قدیمی 04-05-2010, 09:21 PM   #1
(کاربر فعال)
 
تاریخ عضویت: Apr 2010
نوشته ها: 37   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
6 بار در 4 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Angyal جايگاه توريسم ايران در خاورميانه

اين روز ها از بس كه در اخبار و تحليل ها شنيده و نوشته مي شود كه ايران به لحاظ جاذبه هاي توريستي در ميان 10 كشور برتر دنيا قرار دارد، اما به لحاظ بهره برداري در رده هاي آخر جدول قرار گرفته است، نوعي ياس و نااميدي گريبان جامعه گردشگري را فرا گرفته است. اين در حاليست كه قرار است در چشم انداز 20 ساله كشور دو درصد از گردشگران بين المللي جذب ايران شوند. رقمي كه از ديدگاه دبيركل سازمان جهاني جهانگردي هرچند جاه طلبانه، اما شدني است.

ايران كشوري است كه جاذبه هاي گردشگري آن بنا بر اظهارنظرهايي كه جهانگردان و بازديدكنندگان از آن داشته اند، هر گردشگري را به وجد آورده است. جدا از جاذبه هاي تاريخي كه در نوع خود در سطح جهاني بي نظير هستند، وجود برخي موهبت هاي طبيعي چون روستاهاي تاريخي و شگرف، ميراث غني و تمدني، جلوه هايي بي نظير از اكوتوريسم و... هر كدام در نوبه خود مي تواند توريسم اين كشور را با تحولي بزرگ روبه رو سازد.

موهبت هايي كه اگر تنها قليلي از آن را كشورهاي ديگر داشتند، با شتابي كه اكنون در برنامه ريزي هاي توريسم آن ها به چشم مي خورد، معلوم نبود كه با صنعت گردشگري چه مي كردند؟

بررسي عدم تحقق مقوله گردشگري برنامه سوم توسعه كه قرار بود در آن بيش از چهار ميليون جهانگرد وارد ايران شوند، شايد بتواند سيمايي از ايرادات موجود و مشكلات زيرساختاري كشور را پيش چشم مديران ارشد گردشگري تدوين كند.

از اجماع نظرات كارشناسي دست اندركاران توريسم در ايران چنين برمي آيد كه مجموعه اي به هم تنيده از مشكلات زيربنايي، زير ساختاري، حقوقي، خدماتي و حتي سياست خارجي گردشگري ايران را به سمت اضمحلال پيش برده است. آن ها در تحليل هاي خود مي پرسند، اگر قرار است كه گردشگر ان داخلي 600 درصد از بودجه بخش گردشگري جنوب غرب انگليس تامين كنند، امارات قطب چهارم گردشگري جهان شود، روسيه در جايگاه 10كشور برتر قرار گيرد، عربستاني ها سنگين ترين قراردادهاي مطالعاتي را براي بازاريابي منعقد كنند يا اين كه پاكستاني كه به دليل حوادث اخير جهاني از روي نقشه گردشگري جهان محو شده بود. اكنون به همت رييس جمهوري نظامي اش! به دنبال آن است تا چهره مخدوش شده پاكستان در معادلات گردشگري بين الملل را احيا كند و ... پس چرا ايران نمي تواند حق خود را از700 ميليارد دلار سرگردان در سبد جهاني توريسم باز گيرد؟ چرا سهم ايران با توجه به رتبه ممتازش در جاذبه هاي جهانگردي از درآمد گردشگري جهان به يك درصد هم نمي رسد؟ آيا در كشوري كه شهرداري آن براي ساخت يك هتل پنج ستاره 18 ميليارد تومان ماليات مي خواهد، توريسم رونق خواهد يافت؟ و...

