قدیمی 05-03-2011, 10:27 AM   #1
(کاربر طلایی)
 
Magnum آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2011
نوشته ها: 512   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
19 بار در 19 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Leaf Green تالاب بند علي خان ورامين


تالاب بند علي خان ورامينتالاب بند علي خان،كه در 35 كيلومتري جنوب شهرستان ورامين واقع شده،فصلي و از نوع تالاب هاي آب شيرين است.به خاطر فصلي،كويري و دشتي بودن بستر تالاب و با توجه به تغييرات در ميزان نزولات جوي و منابع آب سطحي تغذيه كننده آن،وسعت تالاب مذكور متغير است.

ارتفاع آن از سطح دريا،1100 متر است و همه ساله از ابتداي فصل بارش(اوايل پاييز)به دليل جاري شدن آب رود خانه هاي فصلي و آبهاي سطحي شهر تهران شكل مي گيرد البته فاضلاب كارخانه شهر سازي چرم شهر نيز به تالاب مي ريزد .

در ماههاي فصول گرم سال به دليل كمبود بارش و بالا بودن ميزان تبخير به صورت باتلاق و و گنداب در آمده و حتي گاهي كاملاً خشك مي شود بر اساس تقسيم بندي هاي مختلف اقليم تالاب خشك و خشك سرد است .متوسط بارندگي در تالاب 100ميليمتر است كه اين مقدار نسبت به سالهي مختلف از 50 تا 300ميلي نتر متغير بوده و بيشتر نزولات آسماني ازآْبان تا ارديبهشت ماه صورت مي گيرد حداقل دماي آن 5- درجه و حداكثر آن 44 درجه سانتيگراد است ولي زمستان آن به نسبتاً معتدل است .

خاك تالاب از نوع خاك شور و باتلاقي است اين تالاب در دشت سياه پرده واقع است اين دشت در منتها اليه غربي منطقه حفاظت شده كوير قرار دارد تالاب بند علي خان دشت سياه پرده را از دشت مباركه جدا مي كند .

تالاب بند علي خان به عنوان يك تالاب فصلي آب شيرين براي حفظت از پرندگان بومي و مهاجر اهميت دارد . اين تالاب مكاني براي ن.شيدن آب منبع تغذيه پناهگاه و زيستگاه جوجه آوري پرندگان بومي . مهاجر بوده و از طرفي ديگر به عنوان استراحتگاه موقت پرندگان محاجر عبور يبه شمار مي رود و بدون آن حيات اين پرندگان به مخاطره مي افتد.

تا سال 1378 در اين تالاب جمعاً 29 گونه گياهي از 11 خانواده شناسايي شده اند .

در فصل تابستان گونه هاي غالب پرندگان خشكي زي و در فصول پرباران آبزي و كنار آبزي مي باشند 6در صد گونه هاي پرندگان تالاب در خطر انقراض مي باشند. نيمي از مساحت تالاب خارج از محدوده حفاظت شده كوير قرار دارد بخشي از تالاب كه داخل منطقه حفاظت شده كوير واقع است مورد تعليف احشام در دو فصل مجاز تعليف بهاره و زمستانه براي آن دسته از عشاير ورامين كه داراي پروانه تعليف هستند قرار مي گيرد .تعليف زمستانه از اوايل آذر لغايت اوايل ديماه و تعليف بهاره از اوايل فروردين لغايت اوخر اردبهشت ماه با پروانه دامداران مخي باشد در آن قسمت از محدوده تالاب كه در خارج از محدوده حفاظت شده كوير واقع شده است تنها كاربرد فعلي تعليف احشام است ضمناً در فصل مجاز شكار پرنده تعداد زيادي از شكارچيان در منطقه آزادتالاب اقدام به شكار پرنده مي نمايند .


پرندگان تالاب بند علي خان:

با بررسي مكرر كه از تالاب بند علي خان در فصول مختلف سال به عمل آمد جمعا 98 گونه از 28 خانواده شناسايي شده اند .اين تعداد گونه تقريباً 20درصد گونه هاي پرندگان شناسايي شده ايران را تشكيل مي دهند .

از گونه هاي پرندگان اين تالاب 67 گونه به 20خانواده خشك زي 13 گونه به 2 خانواده آبزي و 18 گونه به 6 خانواده كنار آبزي تعلق دارند .همتنطري كه پيداست ب خلاف تصور رايج كه پنداشته مي شود تنها پرندگان آبزي و كنار آبز يبه تالابها وابسته اند حيات پرندگان خشكي نيز به اين اكوسيستم وابسته است حيات پرندگان خشكي زي از تنوع پرندگان آبزي و كنار آبزي بيشتر است .در فصول خشك سال گونه هاي غالب پرندگان تالاب خشكي زي مي باشند اين گونه ها مربوط به خانواده هاي باز –عقاب و لاشخور(Acciptridae) چكاوك ها(ALAUDIDAE) بلبل سسك و چكاوك(SYLVIIDAE) مگس خوار(MUSCICAPIDAE) هستند.

در فصول پر آب سال يعني پاييز و زمستان گونه هاي غالب پرندگان آبزي و كنار آبزي بوده و متعلق به خانورده غازها(ANATIDAE) مي باشند .به طوري كه گونه هاي ANAS اردك سر حنايي AYTHYA FERINA آنقوت TADORNA FERRUGINEA خوتكاANAS CRECCA كله سبز ANAS PLATYRHNCHCOS اردك نوك قاشقي گونه هاي غالب پرندگان اين تالاب در اين فصول هستند.در تالاب بند علي خان 6 گونه پرنده در معرض تهديد به انقراض مشاهده شدند كه عبارتند از:

هما(GIPAETUS BARBATUS) دال(GYPS FULVUS) بالابان(FALCO CHERRUG)كركس(NEOPHORN PERCNOPTERUS) عقاب شاهي (AQUILA HELIACA) دليجه كوچك(FALCO NAUMANNI) اين تعداد 6درصد پرندگان تالاب را تشكيل مي دهند.


