قدیمی 05-03-2011, 09:35 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
neda آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 648   (نمایش پست ها)
تشکر: 3
20 بار در 16 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Sp Hiking لباس شکارچیانتخاب لباس مناسب براي شكارچي!

شايد انتخاب لباس و پوشش مناسب يكي از ساده ترين چالش هاي باشد كه شكارچيان آن را خيلي جدي نگيرند ولي واقعيت اين است كه براي شكارچيان سخت گير و موفق كيفيت و كارآيي لباس اهميت زيادي خواهد داشت. اگر قرار بر اين است كه در كومه اي به انتظار غاز ئ اردك بنشينيد و هوا سرد و يخبندان باشد ، بايد لباس هاي خاصي از جنس ضد آب با پوششي مناسب انتخاب كنيد. برعكس اگر اول فصل و هوا گرم باشد و دنبال شكار كبك ، قرقاول ، ... باشيد پ.شش خيلي سنگين و گرم نه تنها كمكي نمي كند ، بلكه شما را به دردسر خواهد انداخت.شكار بزرگ هم نيازمندي هاي خاص خودش را خواهد داشت.

در هر حال نوع شكار ، زمان و مكان وفصلي كه به شكار مي رويد و ميزان فعاليت مهم ترين عوامل انتخاب لباس هايتان خواهد بود. به علاوه در خيلي از كشورها ، قانون ، شكارچيان را وادار ساخته تا از پوششي نارنجي رنگي بر روي لباس ها و كلاه خود استفاده كنند كه خطرات ناشي از شليك هاي ناخواسته را به حداقل برساند ، چيزي كه متاسفانه در كشور ما اصلاً معمول نيست؟اكثر حيوانات قادر به تشخيص رنگ نارنجي نيستند ، لذا پوشش نارنجي orange blaze نه تنها خدشه اي به اصل استتار وارد نمي كند بلكه موقعيت مكاني افراد را در شكار گاه براي ديگران به وضوح مشخص مي كند. اكنون به طور اجمالي به برسي كلي ترفندهاي پوششي و لباس هايي مي پردازيم كه مي تواند در موقعيت شكارچيان با تجربه نقش موثري داشته باشد.لباس هايي كه انتخاب مي كنيد در مرحله اول بايستي راحت بوده و موجب آزردگي نشودطوري كه بتوانيد بيشترين مقدار فعاليت ممكن را بدون مزاحمت انجام داده و در عين حال عوامل طبيعي نتوواند گزندي به شما برساند. لباس خوب بايستس در تابستان شما را خنك نگه داشته و از تعرق بيش از حد بدن جلوگيري كند و در زمستان ، جلوي سرماي گزنده را بگيرد.


چه اندازه لباس براي پوشيدن كافي خواهد بود؟

اين موضوع به دو چيز بستگي دارد: اينكه به كجا شكار مي رويد و چه نوع فعاليتي انجام خواهيد داد. اگر شكار شما در منطقه اي سرد سير و در فصل پاييز باشد ، نوع پوشش تان با وقتي كه به ماهيگيري در كنار تالاب مي پردازيد ، قطعا متفاوت خواهد بود. عامل مهم ديگر كه بايد با آن توجه شود طبيعت مزاجي افراد است. عده اي ممكن است در يك هواي سرد و طوفاني خيلي راحت بر روي صندلي خود بنشينند و احساس سرما نكنند در حالي كه بقيه با يك باد ناموافق يا پوشش ابري كه جلوي آفتاب را ميگيرد ، بلافاصله شروع با لرزيدن كنند!اما اگر بخواهيم همه افراد را معمولي فرض كنيم و كلي توضيح دهيم ، تصميم گيري براي نوع فصل ساده تر خواهد شد.

در زمستان پوشيدن شلوار و كابشن عايق بندي شده با لايه اي گرم و ضد آب و استفاده از كلاه هايي با پوشش بلند تر كه روي گوش ها و گردن را بپوشاند تصميم هايي عاقلانه خواهد بود. به علاوه اگر فعاليت بدني مان زياد بوده و مجبور به تعقيب شكار گريز پا شويميا گرفتار بارندگي شديد و گذر از يك رود خانه باشيم ، استفاده از لباس هايي با پوشش core-tex مانع از نفوذ آب به داخل شده و از تعريق بيش از حد بدن نيز جلوگيري مي كند.در تابستان نيز لبلس هاي كم حجم و سبك مي تواند در انجام بهتر فعاليت عاي بدني و جلوگيري از تعرق بدن موثر واقع شود. استفاده از شلوارك بلند و پيراهن پشمي سبك در مناطق كوهستاني و خنك نيز گزينه مناسبي در تابستان خواهد بود.