اسكي بر رشته كوه هاي ماسه اي، جوشش هاي قنديلي، گلدان هاي بياباني، شهداد بيابان لوت و هزاران جاذبه ديگر كه وقتي كويرشناسان و بزرگان علوم زمين شناسي و جغرافيايي طبيعي ايران با تجربه طولاني خود از آن سخن مي گويند، چشمانشان برق مي زند و به دارندگي مان مي بالند، مي تواند در نوع خود سالانه هزاران گردشگر طبيعت دوست را روانه ايران كند. اين در حالي است كه تا سخن از بهره برداري به ميان مي آيد، به همان سرعت برق نگاه هاي خيره خاموش مي شود.

در اين ميان يك كارشناس گردشگري، تاكيد مي كند: «در تمام بخش هاي گردشگري سودهاي پنهان نهفته كه در صورت اجراي مديريت صحيح، رونق در اين صنعت حاصل مي شود.»

آهنگري با ابراز اين كه مجريان گردشگري كشور تاكنون نتوانسته اند خود را با سرعت و تحولات اين صنعت هماهنگ كنند، گفت: «امروزه سرعت تقاضا در صنعت گردشگري بيش تر از عرضه و هدايت آن است. اين در حالي است كه مديران گردشگري ايران چندان آماده پشتيباني از تحولات اين صنعت نيستند.»

ريمون مارتيتز فريل، دبير كل گردشگري اسپانيا، در بازديدي كه از ايران داشت، چهار محور توسعه مسايل فرهنگي، استفاده از تكنولوژي ها و روش هاي جديد صنعت گردشگري، كاربري اماكن تاريخي، در مورد تامين اقامتگاه هاي گردشگري و همچنين آمار و توريسم و چگونگي برنامه ريزي جهت اجراي طرح هاي گردشگري را از جمله محورهاي مهم مورد مذاكره با ايران معرفي كرد و افزود: «گردشگري صنعتي است كه همگان با آن آشنايي دارند و در مورد آن اظهار نظر مي كنند در صورتي كه اين صنعت يك علم و دانش جهاني است و مهم ترين عنصر در آن توليد محصولات توريستي است كه متاسفانه كشور شما فاقد اين محصولات است.»

به گفته وي 10 قاعده عمده اين علم عبارت است از: « سرمايه گذاري مناسب، توسعه توريست داخلي، توليد محصولات توريستي، تبليغات و بازاريابي، افزايش تقاضاي مسافرت، ارتقاي كيفيت و كاهش قيمت و نگاه اقتصادي به صنعت توريسم.»

وي تاكيد كرد: «اميدوارم از اين سخنان من ناراحت نشده باشيد، چرا كه تنها تكيه بر جذابيت هاي فرهنگي و تاريخي راهگشاي صنعت توريسم نيست.»

گزارش سازمان جهاني جهانگردي - unwto - در خصوص خاورميانه و آفريقا كه براساس آمار و ارقام و اطلاعات مربوط به سال 2003 و اوايل سال 2004 ميلادي است، گوياي آن بوده است كه اكثر جاذبه هاي گردشگري اين مناطق به دليل تقويت و تحولات مثبت بازارهاي منطقه اي گردشگري، داراي ترقي خوبي بوده اند. به طور مثال لبنان در حد فاصل ابتداي سال جاري ميلادي تا ماه جولاي توانست بيش از 42 درصد از گردشگران عربي را به سوي جاذبه هاي گردشگري خود جلب كند و اين در حالي است كه شمار كلي گردشگران خارجي كه در اين مدت از جاذبه هاي گردشگري لبنان ديدن كردند، با رشد 30 درصدي همراه بوده است.

سازمان جهاني جهانگردي در تازه ترين گزارش خود اعلام كرد كه رشد قابل توجه سفر گردشگران خارجي به خاورميانه و ديدار از جاذبه هاي گردشگري اين منطقه موجب آن شده است كه اين منطقه گردشگرپذير به عنوان چهارمين منطقه گردشگري جهان تبديل شود.

سازمان جهاني جهانگردي كه همواره به ارزيابي وضعيت گردشگري كشورها و مناطق مختلف جهان مي پردازد، در اين گزارش افزوده است كه صنعت گردشگري همچنان يكي از اهرم هاي قوي اقتصادي در خاورميانه خواهد ماند.

