قدیمی 29-05-2011, 10:40 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
emily آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 956   (نمایش پست ها)
تشکر: 4
25 بار در 22 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Calendar Created دوریبن های دو چشمی لایکا


دوریبن های دو چشمی لایکا

سال 2007 يكصدمين سال تولد اولين دوربين‌هاي دو چشمي لايكا است كه بسياري از قديمي ترها آن را با نام لايتز (Leitz) مي‌شناسند.
البته پيدايش اوليه اين كمپاني به سال 1850 ميلادي باز مي‌گردد و در آن زمان اين شركت توليد ميكروسكوپ را به صورت حرفه‌اي آغاز كرد. به طوري كه در يك كاتالوگ به دست آمده مربوط به سال 1896 ، ميكروسكوپ‌هاي لايتز بيشترين فروش خود را در ايالات متحده داشته است. اين شركت تا سال 1900 ميلادي حدود 50 هزار دستگاه ميكروسكوپ به بازار عرضه كرد.
دكتر ارنست لايتز (1956-1871) با مديريت جديد و ارايه بسياري از نوآوري‌ها، در شهر wetzlar كه مهد اپتيك كشور آلمان است، توليد ابزار اپتيكي پيشرفته را آغاز كرد. لايتز كه خود يك شكارچي بود، توجه خاص خود را به ساخت دوربين‌هاي دو چشمي با كيفيت معطوف كرد.

كمپاني لايتز با تحقيق و نوآوري در صنعت دوربين‌هاي عكاسي حرفه‌اي و لنزهاي پيشرفته، جزء پيشروترين و حرفه‌اي ترين شركت‌ها در كشور آلمان است و در حال حاضر باارزش ترين و ماندگارترين دوربين‌هاي دوچشمي توسط لايكا توليد مي‌شود.طي اين 100 سال، كمپاني Leica با تكيه بر نوآوري‌ها و ايده‌هايي بي شمار در زمينه توليد دوربين‌هاي دو چشمي، الگو و تعيين كننده بسياري از استانداردها براي ساير كمپاني‌هاي توليد لنز و دوربين‌هاي دو چشمي بوده است و همواره مورد توجه خاص طبيعت گردان و شكارچيان حرفه‌اي قرار گرفته است.

تا پيش از جنگ جهاني دوم، دوربين‌هاي حرفه‌اي اغلب براي مقاصد نظامي ساخته مي‌شدند. ولي دوربين‌هاي لايتز در آن زمان با اندازه‌هاي كوچكتر و قابل حمل، براي شكارچيان، توريست‌ها و طبيعت دوستان نيز ساخته مي‌شد.

در همان سال‌هاي نخستين، اين كمپاني از آلياژ مگناليوم (منگنز و آلومينيوم) با مقاومت فوق العاده و خصوصيات مكانيكي بالا در بدنه دوربين‌هاي دو چشمي استفاده مي‌كرد.

در اين ره صد ساله، لايكا مسير طولاني و پر تجربه‌اي را به صورت قدم به قدم و متوالي طي كرده و همواره در بسياري از نوآوري‌ها پيشرو بوده است. دوربين‌هاي Geovid و Ultravid و Duovid آخرين نوآوري‌هاي اين شركت هستند كه در ادامه به معرفي آنها خواهيم پرداخت.

در چهاردهم مي‌سال 1907 پس از سه سال تحقيق و آزمايش روي سيستم دوربين‌هاي منشوري، اولين دوربين دوچشمي ساخت كارخانه ارنست لايتز با نام Binocle6x18 در شهر wetzlar به بازارا عرضه شد. اين دوربين منشوري با استفاده از لنزهاي ساخت لايتز و نيز دقت در ساخت قطعات در بدو ورود مورد استقبال بسيار از كاربران قرار گرفت.

