قدیمی 15-02-2011, 04:26 PM   #1
nashenas
(کاربر تازه وارد)
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 4
Reward 194 آبشارهاي اعجاب‌انگيز ايرانآبشارهاي اعجاب‌انگيز ايران

زيبايي‌ها و جاذبه‌هاي كشورعزيزمان ايرانزمين كه به حق عنوان سرزمين عجايب را به خود اختصاص داده، به حدي است كه نه با نوشتن قابل توصيف هست و نه با ديدن! چون طبيعت به ايران چنان جاذبه‌اي داده كه حتي ديدن تعداد كمي از اين جاذبه‌ها در سال‌هاي متوالي براي جهانگردان و ايرانگردان امكانپذير نيست. شايد از همين رو باشد كه عده‌اي از جهانگرداني كه ايران را از نزديك ديده‌اند از اين كشور به عنوان جهاني در يك مرز نام مي‌برند.

شايد اگر برنامه‌ريزي‌هاي گردشگري جواب مي داد و به لحاظ آماري، گردشگراني همپا با كشورهاي پيشرو در توريسم از ايران بازديد مي‌كردند؛ آنگاه خود آن‌ها متوجه مي‌شدند كه در اين مدت تماشا و نظاره چه آثاري را از دست داده‌اند؟.

به گزارش خبرنگار ايسنا، جاذبه‌هاي تاريخي، فرهنگي، باستاني، تنوع فرهنگي، ميراث غني و جاودان تمدني و بشري، كويرها ،جنگل‌ها، درياها، بيابان‌ها، درياچه‌ها، تالاب‌ها، روستاهاي شگرف تاريخي و تمدني و ... همه و همه دست به دست هم داده‌اند تا از ايران جهاني بسازند در يك مرز كه هر گردشگري را پس از تماشاي بخشي از اين جاذبه‌ها غرق در حيرت و تعجب بسازد. حال آنكه ايراني كه ما مي‌شناسيم فقط اين‌ها نيست! در اين ميان برخي از اين جاذبه‌ها خود به تنهايي قادرند تا ايران را به پايلوت گردشگري منطقه تبديل كنند.

اگر امارات و شيخ‌نشين‌هاي عربي با احداث سواحل مصنوعي و ... گردشگري خود را توسعه بخشيده‌اند. صرف وجود جاذبه‌اي به نام آبشارهاي ايرانزمين‌ كافي است تا در صورت برنامه‌ريزي تمامي معادلات موجود در گردشگري منطقه را به هم بريزد. به اين ترتيب ايراني كه ما مي‌شناسيم، ايراني است كه فقط بايد با خودش سنجيده شود، ايران به لحاظ جاذبه‌هاي گردشگري و فرهنگي نه قابل قياس با كشورهاي ديگر است و نه اينكه مي توان اين قياس را انجام داد. ايران، ايران است. كشوري برخوردار از هزاران هزار جاذبه كه اينك چشم‌انتظار گردشگران نشسته است.

در اين گزارش اشاره رفت كه تنها آبشارهاي ايرانزمين قادراست تا با تمامي جاذبه‌هاي كشو‌هاي عربي رقابت كند، اما اين نه نقطه‌ي پايان كه نقطه‌ي آغازيني است در معرفي جاذبه‌هاي گردشگري و تاريخي. آنچه كه در پي مي آيد مروري است بر تعدادي محدود از آبشا‌هاي ايرانزمين تا سخن كارشناساني كه گفته‌اند ايران جهاني است در يك مرز، به طور بهتري نمود يابد.

هر چند كه اطلاع دقيقي از تعداد آبشارهاي كشوري وجود ندارد؛ اما با توجه به كوهستاني بودن بخش عمده‌اي از ايران، آبشار‌ها در بخش‌هاي زيادي از كشورمان مشاهده مي‌شوند. طوري كه در سايه اين امر جذابيت‌هاي خاصي در محيط‌هاي كوهستاني به وجود آمده و خانوا‌هاي ايراني به ويژه در ايام تعطيلات دوست دارند كه از اين محيط‌ها بازديد كنند.

آبشار آسياب خرابه واقع در جلفا يكي از همين نمونه‌ها به شمار مي‌آيد. اين‌ آبشار يكي‌ از زيباترين‌ نقاط ديار‌ آذربايجان پيرامون‌ شهر جلفا است‌ كه‌ به‌علت‌ بقاياي‌ ويرانه‌هاي‌ يك‌ آسياب‌ آبي‌، به‌ اين‌ نام‌ مشهور شده‌ است‌. در اين‌ منطقه‌ چشمه‌اي‌ وجود دارد كه‌ آب‌آن‌ از كوه‌ كيامكي‌ تامين‌ مي‌شود. در كناراين‌ چشمه‌ درختان‌ زيادي از جمله انجير روييده‌اند. آب‌ پس‌ از تبديل‌ به‌ آبشاري‌ بسيارزيبا به‌ ارتفاع‌ حدود 10 متر به‌ يك‌ جويبار در ته‌ دره‌ مي‌پيوندد. در سمت‌ راست‌ ته‌ دره‌ آبشارهاي‌ فراواني‌ بوجودآمده‌ و تمام‌ سطح‌ ديواره‌ها از خزه‌ و گياهان‌ آبزي‌ پوشيده‌ شده‌ است‌. صدها آبشار كوچك‌ و بزرگ‌ و صداي‌يكنواخت‌ ريزش‌ آب‌، چشم‌انداز بديع‌ و هواي‌ خنك‌ از عناصر جذاب‌ و دلپذير اين‌ آبشار است‌.

استان‌ مازندران‌ نيز به‌ دليل‌ شيب‌ تند سلسله‌ جبال‌ البرز كه‌ سرچشمه‌ رودهاي‌ فراواني‌ است‌، آبشارهاي‌ كوچك‌ و بزرگ‌ متعددي‌ را در خود جا داده است. از آن‌جايي‌ كه‌ اكثر اين‌ آبشارها در ارتفاعات‌ و دامنه‌هاي‌ بلند البرز قرار گرفته‌اند، اقليمي‌ مساعد و هوايي‌دلپذير به‌ ويژه‌ در فصول‌ بهار و تابستان‌ دارند هستند. اهم‌ اين‌ آبشارها عبارتند از: آبشار آمل، آبشار ايج‌ يا ده‌قلو و آبشار هريجان‌

به گزارش ايسنا از استان‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد نيز بايد به عنوان شهر آبشارها نام برد. اين استان زيباي كشورمان آبشا‌هاي‌ فراوان‌ و بسيار زيبايي‌ دارد كه‌ همواره‌ از عوامل‌ مهم‌ توسعه اكوتوريسم‌ اين استان محسوب‌ مي‌شوند.


nashenas آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
آبشار, طبیعت, عجایب


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است

انتخاب سریع یک انجمن

Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است