قدیمی 08-06-2011, 11:27 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
kodiak آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 501   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
15 بار در 14 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Mezo طبیعت گردی زندگی به توان بی نهایت


طبیعتگردی زندگی به توان بی نهایت

علاقه به صنعت گردشگري و شاخه‌هاي مختلف آن فزوني گرفته است. در اين ميان رونق و موفقيت سفرهاي طبيعت گردي به آگاهي و ارتقاء دانش عمومي جامعه و اقشار مختلف مردم نياز دارد. حضور در طبيعت، قوانين و قواعد خاص خود ر ا دارد و در صورت بي توجهي به اين اصول، تاثيرات منفي جبران ناپذير به طبيعت تحميل مي‌شود. از سال 1381 آموزش‌هاي تخصصي براي آماده سازي علاقمندان به راهنمايي تورهاي طبيعت‌گردي در حال اجرا است اما اين شاخه از گردشگري آنقدر گسترده است كه اين نوع آموزشها به تنهايي نمي‌تواند حق مطلب را ادا كند. بنابراين برپايي نشست‌هايي تخصصي نياز است تا مقامات دولتي، دانشجويان و كارگزاران گشت‌هاي تخصصي از ديدگاه‌هاي محققان و كارشناسان زمينه‌هاي متنوع اكوتوريسم بهره‌مند شوند تا بتوان به يك اجماع براي توسعه اكوتوريسم در كشور دست يافت.

اقوام ايران هر كدام داراي فرهنگ موسيقيايي مرتبط با محيط جغرافيايي و طبيعت خود هستند. انسان خالق موسيقي است و موسيقي شكلي از تفكر انسان است. موسيقي ريشه در طبيعت دارد و ريتم و صوت كه دو مفهوم مهم در موسيقي هستند در طبيعت وجود دارد. حتي صداي آبشار نيز داراي ريتم و صوت استو.

موسسه آموزشي تحقيقاتي آواي طبيعت پايدار كه به طور تخصصي در زمينه آموزش و تحقيقات اكوتوريسم فعال است با مشاركت دفتر برنامه‌ريزي آموزشي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و كميته ملي اكوتوريسم و سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان تهران همايشي را در نيمه مردادماه سال جاري در هتل المپيك تهران برگزار كرد كه در نوع خود قابل توجه بود. در اين نشست كارشناسي موضوعات متنوع اكوتوريسم و طبيعت گردي تبيين شد.

مهندس قوام الدين بزرگيان مديركل سازمان حفاظت از محيط زيست استان تهران در رابطه با اكوتوريسم در مناطق حفاظت شده اين استان، به اصل پنجاهم قانون اساسي اشاره كرد و گفت: هدف از تحت حفاظت قرار دادن مناطق حفاظت شده حمايت از انرژي هاي طبيعي و جلوگيري از تخريب آنها است.

بزرگيان در ادامه گفت: مديريت طبيعت گردي؛ دولتها را تحت فشار قرار مي دهد تا طرح‌هاي مخرب را در اين گونه مناطق اجرا نكنند. همچنين اصلاح زير ساخت‌ها در كشورهاي در حال توسعه از نتايج طبيعت گردي محسوب مي‌شود. طبيعت گردي بايد متناسب با حفاظت از محيط زيست و عدم آسيب‌رساني به طبيعت و حفظ تعادل اكو سيستم همراه باشد.
وي مناطق چهارگانه تحت مديريت حفاظت سازمان محيط زيست را پاركهاي ملي، آثار طبيعي ملي، پناهگاههاي حيات وحش و مناطق حفاظت شده عنوان كرد و همچنين عملكرد سازمان حفاظت محيط زيست در رابطه با سفرهاي طبيعت گردي را در اختيار داشتن بكرترين و مناسب‌ترين فضاهاي گردشگري طبيعي در كشور، اعمال نظارت بر عملكرد سايت‌هاي طبيعت گردي و اعطاي مجوز به گروههاي طبيعت گرد دانست.