.Binocle6x18 (1907)

تنها يك سال بعد، مدل بهينه شده Binocle با قطر لنز شيئي بيشتر (21 ميلي متر) به بازار آمد و نام Binodal را به خود اختصاص داد. يكي از ويژگي‌هاي اين دوربين، قرار گرفتن سيستم منشور در يك مجموعه و اتصال آن به تيوب لنزهاي چشمي و شيئي به صورت يكپارچه است. اين دوربين موفق براي مقاصد نظامي آن زمان نيز به كار گرفته شد.

Binodal6x21(1908)

در همين سال‌ها ساخت دوربين‌هاي با كيفيت اپتيكي بالا و نيز خواص مكانيكي ايده آل براي مصارف نظامي و دريا نوردي مورد توجه آلماني‌ها قرارگرفت. به ويژه براي مصارف دريانوردي، نياز به دوربيني با مقاومت در برابر رطوبت و فشار آب احساس مي‌شد.

لايتز در سال 1910 دوربيني با بزرگنمايي بالا و قطر لنز شيئي بزرگ براي اين منظور طراحي و توليد كرد كه با نام Marinodoce12x60 معرفي شد. اين دوربين با زاويه ديد 53 درجه در نتيجه ميدان ديد مناسب با توجه به ساختار دوربين و نيز بزرگنمايي بالا، مورد توجه كاربران به ويژه نظاميان قرار گرفت. در سال 1911 مدل 7x50 از اين دوربين نيز ساخته شد. از انواع ديگر اين سري در آن سال‌ها مي‌توان به دوربين‌هايي با بزرگنمايي 10، 12و 18 با قطر لنز شيئي 42 و 46 ميلي متر اشاره كرد. البته در اين خلال دوربين‌هاي 8x30 و 10x50porro (با وزن 1380 گرم) نيز ساخته شد.

در سال 1917 ميلادي، دوربين‌هاي سري Aviodix در خلال جنگ جهاني اول به خدمت گرفته شد. اين سري دوربين‌ها سال‌هاي زيادي براي مقاصد مختلف مورد استفاده كاربران قرار گرفت و به تدريج با به كارگيري لنزهاي پيشرفته‌تر و نيز تكنولوژي پوشش لنز كه در سال 1931 ابداع شد كيفيت اين دوربين‌ها بهتر شد.

دوربين‌هاي 7x50 با ايجاد پوشش‌هاي لاستيكي ضد ضربه و مقاوم، به عنوان يك دوربين ايده آل براي ارتش ساخته شد و قابليت‌هاي خود را در جنگ جهاني دوم نشان داد. پس از جنگ جهان دوم، لايتز دوربين‌هاي نظامي را در زمره اهداف بعدي خود قرار داد و توليد دوربين به صورت حرفه‌اي براي شكارچيان و طبيعت دوستان را پيش گرفت.

در سال 1956 سري دوربين‌هاي Amplivid به شكل راست بين به بازار آمد. از اين مدل مي‌توان دوربين Amplivid6x24 را نام برد كه با دارا بودن ميدان ديد وسيع (212 متر در 1000 متر) انقلابي در دوربين‌هاي دو چشمي به وجود آورد و فصلي نوين براي توليد دوربين‌هاي كاربردي و كم حجم به وجود آمد.

دو سال بعد يعني در سال 1985، اولين سري دوربين‌هاي Trinovid با دو اندازه 8x40 , 7x42 توسط لايتز ساخته شد اين دوربين‌ها با داشتن سه نو آوري ويژه شامل طول كوتاه و طارحي ارگونوميك ، بزرگنمايي مناسب با توجه به سايز دوربين با تكيه بر خصوصيات اپتيكي بالا و در آخر تكنولوژي فوكوس داخلي، انقلابي در زمينه دورين‌هاي راست بين (Roof) به وجود آوردند. از انجه اين دوربين‌ها نسل سوم سري دوربين‌هاي لايتز بودند، نام Tri (Tree) و Novid برگرفته از Novel (نوظهور) را به خود اختصاص دادند.