اگر منطقه مورد نظر پر از خار و خاشاك و گون هاي تيز باشد ، شلوارهاي مخصوص جين با لايه تقويت كننده اي از جنس مواد مصنوعي مثل نايلون بهترين انتخاب خواهد بود. اكثر اين شلوار ها از الياف بسيار مرغوب بوده و داراي پوشش مناسبي براي مواجهه با سنگ و اشيا برنده هستند و در عين حال وزن آنها در حد يك شلوار معمولي است! در ساخت خيلي از پيراهن ها نيز كه براي شكار upland طراحي شده اند از همين ايده بهره گرفته شده ، يعني از زير ساعد تا روي مچ دست ها با يك لايه اضافي تقويت مي شود تا در حال دراز كش و خزيدن ، دست ها آسيبي نبيند.

در قسمت شانه ها نيز، لايه اي به عنوان ضربه گير دوخته مي شود تا لگد ناشي از شليك گلوله توسط اين قسمت خنثي شود.اين نوع پيراهن ها ، براي تير اندازان ورزشي (تراپ و اسكيت ) نيز قايل استفاده خواهند بود.

انتخاب الگوي استتار در مورد لباس ها يك اصل مهم است كه با توجه به نوع اقليم و شكارگاه و فصل مورد نظر انجام مي گيرد. اكثر لباس هايي كه توسط كمپاني هاي معتبر ارائه مي شوند ، علاوه بر آنكه در الگوها و رنگ هاي مختلف استتار ارائه مي گردند ، مشخصه باريك نارنجي رنگ را به همراه دارند كه در موقعيت تشخيص شكار چي و جلوگيري از پيشامد هاي احتمالي موثر است.

شايد استفاده از لباس هاي استتار در شكار هاي پرنده كه كومه وبا استفاده از توله انجام مي شود ، چندان مهم نباشد ، اما در مورد شكارهاي بزرگ و خصوصاً با كمان از اصول اوليه به حساب مي آيد. اخيراً تكنولوژي ، لباس هاي بسيار جالبي را در اختيار شكارچيان گذاشته كه با پوشش آنها دغدغه رم كردن شككارهاي تروفه را نداشته باشند، يكي از معروف ترين آنها لباس هاي (scent-lok) است مه لايه اي از كرين اكتيو در آنها بكار گرفته شده و با گرفتن بوي بدن شكارچي ، كمك خيلي بزرگي در نزديك شدن به شكار تروفه مي كند!

البته اگر بخواهيم مانع از انتشار بوي بدن به اطراف شويم بايد لباس ها ، دست كش ، كفش و كاور صورت مان حتماً از جنس scent-lok انتخاب شود. مراقبت و استفاده مجدد از اين لباس ها نيز چندان آسان نيست و بايد دقت شود كهك هنگام استفاده در شكارگاه ، بوهاي غريبه و شهري جذب لياس نشده باشند!

به ياد داشته باشيد كه وقتي مشخصه ها يممتازي چون لايه گورتكس يا ضد بو يا عايق بندي محافظتيبه مجموع لباس ها افزوده مي شود ، قيمت آنها نيز به طور سرسام آوري بالاتر خواهد رفت، لذا اگر به هر كدام از اين اجزا نيازي نداريد ، لازم نيست كه براي خريد آنها پول بيشتري بپردازيد! شلوار هاي شكار هم تنوع زيادي دارند و نوع مرغوب آنها مي تواند ا زجنس گورتكس با يك لايه تقويتي و عايق بندي شده همراه شود. انتخاب كلاه .

كاور صورت هم بستگي به فصل و نوع شكار دارد و هم مي تواند تا حدي سليقه اي باشد. در هر حال يك كلاه خوب و مرغوب مي تواند از آفتاب سوختگي جلوگيري كند و هنگام تير اندازي از اغتشاش در ديد تير انداز جلوگيري نمايد!هنگام برف و بوران نيز استفاده از كلاهي با پوشش كامل تر و باند ، گوش ها و گردن را محافظت خواهد كرد.در ميان لباس هايي كه در بازار وجود دارد شايد يكي از گران ترين و مرغوب ترين آنها لباس هايي از جنس لايه گورتكس باشد.

حتماً توجه داشته باشيد كه اگر در هواي خيلي سرد فعاليت مي كنيد سر آستين ها ، گردن و دور كمر كاملاً پوشيده و نفوذ ناپذير باشد و به علاوه باز كردن و در آوزردن لباس ها براي تهويه پذيري ، به سادگي انجام شود. يكي ديگر از نكات ظريفي كه امروزه در طراحي لباس هاي خاص براي شكار بزرگ و خصوصاً با كمان رعايت مي شود ، حفظ خاصيت نرمي و بي سر و صدا بودن لباس ها جهت جلوگيري از توليد صدا هنگام حركت شكارچي است.جابه جايي و تحرك در اين لباس ها توليد سر و صدا نخواهد كرد و شكارچي شانس بيشتري براي نزديك شدن به تروفه مورد علاقه اش خواهد داشت.

به ياد داشته باشيد كه در تركيب لايه هاي داخلي ، مياني و خارجي ، موضوع وزن لباس ها ،نوع فعاليت و فصل را حتماً م.رد ت.جه قرار دهيد تا در نهايت با انتخابي درست ، روز مفرح و م.فقي را در طبيعت سپري كنيد!

neda آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
لباس شکار, گردشگری, شکار, شکارچیان, طبیعت, طبیعت و توریسم


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است