قدیمی 31-05-2011, 08:03 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
Magnum آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 512   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
19 بار در 19 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Ok 24px مشخصات اقلیمی تالاب هامون


مشخصات اقلیمی تالاب هامون

نام انگلیسی : hamoon wetland

نام فارسی : تالاب هامون

تقسيم بندي هايي كه تاكنون به روشهاي مختلف از جمله كوپن ، دومارتن ، آمبرژه ، گوسن و غيره در مورد وضعيت اقليمي ايران صورت گرفته ، منطقه سيستان را در قلمروي اقليم گرم و خشك با تابستان هاي گرم و طولاني قرار داده است. جهت بررسي وضعيت هوا و اقليم منطقه از آناليز داده هاي ايستگاه هاي هواشناسي منطقه طي يك دوره 36 ساله (83-1347) استفاده شده است كه نتايج به تفكيك پارامترهاي اقليمي بيان خواهد شده.

الف ـ بارندگي


منشأ اصلي بارش در سيستان، سيستم هاي مديترانه اي و كم فشار سوران مي باشد كه ريزش هاي حاصل از آن اغلب به صورت رگبار است و از نظر بارندگي يكي از كم باران ترين مناطق داراي سكنة كشور محسوب مي شود .ميزان بارندگي
سالانه 59 ميليمتر است؛ بيشترين ميزان بارندگي هاي ماهانه در ماه هاي فصل زمستان اتفاق مي افتد بطوري كه از نظر توزيع ماهانه، دي ماه با 8/26 % (17 ميليمتر) بالاترين ميزان و تيرماه با 3/0 % (2/0 ميليمتر ) كمترين مقدار را به خود اختصاص داده است.

توزيع فصلي بارندگي سالانه در ايستگاه سينوپتيك زابل

فصل درصد بارندگي
بهار 1/9
تابستان 1/3
پاييز 8/21
زمستان 66

ب ـ دما

مطالعات آب و هواشناسي منطقه نشان داده است كه افت دماي ماهانه در سال به ازاي يك كيلومتر افزايش ارتفاع از 9/1 درجه سانتيگراد در آذرماه تا 6 درجه سانتيگراد در مرداد ماه متغير است. متوسط دماي سالانه 29/29 و حداقل و حداكثر دما به ترتيب 4/8 و 4/34 درجه سانتيگراد مي باشد.

پ ـ رطوبت


رطوبت نسبي اندازه گيري شده در ايستگاه زابل بطور متوسط حدود 40 درصد ، در ايستگاه نهبندان 2/43 درصد و در ايستگاه حرمك 7/63 درصد در سال است يعني هر چه از زابل بطرف شمال و جنوب غرب حركتي كنيم رطوبت نسبي تا حاشيه كوير مركزي بيشتر مي شود. حداقل و حداكثر رطوبت نسبي ماهانه طي دوره مورد بررسي به ترتيب 24 و 55 درصد بوده است.

ت ـ روزهاي يخبندان و روزهاي بسيار گرم


روز يخبندان به روزي اطلاق مي گردد كه در فاصله 24 ساعت حداقل درجه حرارت هوا به صفر يا پايين تر برسد. براساس آمار و اطلاعات ايستگاه زابل ، روزهاي يخبندان بيشتر در ماههاي آذر، دي و بهمن اتفاق افتاده و بيشترين روزهاي يخبندان مربوط به دي ماه است . روزهاي بسيار گرم روزي است كه در فاصله 24 ساعت حداقل حرارت هوا مساوي يا بزرگتر از 21 و حداكثر آن مساوي يا بزرگتر از 40 درجه سانتيگراد باشد. آمار نشان مي دهد كه در سال هاي مورد بررسي تعداد روزهاي بسيار گرم بين 100 تا 140 روز بوده است.

ث ـ ساعات آفتابي

متوسط ساعات آفتابي روزانه شهرستان زابل با توجه به آمار ايستگاه سينوپتيك زابل 7/8 ساعت روز مي باشد كه حداقل آن در دي ماه برابر 2/6 و حداكثر آن در خرداد و تيرماه برابر 8/10 ساعت در روز محاسبه شده ؛ ضمن اينكه بطور متوسط تعداد كل روزهاي آفتابي سالانه 315 روز ذكر شده است ( بطور متوسط 3200 ساعت در سال ).

ج ـ تبخير و تعرق پتانسيل سالانه

پايين بودن ميزان بارندگي سالانه، وزش بادهاي تند، بالا بودن درجه حرارت و ساعات آفتابي باعث شده منطقه سيستان نسبت به ساير نقاط كشور بيشترين مقدار تبخير پتانسيل سالانه را داشته باشد. براساس اندازه گيري هاي انجام شده از سطح تشتك، جمع كل ساليانه حدود 4747 ميليمتر و تبخير از سطح آزاد آب 3584 ميليمتر بوده است كه يكي از بيشترين مقادير تبخير در جهان محسوب مي شود.

باد

يكي از مهمترين عوامل مؤثر در آب و هواي سيستان بادهاي تندي است كه در فصول مختلف مي وزد.

انواع بادهاي منطقه سيستان


باد 120 روزه (باد لوار): اين باد دنباله بادهاي موسمي اقيانوس هند است . در فصل گرما ( خرداد ماه الي شهريورماه ) بادهاي 120 روزه معروف سيستان را تشكيل مي دهد كه در زابل به باد لوار معروف بوده و به معني گرم و خشك است. اين باد به علت اختلاف فشار هوا بين كوهستان هيا افغانستان و دشت سيستان تشكيل مي شود ؛ به علت قرار گرفتن ارتفاعات پلنگان در غرب و ارتفاعات بابائي در شمال شرق دشت زابل ، كانالي طبيعي ايجاد شده و باعث تشديد سرعت باد مي شود. اين باد عامل فرسايش خاك ، پر كردن نهرها و كانال هاي آبرساني و در عين حال تعديل درجه حرارت در تابستان است.

باد قوس : در آذرماه مي وزد و سبب بارندگي مختصر مي شود.
باد هفتم (گاوكش) : از بادهاي سرد زمستاني است و گاه خسارات مالي و جاني به همراه دارد.

سرعت و جهت باد : سرعت باد را در منطقه سيستان 100 تا 120 كيلومتر در ساعات ذكر كرده اند. جهات غالب وزش ، شمال غربي و شمالي است .

جداول نتايج متوسط سرعت باد در يك دوره چهار ساله (1379 -1376) را براي جهات مذكور ارائه مي دهد .Magnum آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
مشخصات اقلیمی تالاب هامون, گردش, گردشگري, تالاب, درباره طبيعت, طبيعت, طبيعت و توريسم, طبيعت گردي


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است