رفته رفته دوربين‌هاي جديد Trinovid به عنوان مدل رايج در دوربين‌هاي لايتز در آمد و مدل‌هاي متداول و پرفروش آن با اندازه‌هاي 8x32 و 10x40 كه در برابر فشار آب مقاومت بالايي داشتند وارد بازار شد كه هنوز توليد اين سري دوربين‌ها با تكنولوژي جديد ادامه دارد.

در اوايل سال 1988 دوربين‌هاي Leitz و Leica تغيير نام دادند كه مخفف Leitz camera است.

دوربين‌هاي دو چشمي Leica ساخت آلمان با كيفيت لنز فوق العاده و نيز ساختار مكانيكي پيشرفته و منحصر به فرد هستند. لازم به ذكر است دوربين‌هاي Geovid و فاصله ياب‌هاي لايكا در كشور پرتغال مونتاژ مي‌شوند. دوربين‌هاي دو چشمي Leica داراي چهار سري Douvid ، Ultravid ، Trinovid ، Geovid ، هستند كه همگي داراي پوشش لنز پيشرفته HDC يا High Durable Coating (پوشش با دوام بالا) هستند. اين پوشش ضد خش و مقاوم، قابليت گذردهي نور را به بيشترين ميزان ممكن افزايش مي‌دهد.

ضمنا پوشش خاص در سيستم منشور براي تصحيح گذردهي نور با استفاده از 40 لايه خاص از خصوصيات منحصر به فرد دوربين‌هاي لايكا است. از آن جا كه لايكا به صورت تخصصي تنها دوربين‌هاي سيستم Roof توليد مي‌كند، اين دوربين‌ها در برابر هر گونه شرايط محيطي و فيزيكي به خوبي مقاومت كرده و خاصيت ضد آب تا عمق 5 متر را دارند. آرايش منشور در اين دوربين‌ها مانند شكل از نوع Schmidt-Pechan است و با استفاده از سيستم فوكوس داخلي پيشرفته‌اي كه در اين دوربين‌هاي دوچشمي توسط لايكا ساخته شده است. از طرفي با استفاده از منيزيم در بدنه، وزن اين دوربين‌ها به طور چشمگيري كم شده است. به طور مثال دوربين Ultravid8x32BR طولي معادل 116 ميلي متر و وزن آن 535 گرم است كه در نوع خود بي نظير است.

1- دوربين‌هاي Trinovid

اين سري دوربين‌ها باسابقه ديرينه از سال‌هاي پيش توسط Leica ارايه شده اند و بدنه اصلي آنها از آلومينيوم سخت ساخته شده و توسط لاستيك بسيار مقاومي پوشيده شده است. اين دوربين‌ها مدل‌هاي جديد و پيشرفته‌تر سري BA هستند و در حال حاضر با پسوندBN معرفي مي‌شوند.
اكنون اين دوربين‌ها با اندازه‌هاي بزرگ 8x20 و 10x42 ارايه مي‌شوند.

2- دوربين‌هاي Ultravid

دوربين‌هاي Leica سري Ultravid آخرين دستاورد دوربين‌هاي حرفه‌اي دو چشمي هستند كه در سال 2003 توسط لايكا معرفي شدند.

اين دوربين‌هاي پيشرفته با تكيه بر تكنولوژي جديد و نوآوري در پوشش و نيز جنس خاص شيشه لنز و منشور، به گذردهي نور تا حد تقريبي 100 درصد رسيده اند كه در نوع خود منحصر به فرد هستند.

همانگونه كه گفتيم، بدنه اصلي اين دوربين‌ها از فلز مقاوم و سبك منيزيم ساخته شده به طوري كه از وزن اين سري دوربين‌ها كاسته مي‌شود و محور مركزي آن از فلز تيتانيوم ساخته شده تا مقاومت كافي در زمان طولاني و نيز شرايط مختلف را دارا باشد.

پوشش منشوري مخصوص كه در دوربين‌هاي Ultravid براي تحصيح مسير نور با نام سيستم HighLux يا (HLS) به كار رفته، تصويري با وضوح فوق العاده حتي در محيط‌هاي تاريك و كم نور به وجود مي‌آورد.