وي در تشريح سايتهاي طبيعت گردي استان تهران افزود: مناطق حفاظت شده استان تهران شامل جاجرود، ورجين، البرز مركزي، كوير و پاركهاي ملي لار، سرخه حصار و خجير هستند. در حال حاضر 160 منطقه به عنوان مناطق تحت حفاظت سازمان محيط زيست (پارك ملي، منطقه حفاظت اين سازمان قرار مي گيرد، هدف از اين تقسيم بندي ها حمايت از ارزشهاي طبيعي و بهره‌برداري صحيح از آنهاست.

خانم افسانه احساني مدير آموزشي موسسه آواي طبيعت پايدار و مدرس اكوتوريسم درباره آموزشهاي طبيعت گردي گفت: دانش آموختگان قرار نيست كارشناس طبيعت و يا متخصص اين حوزه شوند ولي در نهايت با اطلاعات جامع و كلي كه از اين دروس كسب مي‌كنند به حافظان طبيعت تبديل مي‌شوند و اين چيزي جز فرهنگ سازي در جامعه نيست. آنچه كه كارشناسان حوزه محيط زيست به ويژه مسئولين اين حوزه بايد به آن توجه كنند آموزش‌هاي كاربردي و عملي است كه متاسفانه در دانشگاه‌هاي ما چندان جدي گرفته نميشود.

خانم احساني به لزوم حمايت از جوامع بومي كه از اهداف اكوتوريسم محسوب مي‌شود، اشاره كرد و افزود: روستاي شيب دراز (واقع در جزيره قشم) در قالب يكي از پروژه‌هاي سازمان ملل متحد در جهت كاربردي‌كردن صنايع دستي (گلابتون دوزي جزيره قشم) در حال اجراست.

دكتر هادي سليمان پور – عضو كميته ملي طبيعت گردي در رابطه با چارچوب هاي فعاليت هاي گردشگري طبيعي در مناطق تحت حفاظت سخن گفت: تنوع زيستي تا سال 2003 در سه لايه ژن، گونه و اكوتوريسم بود اما از سال 2003 به بعد منظر هم جزو لايه هاي تنوع زيستي قرار گرفته است، بنابراين حفظ زيبايي و نگهداري محيط امروزه از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

وي به كنفرانس بين المللي CBD اشاره كردند كه در سال 1999 گروهي از كارشناسان محيط طبيعي و اكوتوريسم موظف به تنظيم چارچوبي براي اكوسيستم هاي شكننده شدند و افزود: اكوسيستمهاي شكننده اكوسيستم هايي هستند كه هرگونه دخالت از سوي انسان باعث بر هم خوردن هماهنگي در وضعيت طبيعي آنها مي‌شود. اخيرا كنوانسيون تنوع زيستي به اين نتيجه رسيده است كه مبناي كار براساس فعاليت داوطلبانه باشد كه البته اين به تنهايي كفايت نمي‌كند. خوشبختانه در كشور ما پيش نويس لايحه يا طرح قرارداد درباره توريسم طبيعت از طرف UNDP ، UNESCO ،‌سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و سازمان محيط زيست و برخي سازمان هاي ديگر مورد تاكيد قرار گرفت.

وي از پيش نويس ميثاق طبيعت گردي سخن گفت كه نتيجه آن به وجود آمدن چارچوب حقوقي فعاليت هاي گردشگري طبيعي خواهد بود. وي درباره ظرفيتهاي گردشگري در ايران گفت: ما به ظرفيت سازي نياز نداريم، ظرفيت سازي مختص كشورهايي مانند آفريقا است كه ظرفيت ندارند، در ايران ما بايد ظرفيت هاي موجود را توسعه بدهيم.

آقاي مازيار نيازمند در مقاله خود به عنوان اكوتوريسم، مفاهيم و الزامات توسعه خاطر نشان كرد: از اواخر قرن بيستم گردشگري به يكي از مهمترين منابع اقتصادي كشورها تبديل شده است. صنعت گردشگري يكي از منابع درآمد مهم در هر 4 كشور از 5 كشور جهان است. با رشد گردشگري آمار تقاضا براي طبيعتگردي به ويژه اكوتوريسم و شاخه‌هاي مرتبط افزايش يافته است.