گزارش unwto حاكي از آن است كه ورود گردشگران خارجي به خاورميانه در سال گذشته ميلادي ( 2004) 20 درصد افزايش داشته كه پس از منطقه آسيا - پاسيفيك با رشد 29 درصدي، داراي بيش ترين نرخ رشد در زمينه جذب گردشگر بوده است.

براساس آمار هاي ارايه شده، در سال 1950 ميلادي تعداد جهانگردان بين المللي در سطح جهان حدود 25 ميليون نفر بوده است. همچنين تعداد جهانگردان در فاصله 1985 تا 1995 از رشد فزاينده اي برخوردار بوده است.

طبق پيش بيني unwto تا سال 2020 ميلادي تعداد جهانگردان به رقمي بالغ بر 6/1 ميليارد نفر خواهد رسيد. براساس آمار ارايه شده از همين سازمان، بيش از 50 درصد معضل اشتغال در كشورهاي در حال توسعه از طريق توسعه اين صنعت قابل حل است; طوري كه طبق مطالعات شوراي جهاني مسافرت و توريسم ( wltl ) تعداد مشاغل مستقيم و غيرمستقيم حاصله از توريسم در سال 1996 برابر با 290 ميليون شغل و درآمد حاصله از آن نيز برابر با _4/3 تريليون دلار بوده است و پيش بيني انجام شده تا سال 2005 تعداد مشاغل اين بخش به 338 ميليون شغل و درآمد آن به 2/7 تريليون دلار رسيد.

اين در حاليست كه هنوز طبق اعلام مقامات گردشگري كشور، سهم ايران از بازار گردشگري پنج صدم درصد است.

به اين ترتيب در نگاه نخست بايد پرسيد: «با توجه به برنامه ريزي هاي كلان دولت براي جذب دو درصد از گردشگران بين المللي كه رقمي بالغ بر 20 ميليون تن را در بر مي گيرد، جهت گيري سياست هاي عمده دولت در مواجهه با گسترش توريسم به كدام سو خواهد رفت؟ و آيا اين برنامه ريزي ها قادر خواهند بود تا همپا با نظام «عرضه و تقاضا» منجر به گسترش صنعت توريسم شوند؟

طبق آمارهاي موجود سهم ايران از درآمدهاي جهانگردي، به تناسب سال هاي مختلف در قبل از انقلاب اسلامي بين 30 تا 40 درصد و بعد از آن نيز بين پنج تا هفت درصد در نوسان بوده و در سال هاي اخير به حدود 10 درصد افزايش يافته است كه با توجه به اين وضعيت و ثابت بودن ساير شرايط، در سال 1383 سهم ايران از تعداد جهانگردان بين المللي، در حدود چهار ميليون نفر و با پيش فرض كسب درآمد سرانه 50 دلار از محل ورود هر جهانگرد، درآمدي به اندازه دو ميليارد دلار برآورد شده كه اين رقم در قياس با چرخه 700 ميلياردي اقتصاد جهاني توريسم، رقم قابل توجهي به شمار نمي آيد.

تا زماني كه مشكلاتي چون مشخص نشدن سهم بخش خصوصي، كمبود فضاهاي اقامتي، عدم تعريفي معين از اقتصاد توريسم، سرعت عرضه خدمات گردشگري، وضعيت حمل و نقل هوايي ايران، تمركز سياستگذاري، گسترش گردشگري داخلي، شكسته شدن انحصار دولت در گردشگري و... برطرف نشود، نمي توان اميدوار بود كه تحولات بنياديني در توريسم ايران پديدار شود.

به راستي فارغ از جايگاه ايران در سبد جهاني توريسم، آيا وقت آن نشده كه مسوولان ايران توضيح دهند كه گردشگري ايران كجاي خاورميانه ايستاده است؟
mohsen000 آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
3 کاربر برای این پست سودمند از mohsen000 عزیز تشکر کرده اند:
karimy (12-04-2012), mohammad (19-12-2011), ارگ بم (20-09-2011)
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است