دوربين‌هاي Ultravid داراي اندازه‌هايي با بزرگنمايي 8x و 10x براي دهانه 32 ميلي متري و بزرگنمايي 8x ، 7x و 10x براي دهانه 42 ميلي متري است. دوربين‌هاي سري Ultravid42 و نيز نوع جيبي اين دوربين‌ها در دو نوع با رويه لاستيك (سري BR ) و رويه چرمي (سري BL) توليد مي‌شوند.

دوربين‌هاي Ultravid با دهانه 50 ميلي متري براي محيط‌هاي بسيار كم نور و يا بدون نور استفاده مي‌شوند و داراي اندازه‌هاي 10x50 ، 8x50 و 12x50 است.

به تازگي دوربين‌هاي Ultravid سري BR با تكنولوژي لنز HD طراحي شده اند كه با استفاده از ماده فلورايد در لنز و نيز يك نوع پوشش خاص روي لنز با نم AquaDura امكان استفاده از دوربين را در هر شرايط محيطي به خصوص در هنگام بارندگي فراهم مي‌كند. بدين صورت كه هم شفافيت دوربين بالاتر رفته و هم لنز خاصيت ضد آب پيدا كرده به طوري كه قطرات باران و ذرات آب روي لنزها نمي چسبند.

دوربين‌هاي Ultravid سري BL در دو اندازه بزرگ 8x42 و 10x42 ساخته مي‌شوند و به جاي لاستيك محافظ، بدنه آنها از چرم پوشيده شده است. اين دوربين‌هاي داراي جلد چرمي سخت به صورت استاندارد هستند.

دوربين‌هاي جيبي يا Packet سري Ulttavid نيز در دو اندازه 8x20 و 10x25 ساخته مي‌شوند كه مدل بدنه لاستيكي آنها با پسوند BR مدل بدنه چرمي با پسوند BL معرفي مي‌شوند.

3- دوربين‌هاي Duovid

دوربين‌هاي سري Duovid در سال 2002 به بازار آمدند و داراي سيستم انتخاب دو بزرگنمايي مختلف هستند اين دوربين‌ها در دو اندازه 8+12x42 و 10+15x50 ساخته مي‌شوند و سيستم پوشش منشور HLS يا HighLux براي اولين بار در اين دوربين‌ها به كار گرفته شد. از آن جا كه با تغيير بزرگنمايي در اين دوربين‌ها ، ديوپتر دوربين نيز تغيير مي‌كند، دوربين‌هاي Duovid با استفاده از يك سيستم داخلي به نام ACD (Automatic Diopter Compensation) به صورت خودكار، ديوپتر دوربين را تنظيم مي‌كند از اين رو وضوح تصوير در دو بزرگنمايي حفظ مي‌شود.

4- دوربين Geovid و فاصله ياب‌ها:

در سال 1992، شركت لايكا اولين دوربين دو چشمي پيشرفته مجهز به سيستم فاصله ياب داخلي را با نام Geovid با اندازه 7x42 به بازار عرضه كرد لازم به ذكر است اين شركت در حال حاضر در كشور سويس به ساخت دوربين‌هاي ژئوسيستم و مهندسي نقشه برداري مبادرت دارد و تجربه‌اي طولاني در ابزار تخمين مسافت دارد.

در همين زمان به علت استقبال شكارچيان و علاقمندان به تخمين مسافت، فاصله ياب‌هاي Rangemaster با اندازه كوچك و وزن كم توسط لايكا ساخته شد. سري اول اين فاصله‌ياب‌ها با نام LRF800 معرفي شد و پس از آن جاي خود را به LRF900 و LRF1200 داد. سيستم اين فاصله‌ياب‌ها به گونه ايست كه ليزر به هدف مقابل تابيده مي‌شود و با استفاده از يك لنز گيرنده، مسافت به صورت ديجيتالي بر حسب متر يا يارد در قسمت چشمي به صورت LED نمايش داده مي‌شود.