سال 2002 از سوي سازمان ملل به عنوان سال بين المللي اكوتوريسم ناميده شد اختصاص اين سال به نام اكوتوريسم گوياي اهميت جهاني موضوع اكوتوريسم است. سال 2003 گردشگري عاملي براي فقرزدايي در نظر گرفته شد. رشد گردشگري ساليانه 4% است و پيش بيني مي شود تا سال 2020 آمار توريسم بين المللي به 6/1 ميليارد نفر برسد.

وي هر برنامه اكوتوريستي را داراي ابعادي به اين شرح بر شمرد: 1- وابسته به طبيعت باشد. 2- آموزش و ارائه ارزشهاي سايت مهمترين بعد آن باشد. 3- جوامع محلي و ميزبان در آن مشاركت داشته باشند. اكوتوريسم دامنه وسيعي از فعاليت هاي درون طبيعت را شامل بازديد از مناطق تحت حفاظت سازمان محيط زيست، ديدار از غارهاي طبيعي، كوه نوردي، كوير نوردي، و ... پرنده‌گردي، بازديد از پوشش گياهي و مناطق جنگلي، گردشگري عشايري، روستايي، زئوتوريسم، تورهاي نجوم و ... در بر مي‌گيرد.

ويژگي‌هاي فعاليت‌هاي اكوتوريستي شامل مشاركت در حفظ تنوع زيستي، كمك به رفاه اجتماعي جوامع بومي، كسب تجربه هاي آم وزشي، كمترين ميزان مصرف انرژي‌هاي تجديدناپذير، تاكيد بر فعاليت بومي و ايجاد فرصت‌هاي شغلي به ويژه براي جوامع بومي است. فعاليت‌هايي مانند اسكي، شكار و ... جزو اكوتوريسم به شمار نمي‌رود اين گونه فعاليت‌ها در شاخه گردشگري بر پايه طبيعت قرار دارند ولي مي بايست در حفظ پايداري طبيعت كوشا باشند.

فريبرز رستمي در مقاله خود با عنوان موسيقي و طبيعت به اقوام ايران اشاره كرد كه هر كدام داراي فرهنگ موسيقيايي مرتط با محيط جغرافيايي و طبيعت خود هستند. انسان خالق موسيقي است و موسيقي شكلي از تفكر انسان است. موسيقي ريشه در طبيعت دارد و ريتم و صوت كه دو مفهوم مهم در موسيقي هستند در طبيعت وجود دارد. صداي آبشار داراي ريتم و صوت است.
وي افزود : انسان در مواجهه با طبيعت، موسيقي مي خواهد تا بدين وسيله بتواند از خود و زندگي اش به شيوه طبيعي در برابر حيواناتي كه زندگي او را مي‌تواند به خطر بيندازد حفاظت كند. براي نمونه در مناطقي كه گرازها به مزارع آسيب مي رسانند، مردم بومي ابزارهايي با عناصر طبيعي براي ايجاد صوت و ريتم درست كرده‌اند. تا گرازها را فراري دهند و مزارع‌شان از دست آنها در امان بمانند.

موسيقي‌هايي از طبيعت براي خود طبيعت وجود دارد،‌مانند سپاسگزاري از طبيعت (جشن‌هاي خرمن)، ستايش طبيعت و در شگفتي‌هاي طبيعت (بهاريه‌ها به بهانه نوروز).

گاه از موسيقي براي تشبيه معشوق به عناصر زيبايي طبيعت استفاده مي شود و گاه موسيقي براي خبررساني، مراسم عزاداري و ... بكار مي‌رود.

kodiak آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گردش, گردشگري, درباره طبيعت, طبيعت, طبيعت و توريسم, طبيعت گردي, طبیعت گردی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است