اين ارتباط به صورت زير است :

تالاب بند علي خان به عنوان منبع آب شرب براي پرندگان :

با اينكه فاضلاب شهر تهران و نيز فاضلاب كارخانه چرم سازي به تالاب مي ريزد پرندگان به نوشيدن آب از اين تالاب مي پردازند .به عنوان مثال پرستوي معمولي (HIRUNDO RASTICA) چكاوك ها (ALAUDIDAE) چند گونه ديگر از پرندگان خشكي زي در هنگام غروب و صبح در حال نوشيدن آب در اين تالاب مشاهده شده.


تالاب بند علي خان به عنوان پناهگاه و مكان آشيانه پرندگان :

انبوهي و تراكم پرندگان آبزي تالباببند علي خان و تالابي بودن منطقه موجب مي شود كه پرنگان در اين منطقه در امان باشندچرا كه شكار آنها در چنين شرايطي براي دشمنان آنان مشكل است .از طرف ديگر بر روي شاخ و برگ گياهان تالاب پرندگان آشيانه ساز ي و حتي جوجه آوري مي كنند در اين خصوص گونه هايي مثل :

سسك تالابي راه راه ACROCEPHALUS SCHOENOBAENUS

سسك تالابي معمولي ACROCEPHALUS SCIRPACEUS

سسك تالابي پرصداACROCEPHALUS STENTOREUS

سسك تالابي بزرگ ACROCEPHALUS ARUNDINACEUS

از خانواده بلبل وسسك را مي توان نام برد كه بر روي نيزارهاي حاشيه تالاب بند علي خان آشيانه سازي و جوجه آوري ميكنند.


تالاب بند علي خان به عنوان زيستگاه تغذيه اي پرندگان :

وجود علوفه آبي در تالاب موجب تجمع پرندگان آبزي مثل انواع گونه هاي خانواده مرغابي در تالاب بند علي خان مي شود وجود نرم تنان و كرم ها باعث جذب پرنگان كنار آبزي ازجمله:

آبچليك آبي TRINGA stagnatilis

سليم طوقي charadrius hiaticula

خروس كولي vanellus vanellus

مي شود وجود گياهان دانه دار مثل phalaris minor باعث جلب پرندگان دانه خوار به تالاب مي شود در اين خصوص مي توان خانواده زرده پرئيان را نام برد وفور حشرات در فصول بهار و تابستان باعث جلب و جذب پرندگان حشره خوار از جمله خانواده مگس گير به تالاب مي شود و بالاخره وجود پرندگان شكاري مثل خانواده accipitridae به تالاب مذكور مي شود به طور كلي در اكوسيتم تالاب بند علي خان هر گروه از پرندگان در نيچ اكولوژيك خاصي به سر مي برند.


ارزش هاي تالاب بند علي خان:


1-زيستگاه حيات وحش و پرندگان آبزي

2-بهبود دهنده كيفيت محيط زيست

3-منبع تامين آب جانوران

4-ارزش اقتصادي تالاب

5-محل تفريح و تفرج

6-محل تعليف احشام

خاستگاه بيماريها تنها لرزش منفي تالاب است .

بحث ونتيجه گيري :

تالاب بند علي خان در منطقه دشتي و بياباني بخش مركزي ايران واقع شده است و در مسير مهاجرت پرندگاني كه ارتباط بوم شناسي با محيط هاي آبي دارند قرار گرفته است.

اين تالاب به عنوان استراحتگاه ،آشيانه ،مكان آب شرب و پناهگاه پرندگان آبزي است.

وجو تالاب هاي همچون تالاب بند علي خان پرندگان مهاجري كه از شمال كشور به جنوب و يا بالعكس مهاجرت مي كنند به علت نداشتن مكان استراحت و تجديد قوا تلف مي شوند زيرا اين پرندگان نمي تواننديكسره بدون توقف مسير مهاجرت خود را طي مي كنند.

تالاب بند علي خان با اينكه تالابي فصل است نقش مهمي در حفاظت از نسل پرنگان آبزي و كنار آبز يمهاجر دارد همچنين ساير پرندگان خشكي زي چه بومي ها و چه مهاجران براي حيات خود چه از نظر تغذيه و نوشيدن آب و چه از نظر پناهگاه و حتي آشيانه سازي و زاد و ولد بر روي نيزارهاي حاشيه تالاب وابسته است .با توجه به زنجيره هاي غذايي در منطقه حيات حيات ساير جانوران نيز ارتباط تنگاتنگي دارد .به علت اينكه شيب و عمق تالاب از شمال به جنوب افزايش مي يابد.

احتمالاً به علت تصفيه فيزيكي بار آلودگي در شرق غرب و جنوب تالاب كاهش يافته و بيشترين پراكنش پرندگان آبزي كنار آبزي و خشك زي در اين قسمتها ديده مي شود كه در اثر بهبود نسبي كيفيت زيستگاهي تالاب د راين بخش ها مي باشد.

Magnum آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
گردشگری, تالاب, تالاب های ایران, طبیعت, طبیعت و توریسم


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Airplanes    Alcohol    Relationships    Law    Weapons    Clothes    poison    Diet     Smoking     Digital Tech    Psychology    Top10    Ideas    Middle East    Success


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است