سري جديد دوربين‌هاي دو چشمي Geovid با فاصله ياب داخلي 1300 يارد در مدل‌هاي Geovid8x42،Geovid10x42 ، Geovid Automatic diopter8x56 و Geovid 15x56 توليد مي‌شوند لازم به ذكر است تنها شركتي كه به صورت حرفه‌اي دوربين دوچشمي با تركيب فاصله ياب داخلي به صورت حرفه‌اي توليد مي‌كند، لايه است و بقيه شركت‌ها با اقتباس از اين تكنولوژي تنها يك فاصله ياب تك چشمي با بزرگنمايي 6 و 7 و 8 و ... توليد مي‌كنند.

هم اكنون فاصله‌ياب‌هاي جديد لايكا با نام CRF در دو مدل 900 و 1200 يارد با بزرگنمايي 7x ساخته مي‌شوند. اين فاصله‌ياب‌ها با حجم كم و وزن بسيار مناسب (220 گرم) همراهي مطمئن و دقيق در شرايط مختلف شكار و تير اندازي هستند.

5- تلسكوپ‌هاي Televid

شركت لايكا به صورت حرفه اي، سابقه‌اي طولاني در توليد تلسكوپ‌ها يا Spotting Scope‌ها در دوسري Televid 62 ( با قطر لنز شيئي 62 ميلي متر) و Televid 77 (قطر لنز شيئي 77 ميلي متر) دارد. قسمت چشمي اين تلسكوپ‌ها مي‌تواند با توجه به نوع كاربرد انتخاب شود. اين چشمي‌ها با بزرگنمايي ثابت 26x، 20x، 16x و 32x و نيز بزرگنمايي متغير 48x-16 و 60x-20 ارايه مي‌شوند.

از نظر فرم كلي تلسكوپ‌هاي لايكا به دو صورت مستقيم و زاويه دار ساخته مي‌شوند. همانگونه كه مي‌دانيم در بزرگنمايي‌هاي بالا، نياز به لنزهاي خاص براي جلوگيري از پراكندگي نور و در نتيجه خطاي تصوير است. از اين رو كساني كه رويت جزييات تصوير به ويژه در عكاسي حرفه‌اي از راه دور برايشان حايز اهميت است، از لنزهاي با تكنولوژي بالاتر استفاده مي‌كنند. اين لنزها در دوربين‌هاي لايكا با نام Apo يا Apochromatic معرفي مي‌شوند كه از ماده فلورايد در لنز اين دوربين‌ها استفاده مي‌شود.

سيستم فوكوس اين تلسكوپ‌ها به گونه‌اي خاص به شكلي طراحي شده كه شفافيت مناسب تصوير به صورت دو گانه (مانند شكل) و در دو مرحله، تنظيم مي‌شود. بدين صورت كه با استفاده از چرخ اصلي، فوكوس سريع و ابتدايي انجام مي‌گيرد و پس از آن از چرخ كوچك‌تر براي فوكوس نهايي و دقيق‌تر استفاده مي‌شود.

با استفاده از يك آداپتور و قرار دادن آن به جاي قسمت چشمي، مي‌توان انواع دوربين‌هاي عكاسي استاندارد را الحاق كرده و عكاسي كرد. البته شركت Leica يك وسيله ساده (مانند شكل) طراحي كرده كه با وجود قسمت چشمي، به راحتي امكان در بر گرفتن انواع دوربين‌هاي ديجيتال را روي تلسكوپ‌ها فراهم كرده و با اين كار به سرعت مي‌توان عكس‌هاي با كيفيت بالا گرفت. به اين تكنولوژي، Digiscoping گفته مي‌شود .

emily آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گردش, گردشگري, دوریبن های دو چشمی لایکا, درباره طبيعت, طبيعت, طبيعت و توريسم, طبيعت گردي


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است