظتي مناسبي خواهند بود و در جوراب بافته شده از پشم به لحاظ حجيم بودن و حبس كردن گرما در ساختار جوراب، در فصول سرما از بهترين گزينه‌ها خواهد بود. بهترين نوع الياف پشمي كه در منسوجات گران قيمت به كاربرده مي‌شود، نوع مرغوب مرينوس است كه بر خلاف الياف معمولي پشم چروكيدگي را در خود نگه نمي‌دارد و بعد از هر بار شستن سايز اوليه‌اش را حفظ مي‌كند.

5)‌الياف پلي استر: خاصيت تهويه پذيري و تنفسي خوبي همراه با ايجاد گرما و دفع رطوبت داشته و لذا جوراب‌هاي پلي‌استري براي جذب رطوبت و دفع آن و خشك نگه داشتن پاها بسيار مناسب هستند.

6)‌الياف پنبه‌اي: هيچ اليافي در طبيعت مثل پنبه راحت و نرم نيست. اين الياف قابل شستشو، تهويه پذير، سبك و جاذب رطوبت هستند.

دراينجا باز هم تذكر شويم كه جهت دستيابي به مجموعه‌اي از خواص مختلف در يك جوراب، چند ليف مختلف با همديگر در بافت آن به كار مي‌روند. تا خواص مكانيكي و فيزيكي بهتر حاصل شود. خريدار با بررسي برچسب روي جوراب مي‌تواند از جنس الياف به كار رفته و در صد هر كدام آگاه شود.

نكات مهم درمورد جوراب وگرم نگه داشتن پاها:

براي گرم نگه داشتن و خشك ماندن پاها، اولين لايه‌اي كه مي‌پوشيد بايد حتماً از الياف جاذب رطوبت باشد و بالافاصله بعد از جذب رطوبت آن را از پاهايتان دور كنيد نه اينكه آن را در سطل كفش نگاه داريد شايد بهترين انتخاب در اين مورد جوراب‌هاي با لايه‌ Gore-tex باشد.پس از لايه آستري مي‌توانيد يك لايه جوراب با وزن متوسط يا سنگين بپوشيد.

خيلي از طبيعت‌گردان كم تجربه هنگام موجه با سرما و يج‌بندان، تصور مي‌كنند كه بايد چند لايه جوراب ضخيم به پا كنند تا از سرما محفوظ بمانند. اين تصوري كاملاً نادرست است. دراين شرايط غالباً جريان خون در پاها مسدود مي‌شود و در نتيجه پاها شروع به يخ زدن مي‌كند! كليد اصلي موفقيت در اين شرايط، انتخاب و پوشيدن يك جفت جوراب ضخيم و از الياف مرغوب و مناسب است كه بتواند هوا را حبس كرده و پاها را گرم كند پوشيدن جوراب‌هاي زيادتر نه تنها كمكي به گرم شدن پاها نمي‌كند بلكه با متوقف كردن گردش خون وجريان هوا در پاها همه چيز را خراب‌تر مي‌كند.

در اين صورت عدم تحرك و سكون توام با تعقيب و گريز و حركت بدني كه از ملزومات شكار و ماهي‌گيري است بهتر است يك يا دو جفت جوراب اضافي با ضخامت و اوزان مختلف همراه داشته باشيم تا بنا به شرايطي كه داريد، در صورت سرد شدن هوا يا مرطوب شدن پاها جوراب‌هاي خود را تعويض كرده يا لايه‌اي به جوراب قبل اضافه كنيد.امروز در خيلي از جوراب‌هاي پيشرفته، در قسمت‌هايي از بافت در صد كمي از الياف پيشرفته سنتتيكي مثل نخ پليمر جديد افزوده مي‌شود تا علاوه بر تقويت بدنه جوراب، خواص مكانيكي بافت را به بهترين حالت ارتقاء دهد. در برخي از جوراب‌هاي زمستاني هم از ابزار الكتريكي خاصي براي‌گرم نگاه‌داشتن سطح جوراب استفاده مي‌شود كه در نوع خود بسيار جالب توجه است.

خوب، همانطور كه ديدديد، جوراب نه تنها منسوجي ساده نيست بلكه گزينش مناسب آن با لحاظ كردن وزن، ارتفاع ساق، ضخامت ونوع الياف به كار رفته در بافت، كاري پيچيده است و لذا انتخاب آن به دقت كافي نياز دارد تا بسته به شرايط بدني و نوع فعاليتي كه انجام مي‌دهيد، پاهايتان از هر گونه تاول، رطوبت و سرما محفوظ بماند و دچار آسيب نشود.

emily آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گردش, گردشگري, تجهیزات کمپینگ, جوراب, درباره طبيعت, طبيعت, طبيعت و توريسم, طبيعت گردي


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است